Uczniowie ZSB otrzymali certyfikaty Europass

Uczniowie ZSB otrzymali certyfikaty Europass
fot. ZSB Trzydziestu podopiecznych Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu wróciło z miesięcznej praktyki w Lipsku. Uczniowie otrzymali certyfikaty Europass.
istotne.pl certyfikat, praktyka, zsb bolesławiec

W kwietniu grupa podopiecznych Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu wyjechała na miesięczną praktykę do Lipska. Dzięki grantowi unijnemu w wysokości prawie 68,5 tys. euro uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu mieli okazję pracować w pięciu renomowanych niemieckich firmach. Po skończeniu stażu otrzymali certyfikaty Europass Mobility, które pomogą im w znalezieniu pracy za granicą.

Podczas uroczystości podopieczne ZSB zaśpiewały „Odę do radości”Podczas uroczystości podopieczne ZSB zaśpiewały „Odę do radości”fot. Gerard Augustyn

Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w piątek, 21 maja. W ceremonii uczestniczyli m.in. członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego Dariusz Kwaśniewski oraz Zygmunt Brusiło, szef Towarzystwa Miłośników Bolesławca i były dyrektor ZSB.

fot. Gerard Augustyn

Wszyscy obecni w auli placówki mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną podsumowującą miesięczne praktyki uczniów ZSB w Niemczech. Podczas uroczystości Dariusz Kwaśniewski zwrócił się do młodych budowlańców: – Szkoła jest od tego, aby uczyć i wychowywać. Tyle że nie wszystkie szkoły w Polsce wyjeżdżają na praktyki zagraniczne. To, że macie okazję rozwijać swoje umiejętności w Lipsku, jest zasługą waszych nauczycieli, wychowawców i pana dyrektora.

fot. Gerard Augustyn

Zygmunt Brusiło dodał, że nadszedł już czas, aby powstała niewielka monografia Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu.

Od lewej: Dariusz Kwaśniewski i Jacek JurkiewiczOd lewej: Dariusz Kwaśniewski i Jacek Jurkiewiczfot. Gerard Augustyn

Organizatorzy praktyk zadbali o to, by uczniowie nie nudzili się w czasie wolnym od pracy. Praktykanci mogli zwiedzić Lipsk, poznać niemiecką historię i kulturę, odwiedzić słynne Targi Lipskie. Wspólnie z pastorem Pascalem, opiekunem praktyk, zorganizowali mszę. Przygotowali też wieczornicę związaną ze świętem Konstytucji 3 Maja. – Praktyki były super, każdemu mogłabym polecić taki wyjazd – mówi Ewelina Akierman, uczennica Technikum Architektury Krajobrazu. – Bardzo zintegrowaliśmy się jako klasa, nauczyliśmy się współpracować ze sobą – dodaje jej koleżanka, Joanna Szpurka.

fot. Gerard Augustyn

– Pracodawcy byli bardzo zadowoleni z naszych uczniów – podkreśla Jacek Jurkiewicz, dyrektor ZSB. – W Lipsku czeka się na Bolesławiec – mówi Anna Prostak, nauczycielka języka niemieckiego. – To był nasz szósty wyjazd. Za każdym razem staramy się prezentować naszą historię i kulturę. Tym razem przygotowaliśmy wieczornicę z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Znają nas już zarówno pracodawcy, jak i opiekunowie. W trakcie wyjazdu nie było najmniejszych problemów – uśmiecha się.

fot. Gerard Augustyn

Kolejna grupa podopiecznych Zespołu Szkół Budowlanych wyjedzie do Lipska we wrześniu br.

(informacja ii)