Nie tylko rodziny pamiętają o polskich żołnierzach

Nie tylko rodziny pamiętają o polskich żołnierzach
fot. mjr Piotr Michrowski, kpt. Stanisław Denys Ponad trzy tysiące kartek z życzeniami świątecznymi otrzymali polscy żołnierze w Afganistanie od uczniów i przedszkolaków z Polski.
istotne.pl wojsko, 23śpa, święta

Kilka dni temu do wszystkich żołnierzy dotarły świąteczne paczki. Wewnątrz można było znaleźć najbardziej potrzebne rzeczy, które na pewno ułatwią życie podczas pełnienia misji (np. kosmetyki czy słodycze). Nie znaczy to, że żołnierze nie mają odpowiedniego zabezpieczenia medycznego czy socjalnego. Tyle że drobne upominki od najbardziej kochanych osób są najcenniejszym darem. Oprócz najbliższych krewnych, również niektóre szkoły i przedszkola przeprowadziły akcje związane z przekazaniem życzeń dla służących w Afganistanie żołnierzy.

fot. mjr Piotr Michrowski, kpt. Stanisław Denys

Prócz życzeń w kopertach uczniowie dołączali opłatki i saszetki z kawą. Niektórzy dodawali swój adres i telefon, inni tylko krótki, ale wiele mówiący przekaz: „Jesteśmy z Wami”. Wszystkie otrzymane kartki świąteczne zostały umieszczone na ścianach pomieszczeń, gdzie pracują i odpoczywają żołnierze.

Czerwona kartka z dużymi sercami najbardziej przykuła uwagę por. Karola Walczaka. – Zatytułowana jest: „dla nieznanego żołnierza”. W środku Natalia składa życzenia szczęśliwego powrotu do domu – opisuje Walczak.

fot. mjr Piotr Michrowski, kpt. Stanisław Denys

Por. marynarki wojennej Agnieszka Opalińska przyznaje, że żołnierzy bardzo wzruszył gest uczniów: – Mała rzecz, ale wywołuje sporo radości. Każda kartka jest inna i starannie przygotowana.

Tego samego zdania jest mjr Tomasz Poninkiewicz: – Jest nam bardzo miło, że ktoś o nas pamięta. Już wysłaliśmy podziękowania.

Pomysłów, jak zrewanżować się uczniom, jest wiele. Część dzieci dostała podziękowania drogą e-mailową, inni przez Naszą-Klasę. Ppłk Robert Brzęk wraz ze swoimi podwładnymi zamierza zrobić wspólne zdjęcie i wysłać do uczniów.

fot. mjr Piotr Michrowski, kpt. Stanisław Denys

Chor. Jan Serafin już wysłał oficjalne podziękowanie za otrzymane życzenia: – Najbardziej wzruszyła mnie kartka od sześcioletniej dziewczynki. Tym bardziej że sam mam córkę w jej wieku, od której też dostałem życzenia.

W imieniu wszystkich żołnierzy PKW Afganistan dziękujemy wszystkim uczniom i przedszkolakom za nadesłane życzenia.


W bazie Ghazni (Afganistan) stacjonują również żołnierze 23 Śląskiej Brygady Artylerii. Bolesławieccy artylerzyści współtworzą Grupę Wsparcia Ogniowego VI zmiany Polskich Sił Zadaniowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

(informacja Anna Pawlak/kpt. Stanisław Denys/ii)