Tym żyło miasto w 2009 roku!

Tym żyło miasto w 2009 roku!
fot. Krzysztof Gwizdała Podsumowując rok 2009, prezentujemy najważniejsze wydarzenia z dwunastu minionych miesięcy. Otwarcie nowego odcinka autostrady, która omija Bolesławiec. Gwałt w Osiecznicy. Zmiana dyrektorki Ośrodka Kultury. Konflikty pracodawców ze związkami zawodowymi w dwóch miejskich instytucjach oraz najdłuższe w historii miasta Święto Ceramiki. Poniżej pełne kalendarium wydarzeń roku 2009.
istotne.pl podsumowanie, rok

Styczeń

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy reaktywowana po rocznej nieobecności w Bolesławcu
Jurek Owsiak pozdrawia bolesławian i zachęca do udziału w finale

W 2009 roku organizacją WOŚP w Bolesławcu zajęło się stowarzyszenie Via Sudetica. Akcja charytatywna, po rocznej nieobecności w mieście, została reaktywowana. Bolesławiecki sztab zebrał ponad 44 tysiące złotych. Portal IstotneInformacje.pl był jedynym patronem medialnym wydarzenia. W sumie przygotowaliśmy jedenaście materiałów informacyjnych, które zostały wyświetlone ponad 25 tysięcy razy!

Luty

Zmiany kadrowe w Bolesławieckim Ośrodku Kultury
Zmiany personalne w BOK

Prezydent Bolesławca Piotr Roman podjął najbardziej tajemniczą decyzję w historii miasta. Bez podania przyczyny odwołał ze stanowiska dyrektorkę Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Ewę Zbroję. Roman uzasadnił swoją decyzję „merytorycznymi przesłankami”, nie chciał jednak dokładnie wyjaśnić, dlaczego odwołał dyrektorkę. Jej miejsce zajęła Ewa Lijewska, dotychczasowa dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury. W marcu, podczas sesji Rady Miasta, rajcy zapytali prezydenta o przyczyny zwolnienia. W materiale Radni krytycznie o promocji miasta i odwołaniu Ewy Zbroi przedstawiliśmy zapytanie Ireny Dul z SLD, która chciała wiedzieć, jakie były powody odwołania. Maciej Małkowski, zastępca prezydenta, poinformował radnych, że prezydent Piotr Roman nie jest w tego typu przypadkach zobowiązany do podawania przyczyn. Poza tym umówił się z Ewą Zbroją, że ta sprawa nie będzie upubliczniona.

Marzec

Budowa autostrady
Spór o 29 kilometrów autostrady

Media huczały o konflikcie pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a konsorcjum Strabag, które budowało 29-kilometrowy odcinek autostrady A4. Strabag zażądał od GDDKiA 14 mln euro za przyspieszenie prac na odcinku Krzyżowa-Wykroty. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nigdy wcześniej nie płaciła wykonawcy za to, że skończył inwestycję przed upływem terminu. Ukończenie tego odcinka A4 budziło wiele emocji w mieście. Wraz z autostradą ulice i obwodnica Bolesławca miały stać się bardziej przejezdne, a droga A18 do Jędrzychowic bezpieczniejsza. Przedsiębiorcy, głównie z branży hotelarsko-gastronomicznej, bali się spadku dochodów. Bito na alarm, że miasto zostanie zapomniane i omijane przez turystów. Obawę taką wzbudzał brak oznakowań zjazdu na Bolesławiec z A4. Po protestach Glinoludów i staraniach Urzędu Miasta jesienią na autostradzie A4 pojawiły się tablice informujące o zjeździe na Bolesławiec: Zjazd z A4 na Bolesławiec nareszcie oznakowany.

Kwiecień

Związki zawodowe kontra dyrekcja w instytucji miejskiej
Mobbing w MOSiR-ze?

W kwietniu w siedzibie Rady Powiatowej OPZZ odbyła się konferencja prasowa poświęcona łamaniu praw pracowniczych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bolesławcu. Członkowie Związku Zawodowego Pracowników MOSiR powiadomili Radę Powiatową OPZZ, że dyrektor Dariusz Jośko dopuścił się zastraszania swoich pracowników. Jak twierdzili, Jośko inwigilował ich, stosował mobbing i groził utratą pracy. Wszystko z powodu przynależności do związku zawodowego, który powstał 18 marca. Na naszych łamach zaprezentowaliśmy stanowisko związkowców w programie „Na światło dzienne”. Złożono zawiadomienie do prokuratury. Prokuratura Rejonowa umorzyła postępowanie.

Decyzja o umorzeniu nie uprawomocniła się. Dokonano ponownej analizy akt. W grudniu prokuratura oskarżyła dyrektora o złamanie ustawy o związkach zawodowych. Jośko odpowie za dyskryminację pracowników z powodu przynależności do związku zawodowego.

Maj

Dni Miasta
Koncertowa decyzja – Janusz Radek w Bolesławcu

W maju aura nie była przychylna organizatorom Dni Miasta. Recital Janusza Radka, głównej gwiazdy miejskiego święta, z powodu deszczu i zimna musiał zostać przeniesiony ze sceny w Rynku do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Doskonałą decyzję podjęto szybko, sprawnie poinformowano mieszkańców o zmianie, a koncert zachwycił słuchaczy.

Czerwiec

Śmierć Honorowego Obywatela Bolesławca
Zmarł ksiądz Władysław Rączka

W czerwcu odszedł Honorowy Obywatel Bolesławca, wieloletni proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja oraz jeden z najbardziej szanowanych duszpasterzy. Miał 84 lata.

Flaga Honorowa Rady Europy
Bolesławiec otrzymał Flagę Honorową Rady Europy

Bolesławiec znalazł się w gronie 18 miast w Europie (i 4 w Polsce), które w tym roku otrzymały tę prestiżową nagrodę. Flaga europejska to druga w kolejności z czterech honorowych nagród Rady Europy. Pierwszą – Dyplom Europejski – wręczono Bolesławcowi w czerwcu 2008 r. Wielka feta odbyła się w Rynku. Nie dopilnowano rzeczy najważniejszej – samej flagi. Powieszono ją do góry nogami. Pisaliśmy o tym w materiale Wpadka z flagą europejską.

Lipiec

Nawałnice
Nawałnica nad Bolesławcem

W lipcu nad powiatem bolesławieckim przeszło kilka nawałnic. Intensywnym opadom deszczu towarzyszył huraganowy wiatr i wyładowania atmosferyczne. Żywioł wyrządził dużo szkód. W wyniku nawałnicy kilka osób zostało lekko rannych i wymagało pomocy medycznej. Zalanych zostało kilkadziesiąt piwnic. Nieprzejezdnych było wiele dróg, w tym autostrada A18 i droga w kierunku Zielonej Góry.

Oberwanie chmury
Oberwanie chmury nad Bolesławcem

Również gwałtowna ulewa przeszła nad Bolesławcem na początku lipca. Obfitym opadom deszczu towarzyszyły wyładowania atmosferyczne. Deszcz padał przez około 1,5 godziny. Wiele ulic w mieście zamieniło się w rwące potoki. Ulica Zgorzelecka, na wysokości marketu Carrefour, wyglądała jak rzeka. Zalało także m.in. ulice Spółdzielczą i Spokojną.

Sierpień

Gwałt w Osiecznicy
Prokuratura szuka gwałciciela

W Osiecznicy 30 lipca nieznany sprawca napadł na 13-letnią dziewczynkę. Prokuratura poszukując sprawcy poprosiła o pomoc osób mogących ustalić jego tożsamość. Opublikowany został portret pamięciowy gwałciciela. Zdarzenie zbulwersowało mieszkańców powiatu.

Święto ceramiki
Oceń XV Święto Ceramiki

W tym roku Święto Ceramiki trwało pięć dni. Odbyło się wiele doskonałych imprez, dobrych koncertów, spektakli i animacji. Przez bolesławian zostało ocenione na piątkę z plusem.

Gliniada
Królewska Gliniada

W tym roku twórcy Gliniady przyjęli konwencję dworską. Głównym motywem były suknie balowe, wachlarze, trzewiki i peruki. Oprócz kreacji wersalskich, było też wiele indywidualnych strojów i kostiumów. Bolesławianie entuzjastycznie witali paradę, najbardziej okazałą od trzech lat.

Blues nad Bobrem
Jezus dobry bluesman

W sierpniu miasto żyło również bluesem. Jednym z najważniejszych wydarzeń bolesławieckiego Bluesa nad Bobrem była jak zawsze msza w oprawie bluesowej. Patronowaliśmy w tym roku warsztatom. Niestety, mijający rok okazał się ostatnim rokiem imprezy w naszym mieście. Blues nad Bobrem w 2010 roku nie zagości już w Bolesławcu.

Wrzesień

Nowe inwestycje w powiecie
Japończycy inwestują w Wykrotach

We wrześniu na terenie kamiennogórskiej strefy ekonomicznej uroczyście wbito łopatę pod budowę nowej fabryki TBAI Poland. Na ponadośmiohektarowej działce zostanie wybudowany kompleks produkcyjny. Od czerwca 2011 roku spółka zamierza produkować 280 tys. ram oraz pokryć siedzeń samochodowych rocznie. Koncern ma zatrudnić ponad 420 osób.

Bulwersujący wypadek drogowy
Dwie osoby ranne w kolizji na Żwirki i Wigury

Wydarzenie zbulwersowało bolesławian i rozpoczęło kolejną dyskusję na temat pijanych kierowców. Do zdarzenia doszło na ulicy Żwirki i Wigury. Volkswagen Transporter uderzył w skuter. Po zderzeniu bus pchał skuter jeszcze przez kilkadziesiąt metrów, a potem zderzył się z prawidłowo jadącym autem. Sprawcą kolizji był 33-letni bolesławianin. W chwili zatrzymania był kompletnie pijany. Miał prawie 2,3 promila alkoholu w organizmie. W wyniku kolizji ranne zostały dwie osoby: młody mężczyzna kierujący skuterem oraz kobieta jadąca Passatem.

Październik

Wiadukt show
PKP świętowały koniec remontu wiaduktu

Na spektakl, który przygotowano z okazji zakończenia renowacji bolesławieckiego wiaduktu, przybyło kilka tysięcy osób. Filmy z widowiska, które umieściliśmy na stronie, miały rekordową liczbę wejść.

Nowy basen w mieście
6 milionów złotych na basen

W październiku Gmina Miejska otrzymała 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę nowego basenu. W obiekcie, którego budowa ma ruszyć na przełomie grudnia i stycznia, zaplanowano: basen sportowy (o długości 25x15,4 m i głębokości 1,2-1,8 m) oraz rekreacyjny. Główna niecka rekreacyjna (o powierzchni 200 m²) wyposażona będzie w część do nauki pływania oraz takie atrakcje jak: leżanki z dyszami powietrznymi, karuzelę wodną, wodospad, armatki wodne, kaskadę i gejzery podwodne.

Budowa Galerii Piast
Miasto protestuje przeciwko budowie galerii

Galeria Piast ma powstać przy ulicy Asnyka. Starostwo Powiatowe wydało zgodę na budowę obiektu. Gmina Miejska odwołała się od tej decyzji. Powodem był zarzut, że przed galerią jest za mało miejsc parkingowych i powierzchnia sprzedaży niezgodna jest z planem zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starostwa Powiatowego. Prace ruszą, a Galeria ma być otwarta w listopadzie 2010 roku. Inwestor zgodził się na własny koszt wybudować więcej miejsc parkingowych.

Zmiana trenera Bolesławieckiego Klubu Sportowego
Zmiany w BKS: nowy trener i reaktywacja Klubu Kibica

Bolesławieccy kibice emocjonowali się zmianą trenera zespołu BKS Bobrzanie. Zarząd BKS Bobrzanie powierzył funkcję trenera I zespołu Leszkowi Dulatowi. Umowa została podpisana 1 października.

Listopad

Konflikt związków zawodowych z dyrekcją w drugiej miejskiej instytucji
Kozioł socjalny – spór zbiorowy w MOPS?

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej toczy się spór zbiorowy pracowników z pracodawcą. Pracownicy MOPS zawiązali związki zawodowe, by nie dać się dalej krzywdzić. Ich praca przez dziesięć lat zamieniała się w koszmar. Mówi się o skłócaniu załogi przez dyrekcję, upokarzaniu poszczególnych pracowników, niedocenianiu pracy, niszczeniu ich autorytetu oraz samooceny i wiary w swoje możliwości.

Lodowisko miejskie
Otwarcie lodowiska już w sobotę

21 listopada otwarte zostało lodowisko kryte. Lodowiskiem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu. Tafla lodu ma wymiary 20 m x 40 m i może funkcjonować nawet przy temperaturze 15 stopni Celsjusza. Co więcej, przy obiekcie przewidziano m.in. dobrze wyposażoną wypożyczalnię łyżew oraz bar.

Bolesławianie w „Mam talent”
Bolesławiecka grupa odpadła z programu „Mam Talent”

Grupa z Bolesławca o nazwie Infinity Pain dotarła do półfinału popularnego ogólnopolskiego programu „Mam talent”. Bolesławianie niestety nie przypadli do gustu publiczności TVN. Z danych opublikowanych na mamtalent.tvn.pl wynika, że na grupę Infinity Pain zagłosowało najmniej ludzi.

Grudzień

Policjant-bohater
Policjant pomógł uratować dziecko

Dzięki telefonicznym instrukcjom funkcjonariusza ojciec udzielił synowi pierwszej pomocy. Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu, Krzysztof Policht odebrał telefon od zrozpaczonego ojca. Mężczyzna powiedział, że jego roczne dziecko nie oddycha, a on nie może dodzwonić się na pogotowie. Policjant poinstruował dzwoniącego, żeby sprawdził, czy niemowlę ma drożne drogi oddechowe i czy tętno dziecka jest wyczuwalne. Potem funkcjonariusz nakazał ojcu niemowlęcia przystąpić do sztucznego oddychania. Niemowlak został przewieziony do szpitala.

Przygotowania do świąt
Bolesławianie życzliwi na Gwiazdkę

Gwiazdka Życzliwości, jak co roku, przygotowywana została dla wszystkich mieszkańców. Podczas trzech dni można było na bolesławieckim rynku posłuchać kolęd, zakupić ozdoby choinkowe, skosztować smakołyków świątecznych i zwiedzić żywą szopkę.

(informacja ii)