Bolesławianin honorowym obywatelem Izraela

Alfred Kwarciak
fot. UM Bolesławiec Alfred Kwarciak, który w czasie II wojny światowej ratował swoich żydowskich współobywateli, otrzymał tytuł honorowego obywatela Izraela.
istotne.pl 0 wyróżnienie, honorowy obywatel

Reklama

W piątek, 7 maja, w Ratuszu we Wrocławiu odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz honorowych obywatelstw Izraela Polakom, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ratowali swoich żydowskich współobywateli.

Podczas uroczystości uhonorowano dziewięcioro mieszkańców Dolnego Śląska. Jednym ze Sprawiedliwych, którym ambasador Zvi Rav-Ner nadał honorowe obywatelstwo Izraela, jest Alfred Kwarciak, mieszkaniec Bolesławca, który wraz z rodzicami i rodzeństwem pomógł 15 uciekinierom z getta w Dubnie na Wołyniu. W lutym 1989 r. tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymali Piotr i Maria Kwarciakowie oraz ich trzej synowie: Anatoliusz, Alfred i Feliks.

fot. UM Bolesławiec

W „Księdze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ratujący Żydów podczas Holocaustu. Polska” czytamy:

Przed akcją likwidacyjną Żyd o nazwisku Fiszer, który pracował poza gettem, spotkał swojego dawnego przyjaciela Piotra Kwarciaka. Otrzymał od niego ofertę ukrycia całej rodziny w jego domu na przedmieściach, jeśli ich życie byłby zagrożone. Podczas likwidacji getta uciekło 8 członków rodziny Fiszerów wraz z krewnymi z rodziny Szenkerów, Półtoraków i Sznajderów.

Kiedy pojawili się na podwórzu Kwarciaków, znaleźli dobrze zakamuflowane ukrycie, zbudowane pod chlewem z cegieł i wydzielonymi miejscami dla każdej z rodzin. Mimo iż podejmowali ryzyko i mieli niewiele pieniędzy, pięcioro członków rodziny Kwarciaków opiekowało się zbiegami, zaopatrując ich w żywność i ubrania. Musieli wszystko zachować w sekrecie, ze względu na wrogie nastawienie ukraińskich sąsiadów zarówno do Żydów, jak i Polaków.

Na początku Żydzi płacili za wyżywienie, ale kiedy skończyły się im pieniądze, Kwarciakowie nie przestali ich ukrywać, motywowani współczuciem i miłością do ludzi. Młodsze dzieci Kwarciaków również aktywnie uczestniczyły w pomocy, czyniąc, co tylko mogły, i rezygnując ze spotkań z przyjaciółmi, aby uchronić tajemnicę o ukrywanych w ich domu.

Wiosną 1944 roku, kiedy zbliżał się front i Niemcy zaczęli wywozić Polaków na przymusowe roboty do Niemiec, Kwarciakowie opuścili swój dom i ukryli się wraz z Żydami. 25 dni później, w kwietniu 1944 roku, głodni i brudni, doczekali wyzwolenia. Po wojnie większość z ocalałych wyemigrowała do Izraela, a Kwarciakowie przenieśli się na tereny w nowych granicach Polski.

fot. UM Bolesławiec

(informacja UM Bolesławiec/ii)

Reklama