Młodzieżowy Dom Kultury ma 55 lat

Młodzieżowy Dom Kultury ma 55 lat
fot. Krzysztof Gwizdała Wernisaż prac wychowanków MDK, pokaz tańca ludowego i występ teatralny – to tylko niektóre z atrakcji zorganizowanych z okazji urodzin placówki.
istotne.pl cezary przybylski, jubileusz, mdk bolesławiec

W czwartek, 26 listopada, Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu obchodził swoje 55-lecie. Uroczystość otworzył wernisaż prac 10 wychowanków placówki (w tym m.in. uznanego artysty Czesława Matyjewicza oraz Marty Greszty, uczennicy Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze). W obchodach urodzin uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, dawni i obecni dyrektorzy placówki oraz nauczyciele MDK.

Pierwsza z lewej: Hanna BiałasPierwsza z lewej: Hanna Białasfot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

– Od dziecka ciągnęło mnie do malarstwa – mówi Marta Greszta, która przez trzy lata uczęszczała na zajęcia prowadzone przez Magdalenę Konieczną. – Pani Magda zawsze mówiła mi, w czym jestem dobra i w jaką stronę powinnam pójść – dodaje wychowanka MDK i podkreśla, że zamierza podjąć studia związane z witrażem lub szkłem.

fot. Gerard Augustyn

– Kiedyś stawiałam tutaj pierwsze kroki. Już jak miałam 8 lat, wiedziałam, że będę zajmować się rzeźbą – wspomina Hanna Białas, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a obecnie nauczycielka MDK. – Teraz tu pracuję. To niesamowity traf, bo to miejsce wręcz emanuje sztuką.

W uroczystości uczestniczyła była szefowa MDK i obecna dyrektorka BOK Ewa LijewskaW uroczystości uczestniczyła była szefowa MDK i obecna dyrektorka BOK Ewa Lijewskafot. Gerard Augustyn
Henryk Jasiński (po lewej)Henryk Jasiński (po lewej)fot. Gerard Augustyn

MDK jest placówką, która pomaga wydobyć potencjał drzemiący w młodych ludziach. – Wystarczy, że trafią oni pod skrzydła dobrych artystów. Nie nauczycieli, ale ludzi, którzy sami tworzą. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia – mówi Stanisława Wojda-Pytlińska, artysta plastyk i pedagog, przez wiele lat związana z MDK. – I tacy ludzie w Młodzieżowym Domu Kultury są. To prawdziwi fachowcy.

Od lewej: Cezary Przybylski i Marek ŁętowskiOd lewej: Cezary Przybylski i Marek Łętowskifot. Gerard Augustyn

– 55 lat historii. To dowód chociażby na to, że taka instytucja jest potrzebna lokalnej społeczności. To jest placówka, która wychowuje poprzez sztukę. Najmłodsze pokolenie ma tutaj połknąć artystycznego bakcyla – zaznacza Marek Łętowski, obecny szef MDK. – Nie jesteśmy tak do końca szkołą artystyczną. Stwarzamy dzieciom możliwość sprawdzenia się i przekonania, czy mają talent i predyspozycje.

fot. Gerard Augustyn

Tego dnia publiczność zgromadzona w auli Młodzieżowego Domu Kultury miała okazję obejrzeć m.in. pokaz tańca ludowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mały Bolesławiec oraz trawestację „Balladyny”, zaprezentowaną przez grupę Tygrys Ogłuszony Domem.

Tygrys Ogłuszony DomemTygrys Ogłuszony Domemfot. Gerard Augustyn

Ponadto Marek Łętowski uhonorował MDK-owskim listkiem osoby, które w ostatnim czasie w różny sposób wspierały placówkę. Wyróżnienia otrzymali: Dorota Kowalska, przewodnicząca Rady Rodziców działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, radny Rady Powiatu Henryk Jasiński oraz starosta Cezary Przybylski.

(informacja ii)