Mieszkańcy ul. Zabobrze odcięci od świata?

Mieszkańcy ul. Zabobrze odcięci od świata?
fot. ii PWiK chce zamknąć odcinek od budynku nr 138 do budynku nr 166. Według pana Stanisława, mieszkańca tej ulicy, ok. 40 domostw zostanie odciętych od świata.
istotne.pl urząd miasta, remont, zabobrze, pwik bolesławiec

W październiku ub.r. pisaliśmy, że rusza długo oczekiwany remont ulicy Zabobrze. Prace planowo miały zakończyć się pod koniec 2010 roku. – Teraz okazuje się, że najbliższy realny termin to czerwiec 2011 r. – mówi z żalem pan Stanisław, mieszkaniec ulicy Zabobrze.

Ulica jest w opłakanym stanie. – Wystarczy, że deszcz popada. Wtedy robi się błoto po kolana – opowiada bolesławianin. – Ktoś, kto chce przejechać tę trasę, mówi, że można tutaj pourywać zderzaki i podwozia.

fot. ii
fot. ii
fot. ii

Mężczyzna przyznaje, że dojazd jest uciążliwy, ale mieszkańcy Zabobrza jakoś sobie z nim radzą. Problem w tym, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu chce całkowicie zamknąć odcinek ulicy od budynku nr 138 do budynku nr 166. W środę, 19 maja, przedstawiciele PWiK rozwozili zaproszenia na spotkanie informacyjne w sprawie zamknięcia drogi. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele bolesławieckiego magistratu, PWiK i firmy wykonującej kanalizację na Zabobrzu. Wówczas okoliczni mieszkańcy będą mogli „dowiedzieć się o szczegółach i terminach zamknięcia drogi oraz zgłosić swoje uwagi do omawianego tematu”.

fot. ii

– Wiadomo, że jest remont. Jakoś po tych wybojach dojeżdżamy do naszych posesji. Korzystamy z bocznych uliczek – podkreśla pan Stanisław. – Teraz sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Zapadła decyzja, że zamknięty zostanie kilkusetmetrowy odcinek. Nie będzie możliwy ani wjazd, ani wyjazd.

fot. ii

Póki co nie wiadomo też, na jak długo ten odcinek Zabobrza zostanie zamknięty. Mieszkańcy obawiają się, że prace mogą potrwać nawet 20 dni. – Mieszkają tutaj małe dzieci, chodzą do przedszkola, do szkoły. Chłopak jeździ do szpitala na dializy. Na całkowite zamknięcie się nie godzimy – mówi stanowczo pan Stanisław. – Będziemy protestować.

fot. PPWK - Google

Imię bohatera tekstu zostało zmienione. Do sprawy wrócimy.

Aktualizacja 2010-05-21 20:00

W piątek (21 maja) z mieszkańcami ul. Zabobrze spotkali się: przedstawiciele urzędu miasta, PWiK i wykonawcy prac związanych z wymianą kanalizacji i sieci wodociągowej. Najwięcej skarg dotyczyło stanu dwóch dróg łączących ul. Zabobrze z ul. II Armii Wojska Polskiego, na wysokości zamkniętego odcinka ul. Zabobrze. Mieszkańcy korzystają z tych dróg aby wyjechać ze swojej posesji, bądź do niej przyjechać. W czasie spotkania ludzie postulowali, żeby na czas remontu drogi utwardzić i załatać dziury w tych tymczasowych drogach. Władze miasta obiecały, że na drogi zostanie wysypany tłuczeń. Wiceprezydent Wiesław Ogrodnik tłumaczył, że planowane prace opóźniły się m.in. w efekcie przedłużającej się zimy. Wspomniał także o przystanku dla autobusów komunikacji miejskiej, który został przeniesiony z Zabobrza na ul. II Armii Wojska Polskiego – koło Restauracji Podkowa. Wiceprezydent zapowiedział także, że w rejonie nowego przystanku powstanie przejście dla pieszych.

Kiedy koniec remontu?

Mieszkańcy Zabobrza muszą uzbroić się w cierpliwość. Wymiana kanalizacji i sieci wodociągowej, na zamkniętym odcinku, ma zakończyć się w lipcu bieżącego roku. Nowa nawierzchnia, na całej ulicy Zabobrze, zostanie oddana do użytku dopiero w czerwcu 2011 roku.

W spotkaniu z mieszkańcami ul. Zabobrze uczestniczył m.in. wiceprezydent Wiesław OgrodnikW spotkaniu z mieszkańcami ul. Zabobrze uczestniczył m.in. wiceprezydent Wiesław Ogrodnikfot. Marcin Zabawa
fot. Marcin Zabawa

(informacja ii)