Bolesławiecka policja ma nowy sprzęt

Bolesławiecka policja ma nowy sprzęt
fot. Krzysztof Gwizdała Funkcjonariusze otrzymali nowoczesne urządzenia do rejestracji i sprawdzania danych osób. – To wpłynie na efektywność działań policji – mówi aspirant sztabowy Grzegorz Mróz.
istotne.pl policja, sprzęt

Urządzenia służą do teleinformatycznej rejestracji i sprawdzania danych osób. Sprzęt tego typu otrzyma ok. 100 jednostek policji. – Urządzenie do elektronicznej daktyloskopii zdecydowanie wpłynie na poprawę efektywności prowadzonych postępowań – podkreśla aspirant sztabowy Grzegorz Mróz.

Dzięki bazom danych stworzonym za pomocą obu urządzeń łatwiej będzie np. ustalić tożsamość osoby, która straciła pamięćDzięki bazom danych stworzonym za pomocą obu urządzeń łatwiej będzie np. ustalić tożsamość osoby, która straciła pamięćfot. Gerard Augustyn

– Tradycyjna metoda tuszu i kartki była zbyt czasochłonna – tłumaczy policjant. – Ta maszyna sczytuje odbitki linii papilarnych, przetwarza na formę cyfrową i przesyła do komputera, który połączony będzie z bazą w Warszawie – mówi policjant.

Drugie urządzenie to kabina do zdjęć sygnalitycznych. – Podobnie jak w przypadku maszyny do elektronicznej daktyloskopii, fotografia podejrzanego będzie automatycznie wprowadzana do systemu – wyjaśnia Grzegorz Mróz.

Skaner do pobierania odcisków palcówSkaner do pobierania odcisków palcówfot. Marcin Zabawa
Miejsce do robienia zdjęć sygnalitycznych, czyli zdjęć przodu i profilu twarzyMiejsce do robienia zdjęć sygnalitycznych, czyli zdjęć przodu i profilu twarzyfot. Marcin Zabawa

Dzięki bazom danych stworzonym za pomocą obu urządzeń łatwiej będzie np. ustalić tożsamość osoby, która straciła pamięć. A na podstawie odbitek linii papilarnych śledczy będą mogli się upewnić, czy podejrzany jest tym, za kogo się podaje.

(informacja redakcja ii)