Wielkie zmiany na kolei

Szynobus
fot. PKP Bolesławiec Już w niedzielę przestaną jeździć po naszych torach pociągi osobowe i pospieszne. Zastąpi je kilka zupełnie nowych kategorii pociągów, których nazwy brzmią zupełnie obco, ale zasady działania są bardzo proste. Z Bolesławca nie będzie już bezpośredniego pociągu do Warszawy.
istotne.pl 0 pkp, pociąg

Reklama

Podróżni zwykle z niepokojem oczekują na nowy rozkład jazdy pociągów, bo często przy tej okazji dowiadują się, że kolejne połączenia zostaną zlikwidowane.

Do Warszawy tylko z przesiadką

Bolesławiec straci bezpośrednie połączenie z Warszawą. Spółka PKP Intercity likwiduje pociąg relacji Zgorzelec - Warszawa - Zgorzelec tłumacząc to niewielkim zainteresowaniem podróżnych tym połączeniem.

Utrzymane zostanie bezpośrednie połączenie z Bolesławca do Krakowa i Przemyśla. PKP Intercity uruchomi pociąg TLK relacji Jelenia Góra - Przemyśl.

Nowy przewoźnik - Koleje Dolnośląskie

Od niedzieli w Bolesławcu pojawią się pociągi Kolei Dolnośląskich. Spółka jest własnością urzędu marszałkowskiego. Powstała dwa lata temu, by obsługiwać pasażerski ruch regionalny. Na początek oferta KD na naszej stacji będzie dość skromna: jeden pociąg do Legnicy i Jeleniej Góry oraz jeden z Legnicy do Bolesławca. Od 1 marca 2010 Koleje Dolnośląskie zaczną jeździć do Zgorzelca.

Koleje Dolnośląskie honorują bilety turystyczne, REGIO Karnety i bilety sieciowe wydawane przez Przewozy Regionalne, a także bilety Euro-Nysa ZVON. Oznacza to, że najpopularniejsze oferty PR (w tym Regio Karta) są teraz ważne we wszystkich pociągach regionalnych kursujących po Dolnym Śląsku.

TLK zamiast pospiesznych

Znikają pociągi pospieszne, a w ich miejsce pojawią się pociągi TLK, czyli Tanie Linie Kolejowe. Również kilkanaście pociągów, które do tej pory były ekspresami, pojadą jako TLK. W nowych pociągach od 1 stycznia pojawią się miejscówki, będą jednak tylko w pierwszej klasie, ale ich zakup będzie dobrowolny. Wiąże się to z ryzykiem, bo jadąc pierwszą klasą bez miejscówki, będziemy musieli ustąpić zajmowane miejsce osobie, która ją wykupiła. Do końca grudnia w większości TLK nie będzie rezerwacji, a kilkanaście pociągów, w których będzie obowiązkowa, jest wyraźnie oznaczonych w rozkładzie jazdy.

Ekspres InterCity

W nowym rozkładzie pozostanie jeszcze kilka ekspresów, jednak po przyszłorocznych wakacjach wszystkie one zostaną przemianowane na pociągi najwyższej kategorii EIC, czyli Ekspres InterCity. Docelowo mają one zapewnić pasażerom najwyższy komfort podróżowania i najlepszy czas przejazdu.

Regio, czyli osobowy

Również pasażerowie pociągów lokalnych muszą przyzwyczaić się do zmian. Popularne pociągi osobowe od niedzieli będą nazywać się Regio. Nie będzie w nich już w ogóle pierwszej klasy, a wszystkie miejsca, które dotąd były "jedynkami", będzie można kupić za cenę biletu na drugą klasę.

InterRegio

Listę zmian nazw pociągów uzupełnią InterRegio - pociągi spółki Przewozy Regionalne, obsługiwane zwykle pociągami elektrycznymi. Zapewnią one podróż na dłuższych trasach, w czasie konkurencyjnym z pociągami TLK, w trochę niższej cenie. Niższa cena wiąże się jednak z trochę gorszymi warunkami podróżowania.

RegioExpress

Popularne pociągi pospieszne Przewozów Regionalnych relacji Drezno - Wrocław - Drezno od niedzieli będą kursować pod marką RegioExpress. Ceny biletów jak w pociągach InterRegio.

Niektóre z nazwami, inne bez

Pociągi pospieszne przemianowane na TLK stracą swoje dotychczasowe nazwy, ale wiele z pociągów InterRegio, które uruchamia spółka Przewozy Regionalne przejmie po TLK stare nazwy. I tak będzie z pociągiem IR relacji Legnica - Przemyśl, który otrzyma nazwę "Ślązak" po pociągu pospiesznym zamienionym w TLK.

Nowe ceny

Wiadomo już, że zmienią się ceny biletów jednorazowych na najtańsze pociągi Regio i międzywojewódzkie InterRegio uruchamiane przez Przewozy Regionalne. Będą to głównie podwyżki w zależności od długości trasy od 7 do 20% ceny, chociaż na przykład przejazd na odległość od 21 do 25 kilometrów będzie tańszy. Spadną natomiast ceny biletów miesięcznych od 1 do aż 10 %. Rower przewieziemy za 5 złotych.

Dopiero po nowym roku zmienią się ceny biletów na pociągi TLK, ekspresy i EIC, jednak na razie nie wiadomo o ile.

Nowe numery infolinii

Unia Europejska zobowiązała przewoźników kolejowych do szerszego informowania o opóźnieniach pociągów. Nowy numer ogólnopolskiej informacji PKP Intercity: 19757 (1,28 zł brutto/min).

Bilety z automatu taniej

To nowa oferta dla pasażerów kolei. Przewozy Regionalne stopniowo będą instalować na dworcach automaty do sprzedaży biletów. Na początku pojawią się na większych dworcach. Bilet z automatu będzie tańszy od kupowanego w kasie - różnice sięgają nawet do 10%.

Mobilny konduktor

Wreszcie skończy się udręka pasażerów i kolejarzy z ręcznym wypisywaniem biletów w pociągu. Konduktorzy Przewozów Regionalnych będą stopniowo wyposażani w elektroniczne terminale, w których będzie można sprawdzić rozkład jazdy i kupić bilety, płacąc za nie jak dotychczas gotówką lub kartami płatniczymi.

Regio Karta

To nowa karta zniżkowa Przewozów Regionalnych, honorowana także w pociągach Kolei Dolnośląskich. Pasażerowi, który ją wykupi, daje 30% zniżki na zakup biletów jednorazowych na pociągi Regio, InterRegio i RegioExpress oraz 15% zniżki na bilety miesięczne. Będzie dostępna w dwóch wariantach: półrocznej (99 zł) i rocznej (169 zł).

Nowe promocje

Spółka PKP Intercity wprowadza nowy system oznaczania ofert biletowych na pociągi TLK. Teraz wyróżnikiem oferty będzie kolor. Spółka jednak zapowiada, że zmiany te wejdą w życie dopiero 1 stycznia.

Bilet Fioletowy: to tak zwany tańszy bilet relacyjny, obowiązujący na niektórych relacjach pociągów TLK. Ceny biletów spadną, jednak takie bilety kupimy głównie na południu Polski.

Bilet Szary: dla podróżujących od godziny 12 w poniedziałek do godziny 12 w piątek i kupujących bilety normalne. Za pierwszy bilet zapłacimy 100% ceny, powrotny jest natomiast o 20% tańszy.

Bilet Czerwony: comiesięczna wyprzedaż biletów nawet o 60% tańszych niż normalnie. Informacje o ilości biletów i pociągach, na które się je sprzedaje, będą dostępne na stronie PKP Intercity 25 dnia każdego miesiąca.

Bilet Pomarańczowy: uzbierawszy 10 biletów z 1 klasy TLK (wraz z miejscówką) pasażer otrzymuje wakacyjny voucher uprawniający do podróży w 1 klasie pociągu InterCity w czasie wakacji za cenę 1 zł.

Bilet Zielony: specjalne ceny biletów na specjalne okazje, np. mecze czy koncerty.

Oferta Fuks: bilet za 20 złotych na dowolnej trasie w pociągu TLK. Należy pytać o nie w kasach biletowych.

(informacja PKP Bolesławiec / Krzysztof Gwizdała)

Zobacz także

Szczegółowy nowy rozkład jazdy pociągów dla stacji Bolesławiec

Reklama