Kolejne zaczadzenie w Bolesławcu

Kolejne zaczadzenie w Bolesławcu
fot. B.org Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla. Trafiły do bolesławieckiego szpitala.
istotne.pl policja, straż pożarna, czad, zatrucie

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 21 grudnia, w jednym z mieszkań przy ul. Grunwaldzkiej w Bolesławcu. Tlenek węgla prawdopodobnie ulatniał się z piecyków gazowych. Dwie osoby (53-letnia kobieta i 56-letni mężczyzna) zostały odwiezione do szpitala.

Aktualizacja 2009-12-21 10:55

Mimo że ogólnopolskie media niemal codziennie donoszą o kolejnych przypadkach zatruć śmiercionośnym tlenkiem węgla, wiele osób nadal bagatelizuje niebezpieczeństwo. – Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny. Dlatego nazywany jest cichym zabójcą – mówi Robert Brzeziński, rzecznik komendy powiatowej PSP w Bolesławcu.

Początkowe objawy zatrucia to ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie akcji serca. Gaz blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując śmierć przez uduszenie (zobacz materiał: Strażacy ostrzegają przed śmiercionośnym czadem).

Aby uniknąć zatrucia, należy dbać o sprawność urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, wietrzyć mieszkania i nie zatykać kratek wentylacyjnych. Jeżeli podejrzewamy, że nasze urządzenia gazowe są niesprawne, zgłośmy to zarządcy budynku lub wezwijmy odpowiednie służby – kominiarzy albo pogotowie gazowe. Od tego zależy nasze życie i życie naszych bliskich.

(informacja KPP Bolesławiec/KP PSP Bolesławiec/ii)