Niemal siedmiokrotnie wyższa opłata za użytkowanie wieczyste

Niemal siedmiokrotnie wyższa opłata za użytkowanie wieczyste
fot. sxc.hu O sprawie powiadomił nas Czytelnik. Dotychczas za użytkowanie wieczyste gruntu wpłacał do kasy magistratu ok. 360 zł rocznie. W tym roku okazało się, że będzie musiał wpłacić niemal siedmiokrotnie więcej. Naczelnik Wydziału Mienia i Gospodarki Przestrzennej zapewnia, że nie ma mowy o żadnej złośliwości ze strony urzędników.
istotne.pl urząd miasta, opłata, jan kisiliczyk

Sprawę nagłaśniamy na prośbę naszego Czytelnika. Do tej pory za użytkowanie wieczyste gruntu wnosił do kasy miasta ok. 360 zł rocznie. W sierpniu otrzymał pismo, w którym magistrat oferuje mu „przyjęcie nowej opłaty rocznej”, niemal siedmiokrotnie wyższej (ponad 2500 zł). – To pokazuje, jaki jest stosunek państwa do zwykłego obywatela – komentuje bolesławianin. – Są dwie grupy: obywatelska i urzędnicza. Ta druga robi wszystko, aby wydrzeć ludziom pieniądze na własne wydatki.

– Myślę, że ta zmiana dotknie wiele osób w Bolesławcu – mówi Czytelnik. – A co, gdybym nigdzie nie pracował?! Taka decyzja dla przeciętnego człowieka oznacza śmierć. Co to za państwo, które nie chroni własnych obywateli i które przyczynia się do upadku własnych firm? To tak, jakbym ja przyczyniał się do zatrucia własnych dzieci – dodaje.

– To nie są szykany, nie ma też mowy o żadnej złośliwości ze strony urzędników – tłumaczy Jan Kisiliczyk, naczelnik Wydziału Mienia i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta. – Wartości gruntów zmieniają się. Ustawa mówi o tym, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego może być aktualizowana, ale nie częściej niż raz w roku. My aktualizujemy ją mniej więcej raz na pięć lat.

Jak przyznaje urzędnik, tak wysoki wzrost opłat zdarza się niezwykle rzadko. Zazwyczaj wzrastają one dwu- bądź trzykrotnie. – Bywa, że opłata za użytkowanie wieczyste działki nie była aktualizowana przez wiele lat. Stąd potem tak skokowe wzrosty – wyjaśnia Kisiliczyk. – Rozumiem, że niektórych może to szokować, ale jest to sposób na to, aby miasto uzyskiwało właściwy dochód z własnych nieruchomości.

Przekaż istotną informację

Sygnał o wzroście opłaty za użytkowanie wieczyste otrzymaliśmy od jednego z Czytelników. Jeżeli również posiadasz ważne informacje, wyślij SMS, zadzwoń lub napisz maila. Gwarantujemy anonimowość.

(informacja ii)