Dziesiąty Opłatek Niepełnosprawnych za nami

Dziesiąty Opłatek Niepełnosprawnych za nami
fot. Starostwo Powiatowe Około 800 osób z całego powiatu bolesławieckiego wzięło udział w dziesiątej, jubileuszowej edycji Opłatka Niepełnosprawnych.
istotne.pl niepełnosprawność, religia, powiat bolesławiecki

W sobotę, 16 stycznia, w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Opłatka Niepełnosprawnych. Gości przywitał starosta Cezary Przybylski. – 10-lecie Opłatka to świetna okazja, aby przypomnieć, jak wiele przez ten czas się zmieniło. Powstały nowe organizacje opiekujące się i zrzeszające osoby niepełnosprawne, takie jak Stowarzyszenie Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, które prowadzi wspaniałe Warsztaty Terapii Zajęciowej, Bolesławiecki Klub Amazonek, Stowarzyszenie Diabetyków, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych i wiele innych – powiedział. – Dzięki pracy tych organizacji dostajemy dowody uznania z całej Polski: otrzymaliśmy tytuł „Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym” i Order Uśmiechu, przyznawany przez Stowarzyszenie Kulturalne im. Praksedy Lemańskiej.

Spotkanie otworzył starosta Cezary PrzybylskiSpotkanie otworzył starosta Cezary Przybylskifot. Starostwo Powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe

– Organizowanie Opłatka zaczynamy kilka miesięcy wcześniej – mówi Barbara Kostyra, kierowniczka Referatu Spraw Społecznych, Obywatelskich i Zdrowia. – Mogę śmiało powiedzieć: naszą siłą napędową są wolontariusze, czyli uczniowie, żołnierze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wielu innych ludzi dobrej woli.

fot. Starostwo Powiatowe

Tego dnia odbyła się też msza święta pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Po nabożeństwie składano sobie życzenia i łamano się opłatkiem. Czas uczestnikom spotkania umilał koncert nowogrodzieckiego chóru Harmonia.

Rozstrzygnięto również konkurs „Wspomnienie Opłatka”, na który zgłoszono ponad 60 prac. Trzy równorzędne pierwsze miejsca zajęli Agnieszka Kolińska, Kamil Kaczmarek i Diana Łukasik, a wyróżnienia otrzymali: Sławek Niedźwiedzki, Joanna Potocka, Anna Kaczmarek, Agata Karaban, Roksana Fijołek, Karolina Kaczmarek, Magdalena Tasiur i Mariusz Pawlus.

Biskup Stefan Cichy: Nie widziałem większego spotkania opłatkowego ani w Legnicy, ani w Jeleniej Górze, ani w MysłakowicachBiskup Stefan Cichy: Nie widziałem większego spotkania opłatkowego ani w Legnicy, ani w Jeleniej Górze, ani w Mysłakowicachfot. Starostwo Powiatowe

W Opłatku Niepełnosprawnych uczestniczyło 800 osób. Wśród nich – Paweł Pawlus, który przyjechał wraz z mamą i bratem z miejscowości Łąka. – Na Opłatku jestem już trzeci raz. Lubię tu przyjeżdżać, bo jest fajnie. Wszystkim życzyłem dużo szczęścia i zdrowia, bo to w życiu jest najważniejsze – powiedział.

– Nie widziałem większego spotkania opłatkowego ani w Legnicy, ani w Jeleniej Górze, ani w Mysłakowicach – podkreślił biskup Stefan Cichy. – To dla mnie wielkie przeżycie. W Legnicy od wielu lat odbywa się kongres osób niepełnosprawnych, niepełnosprawni spotykają się też w Krzeszowie. Są wdzięczni za tę możliwość. Msze przeżywają w inny sposób, ale również bardzo, bardzo intensywnie.

Od lewej: członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski i burmistrz Nowogrodźca Robert RelichOd lewej: członek Zarządu Powiatu Dariusz Kwaśniewski i burmistrz Nowogrodźca Robert Relichfot. Starostwo Powiatowe
Po prawej: Jadwiga BobekPo prawej: Jadwiga Bobekfot. Starostwo Powiatowe

Współorganizatorem spotkań opłatkowych osób niepełnosprawnych jest bolesławiecki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz jego prezes i radna Rady Powiatu Jadwiga Bobek.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)