Znamy laureatów konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

Znamy laureatów konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu Prace laureatów VII konkursu krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
istotne.pl historia, poznajemy ojcowiznę, powiat bolesławiecki

W czwartek, 7 stycznia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu podsumowano etap powiatowy konkursu krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Oto nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 • w kategorii szkół podstawowych – prace indywidualne
 1. Marek Drąg (Szkoła Podstawowa w Nowogrodźcu) za tekst „Śladami średniowiecznych kamieni pokutnych – Gmina Nowogrodziec. Moje ścieżki rowerowe”, napisany pod kierunkiem Sylwii Parady
 2. Marta Parada (SP nr 4 w Bolesławcu) za pracę „Domy i ludzie – historia ulicy Komuny Paryskiej w Bolesławcu”, napisaną pod kierunkiem Ireny Lembryk
w kategorii gimnazjów – prace indywidualne
 1. Paulina Śledzińska (GS nr 4) za pracę „O moim Wujku artyście ludowym słów parę…”, napisaną pod kierunkiem Katarzyny Dorosz
 2. Łukasz Krawczyk (Gimnazjum w Nowogrodźcu) za tekst „Ocalić od zapomnienia”, napisany pod kierunkiem Małgorzaty Szymańskiej
 3. Marika Nastał (GS nr 4), za pracę „Losy moich bliskich i rodaków poza granicami kraju”, która powstała pod kierunkiem Katarzyny Dorosz
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – prace indywidualne
 1. Patrycja Dubina (Zespół Szkół Budowlanych w Bolesławcu) za pracę „Pałac Hohelstein” (opiekun: Dariusz Kunaszko)
w kategorii prac multimedialnych
 1. Norman Lippik (SP nr 5) za „Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje” (opiekunka: Marzena Bronowicka)
 2. Daria Krzykliwa (SP nr 1) za „Moje najciekawsze ścieżki krajoznawcze” (opiekun: Dariusz Kunaszko)
 3. Małgorzata Boryszewska i Karolina Wereszczuk (GS nr 2) za „Naszą pieszą wycieczkę po Bolesławcu” (opiekunka: Jolanta Smolińska)
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

Wyróżnienia otrzymali:

 • Michał Bednarski (SP nr 5) za pracę „Historia mojej ojcowizny, Bolesławiec – miasto, w którym żyje się dobrze” (w kategorii szkół podstawowych – prace indywidualne)
 • Dagmara Parchimowicz (SP nr 1) za „Moją Ojcowizną – moją małą Ojczyznę” (w kategorii szkół podstawowych – prace indywidualne)
 • Patrycja Bram (GS nr 4) za tekst „Polacy w Jugosławii. Dzieciństwo mojego dziadka” (w kategorii gimnazjów – prace indywidualne)
 • Marta Bigos, Adrianna Dereszyńska, Kacper Belica (GS nr 4) za pracę „Jak się nie ma, co się lubi…” (w kategorii gimnazjów – prace zbiorowe)
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

Ponadto jury (w składzie Marta Satoła, przewodnik sudecki, Andrzej Olejniczak, przedstawiciel Muzeum Ceramiki, i Czesław Szmelter, przewodniczący komisji konkursowej i szef bolesławieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych) przyznało nagrodę za wytrwałość. Otrzymał ją Adrian Drąg z Gimnazjum w Nowogrodźcu, autor tekstu „Szlakiem kamieni milowych poczty polsko-saskiej. Historyczny szlak Drezno-Warszawa”.

fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

– Moja praca nie była łatwa do napisania, o pałacu Hohelstein nie ma zbyt wielu opracowań – mówi Patrycja Dubina. – Skorzystałam z pomocy znajomego z Niemiec, który odwiedzał dla mnie tamtejsze biblioteki. Uwielbiam ten zamek i jego romantyczne otoczenie, niestety, coraz bardziej zdewastowane. Chciałabym, aby te ruiny zostały odrestaurowane i pałac Hohelstein znów zachwycał swoją pierwotną urodą.

fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

Dariusz Kwaśniewski z Zarządu Powiatu Bolesławieckiego przyznaje, że jest zadowolony z kolejnej edycji konkursu, ale wolałby widzieć w niej więcej uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. – Niestety, muszę pogodzić się z tym, że oni mają już na tyle dużo nauki w szkołach, że nie znajdują dodatkowego czasu na przygotowanie się do tego konkursu – mówi. – Napisanie takiej pracy nie jest łatwe. Przewodniczący jury stawia pracom wysokie wymagania, ale to dobrze. To zmusza uczestników konkursu do jeszcze staranniejszego badania źródeł.

fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu
Adrian DrągAdrian Drągfot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu

Konkurs zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Bolesławcu i bolesławiecki oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)