Nowe stowarzyszenie Pro Animals

Nowe stowarzyszenie Pro Animals
fot. Grażyna Hanaf Zbigniew Herbut założył organizację mającą na celu kompleksowe podejście do opieki nad zwierzętami oraz edukację w zakresie praw zwierząt i obowiązków właścicieli.
istotne.pl stowarzyszenie, zwierzęta

W Bolesławcu powstało nowe Stowarzyszenie Pro Animals (BOSPA). Prezesem został Zbigniew Herbut. Pomysł na założenie organizacji miała Hanna Tarnowska (wiceprezeska). – To, jaki mamy stosunek do zwierząt, określa, jakimi jesteśmy ludźmi – mówi Tarnowska. – Wstrząsnęły mną ostatnie doniesienia z Polski oznęcaniu się nad zwierzętami. Są one wciąż traktowane jak przedmioty. Chcemy uwrażliwić ludzi na ich los i zwyczajnie im pomagać.

Hanna Tarnowska i Zbigniew Herbut założyli Bolesławieckie Stowarzyszenie Pro Animals po to, by zwierzęta nie były traktowane jak przedmiotyHanna Tarnowska i Zbigniew Herbut założyli Bolesławieckie Stowarzyszenie Pro Animals po to, by zwierzęta nie były traktowane jak przedmiotyfot. Grażyna Hanaf

Prezes BOSPA chce stworzyć silne lobby na rzecz pomocy zwierzętom oraz współpracować ze wszystkimi organizacjami i stowarzyszeniami. Z każdym, komu ta sprawa jest bliska. – Nie zabieramy nikomu miejsca, nikogo nie wykluczamy – mówi prezes Stowarzyszenia. – Chcemy postawić opiekę nad bezdomnymi zwierzętami na nogi. Dbać o ich prawa, ale także szanować ludzi i ich prawa. Chociażby do czystego miasta, bez psich odchodów, bez strachu, że pogryzie ich źle wychowany i z tego powodu agresywny pies.

Założyciele Stowarzyszenia podkreślają wagę wolontariuszy. Takich jak Laura MusiałWeronika Kwiecińska. Młode członkinie Stowarzyszenia łączą miłość do zwierząt z realną im pomocą. Odwiedzają i wyprowadzają na spacer bezdomne psy z bolesławieckiej przechowalni, by zwierzęta nie zdziczały i nadawały się do adopcji. – Mam dość sytuacji, w których każdy płacze nad biednym kotkiem, który się błąka po ulicy, ale nikt go do domu nie weźmie, bo jest zapchlony i sparszywiały – wyjaśnia Zbigniew Herbut. – Postulujemy sterylizację bezdomnych zwierząt i będziemy naciskać, by radni miejscy wydatkowali na to pieniądze.

Wolontariuszki Laura Musiał i Weronika Kwiecińska dbają mądrze o bezdomne zwierzętaWolontariuszki Laura Musiał i Weronika Kwiecińska dbają mądrze o bezdomne zwierzętafot. Grażyna Hanaf

Prezes BOSPA ma skrystalizowane zadania i plany akcji. Wiosną członkowie Stowarzyszenia będą zbierać podpisy pod petycją w sprawie wydzielenia dla zwierząt specjalnych terenów zielonych. – Pies prowadzony na smyczy jest smutny. Zwierzak potrzebuje się wybiegać, ale nie ma na to przestrzeni w mieście – wyjaśnia prezes. – Potrzebujemy ogrodzonych terenów z koszami na psie odchody. Właściciele psów też muszą mieć alternatywę, by nie wyprowadzać psa na plac zabaw czy do parku.

Na zebranie założycielskie przybyło dużo młodzieży i zaproszone strażniczki miejskieNa zebranie założycielskie przybyło dużo młodzieży i zaproszone strażniczki miejskiefot. Grażyna Hanaf

Stowarzyszenie BOSPA ma zamiar edukować społeczeństwo, organizować festyny, podczas których można będzie adoptować bezdomne zwierzęta, oraz współpracować z samorządem. Głównym celem Stowarzyszenia jest doprowadzenie do wybudowania schroniska dla bezdomnych zwierząt w Bolesławcu.

(informacja Grażyna Hanaf)