Czy twoje dziecko jest koniem?

Kobieta na koniu
fot. istotne.pl Za miesiąc rok szkolny. Dzieci są rożne, a szkoła preferuje tylko jeden rodzaj ucznia: zdolny. Jak rozpoznać wrodzone zdolności u dziecka, co bryka jak źrebak lub jest delikatne jak szczeniaczek?
istotne.pl 0 edukacja, dziecko, psychologia

Reklama

Jeśli poznamy preferencje i charakter dziecka, i będziemy je akceptować, to nauczymy się pomagać mu efektywnie, tak by odniosło sukces. Najważniejsze jest, by wspierać jego osobiste umiejętności, a nie zmieniać dziecko według z góry narzuconego szablonu.

Teresa Rudzińska, dyrektorka kierująca bolesławiecką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, na potrzeby spotkań z rodzicami, opisała cztery modele samoorganizacji dziecka w bardzo praktyczny sposób. Wyjaśniła: jak dziecko działa, jak się bawi, co lubi robić i jak potrafi się nauczyć nawet najtrudniejszych rzeczy.

Jak rozpoznać wrodzone zdolności dziecka? Należy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, czy jest: pingwinem-pracusiem, pieskiem-wrażliwcem, koniem-wizjonerem, czy lwem-strategiem.

Pingwin-pracuś

To idealne dziecko do szkoły, bo lubi porządek, więc łatwo i chętnie poddaje się szkolnemu reżimowi. Jest najczęściej wzorowym uczniem, bo uczy się na pamięć słów i definicji poprzez powtórki i rutynowe ćwiczenia. Nie znosi twórczych wypracowań i z niechęcią podchodzi do wymyślnych, fantazyjnych rozwiązań, ani testów otwartych.

Jak pingwinka-pracusia rozpoznać? Nie jest atrakcyjny dla rówieśników, bo jest zbyt poważny i nie odstępuje od zasad, dlatego będzie raczej samotny. Nieco zdystansowany, bo nie jest zbyt emocjonalnie związany z własnym otoczeniem. Woli zabawy umysłowe od fizycznych. Potrzebuje niewielu, ale za to skomplikowanych i inteligentnych zabawek. Wszystko, co robi, musi czemuś służyć.

Pingwinek musi otrzymywać jak najwięcej dowodów uznania (dyplomów i pucharów). Jego otoczenie musi być uporządkowane. Nie może pracować pod presją i nie wolno mu przerywać pracy. Dobrze pokierowany w przyszłości zostanie najchętniej księgowym lub prawnikiem.

Szczeniaczek-wrażliwiec

W szkole woli odpowiadać niż pisać, trudne są dla niego zadania wymagające żmudnej analizy. Woli uczyć się przez naśladowanie i działanie. Odrabiając lekcje czuje się pewniej, kiedy obecny jest przy tym rodzic. Niechętnie wypowiada własne opinie, bo przede wszystkim boi się odrzucenia. Jego celem nie jest zdobywanie wiedzy, a poczucie, że inni go lubią i doceniają. W stresie niczego się nie nauczy.

Jak szczeniaczka-wrażliwca rozpoznać? Wyróżnia go empatia i troska o innych, więc ma wielu przyjaciół. Chętnie włącza się w prace domowe, jeśli ktoś mu towarzyszy. To zbieracz sentymentalnych pamiątek, więc przestrzeń wokół niego jest zagracona. Wyczuwa nastroje, więc tym chętniej wykona polecenie, im zostanie wypowiedziane milszym głosem. Uwielbia działać, uwielbia ruch i zabawę. Jeśli nikt mu nie towarzyszy, potrafi godzinami bawić się w rozmowę między misiami i lalkami.

Szczeniaczek potrzebuje pomocy w podejmowaniu decyzji i dotrzymywaniu terminów oraz w ustalaniu celów. Nie wolno go krytykować w obecności innych ludzi. Należy szanować jego uczucia i mówić o swoich. Dobrze pokierowany w przyszłości może zostać adwokatem, terapeutą lub lekarzem.

Koń-wizjoner

W szkole może mu iść źle, bo nie mieści się w sztywnych ramach edukacji szkolnej. Szybko się nudzi, nie lubi rutyny. Nie boi się naruszać ustalonych granic i często prowokuje. Nie lubi rozwiązywać testów, woli udzielać dłuższych odpowiedzi. Najlepsze dla niego miejsce, to pierwsza ławka, bo to ułatwia mu koncentrację.

Jak konia-wizjonera rozpoznać? Nie ma poczucia czasu, potrzebuje swobody i prawa do realizacji swoich wizji. To indywidualista, któremu sprawia problem zadbanie o własny wygląd i higienę. W czasie zabawy łamie zasady albo ustala swoje. Jest spontaniczny, dowcipny, charyzmatyczny. Nie lubi obcować z kimś, kto według niego jest nudny, taką osobą czasami może rządzić.

Konik potrzebuje przestrzeni, w której będzie czuł, że ma skrzydła oraz wyjaśnienia potrzeby wprowadzania pewnych zasad, jako ważnych. Najlepiej dawać mu wskazówki, nie rozkazywać. Dobrze pokierowany w przyszłości może zostać przedsiębiorcą, artystą lub odkrywcą.

Lew-strateg

Lew lubi współzawodnictwo, będzie dobry z matematyki, bo lubi przedmioty ściśle i takie, które wymagają analizy i logicznej argumentacji. Jest uparty i stanowczy, więc nie cofnie się przed konfrontacją nawet z nauczycielem. Nie boi się wyrażać własnego zdania i ma je prawie na każdy temat. Uwielbia publiczne występy, bo chce być podziwiany.

Jak lwa-stratega rozpoznać? W domu musi mieć swoje miejsce do pracy, bo nie lubi się dzielić z rodzeństwem. Jego pokój to twierdza. Lubi przebywać sam ze sobą. Unika pracy narzucanej, woli sam wybierać zadania do realizacji. Uwielbia słowne potyczki. Zabawa dla niego to współzawodnictwo. Jeśli przegrywa, staje się niewrażliwy i trochę okrutny. Nie jest zbyt towarzyski. Potrzebuje kolegów, którzy poddadzą się jego woli.

Lewkom trzeba poświęcać czas i zachować przy nich spokój. Należy pamiętać, że rodzić jest dla nich wzorem do naśladowania. Należy więc wprowadzać jasne zasady i być konsekwentnym w ich przestrzeganiu, pamiętając o wzajemnym szacunku. Dobrze pokierowany lew w przyszłości może zostać naukowcem lub profesorem uniwersytetu.

(informacja: Grażyna Hanaf)

Zobacz także

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bolesławcu

Reklama