Bolesławianie życzliwi na Gwiazdkę

Józef i Maryja
fot. GH Gwiazdka Życzliwości jak co roku jest przygotowywana dla wszystkich mieszkańców. Podczas trzech dni można na bolesławieckim rynku posłuchać kolęd, zakupić ozdoby choinkowe, skosztować smakołyków świątecznych i zwiedzić żywą szopkę.
istotne.pl 0 święta, gwiazdka życzliwości

Reklama

Organizatorem Gwiazdki jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Elżbieta Tor opracowała scenariusz i jest głównym koordynatorem sobotniej „Gwiazdki Życzliwości”.

Gwiazdkę Życzliwości rozpoczęli Anna Lijewska kolędą „Gdy śliczna panna” oraz Klinika Lalek „Stacja Wolimirze” spektaklem „Opowieść wigilijna”.

Następnie życzenia mieszkańcom miasta złożyli: prezydent Piotr Roman, przewodnicząca Rady Miasta Janina Piestrak-Babijczuk, przedstawiciele Rady Miasta Bolesławca, wójtowie, starości i księża.

Kiermasz bożonarodzeniowy na bolesławieckim rynku potrwa do niedzieliKiermasz bożonarodzeniowy na bolesławieckim rynku potrwa do niedzielifot. Grażyna Hanaf
Grzegorz Sidorowicz i jego ekipa w sparingu fotograficznym podczas Gwiazdki ŻyczliwościGrzegorz Sidorowicz i jego ekipa w sparingu fotograficznym podczas Gwiazdki Życzliwościfot. Grażyna Hanaf

Później na scenie rozbrzmiały kolędy w wykonaniu Orkiestry Dętej z Bolesławca, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, uczennic Szkoły Podstawowej w Trzebieniu, uczniów Warsztatów Terapii Zajęciowej, osób niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy, uczennic Szkoły Podstawowej w Dąbrowie, zespołu muzycznego z Gimnazjum nr 2, uczniów i zespołu „Oktawa” z Gimnazjum nr 4 oraz zespołu Młodzieżowego Domu Kultury.

Jedną z ciekawszych sobotnich atrakcji była darmowa wycieczka autokarowa po Bolesławcu i Zamku w Kliczkowie. Dwugodzinne zwiedzanie w niezwykle atrakcyjny i profesjonalny sposób zorganizował Adam Faltyn (pracownik Informacji Turystycznej przy BOK). Oprowadzał grupy w stroju Mikołaja i częstował czekoladowymi cukierkami, by dodatkowo uatrakcyjnić zwiedzanie dzieciom.

Św. Mikołaj (Adam Faltyn) opowiada o Zamku KliczkówŚw. Mikołaj (Adam Faltyn) opowiada o Zamku Kliczkówfot. Grażyna Hanaf

Adam Faltyn przeniósł zwiedzających w czasie i oprowadził po miejscach, gdzie dzięki jego opowieściom wyrastały dawne budynki, młyny pieprzowe, zamczysko bolesławieckie, a nawet fabryka sera, która stała na miejscu budynku Zawodowej Szkoły Mechanicznej.

Mikołaj-przewodnik sypał jak z rękawa ciekawostkami i atrakcyjnymi informacjami o najważniejszych miejscach i zabytkach Bolesławca. Turyści mogli za darmo zwiedzić w Muzeum Ceramiki wystawę czasową Szopki Bożonarodzeniowe. Trasa wiodła do Zamku Kliczków. Ostatnia grupa zwiedziła zamek dzięki uprzejmości oficjalnego przewodnika Pawła Wasilewicza.

Nawet najmłodszy uczestnik wycieczki był zainteresowany zwiedzaniemNawet najmłodszy uczestnik wycieczki był zainteresowany zwiedzaniemfot. Grażyna Hanaf

W holu kina Forum odbył się Kiermasz Świąteczny. Swoje wyroby sprzedawały osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ze Środowiskowych Domów Samopomocy.

Przy Rynku, na stanowisku zorganizowanym przez Via Sudetica, wolontariusz Mateusz Makówka sprzedawał baloniki w akcji charytatywnej „Balonowa Akcja na rzecz Kasi”.

Mateusz Makówka sprzedawał baloniki w akcji charytatywnejMateusz Makówka sprzedawał baloniki w akcji charytatywnejfot. Grażyna Hanaf

W Ratuszu odbywała się akcja krwiodawstwa, której patronowała lokalna telewizja Azart Sat.

Co nas czeka w niedzielę?

Na Rynku odbędzie się kiermasz bożonarodzeniowy. Na stoiskach można zakupić wyroby z ceramiki bolesławieckiej i ozdoby świąteczne oraz skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych.

Organizatorzy zapraszają dzieci do Domku Mikołaja (przy żywej szopce), gdzie Mikołaj będzie czytał dzieciom bajki. Maluchy mogą wysłuchać bajek od godziny 14:00 do 18:00.

Zwiedzać tez można żywą szopkę przygotowaną przez Bożenę Długosz. W tym roku można w niej zobaczyć jałówkę, baranki, osiołka i konika (dwa ostatnie zwierzątka zostały wypożyczone przez „Niebieskiego Buraka” z Łazisk). W postaci Józefa i Marii oraz pastuszków wcielili się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jutrzenka”.

W niedzielę zapraszamy też na konkurs strzelania z bata, który jest polską tradycją bożonarodzeniową. Imprezę rozpocznie Miejska Orkiestra Dęta o godzinie 16:00. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród o godzinie 17:40.

Trzydniowe święto zakończy się koncertem „Poezja śpiewana i nie tylko...” o godzinie 19:00. Zapraszamy.

Reklama