Za nami czwarta edycja Bałkańskiej Festy

Za nami czwarta edycja Bałkańskiej Festy
fot. Gerard Augustyn Podczas Bałkańskiej Festy miłośnicy kultury południowosłowiańskiej mieli okazję posłuchać 11 zespołów folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru była grupa Karpati z Republiki Serbskiej.
istotne.pl 0 koncert, jutrzenka, w, gokis bolesławiec, bolesławiec, bałkańska festa

Na boisku w Bolesławicach zgromadziło się wielu sympatyków dobrej muzyki i zabawy. 31 maja w podbolesławieckiej miejscowości świętowały nie tylko dzieci, ale również repatrianci i członkowie ich rodzin.

Mimo że pogoda nie dopisała, miłośnicy folkloru nie mogli mieć powodów do narzekań. Podczas czwartej już Bałkańskiej Festy wystąpiło 11 zespołów. Na scenie w Bolesławicach zaprezentowały się Milikowianki, Zespół Śpiewaczy z Ocic, Podgrodzianki, Nasza Biesiada, Zagajnik, Nad Kwisą, Niespodzianka, Kapela Herbutów, Mała Jutrzenka i doskonale znany Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”.

Na scenie zaprezentowała się m.in. Kapela HerbutówNa scenie zaprezentowała się m.in. Kapela Herbutówfot. Gerard Augustyn
Przed Jutrzenką wystąpiła... Mała JutrzenkaPrzed Jutrzenką wystąpiła... Mała Jutrzenkafot. Gerard Augustyn
Mimo że pogoda nie dopisała, miłośnicy kultury bałkańskiej nie mogli mieć powodów do narzekańMimo że pogoda nie dopisała, miłośnicy kultury bałkańskiej nie mogli mieć powodów do narzekańfot. Gerard Augustyn
Nie mogło zabraknąć doskonale znanej grupy JutrzenkaNie mogło zabraknąć doskonale znanej grupy Jutrzenkafot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Gwiazdą wieczoru była grupa Karpati z Republiki Serbskiej. Z powodu złej pogody pokaz tańca nie odbył się na małej scenie, jak wcześniej planowano. Mimo to tancerze i muzycy zespołu wprost oczarowali bolesławiecką publiczność.

Tancerze grupy Karpati wystąpili na dużej scenieTancerze grupy Karpati wystąpili na dużej sceniefot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

W powiecie bolesławieckim od lat odbywają się imprezy upamiętniające powroty dużych grup ekspatriowanych Polaków do ojczyzny. Wielu mieszkańców naszego powiatu wciąż kultywuje zwyczaje, obrzędy i tradycje kulinarne z tamtych stron. Nadal pamiętane i śpiewane są południowosłowiańskie pieśni. Z tego powodu zarówno w Bolesławcu, jak i w okolicznych gminach imprezy o tematyce bałkańskiej cieszą się niesłabnącą popularnością.

Po występnie Karpati odbyła się zabawa taneczna. Miłośnicy kultury bałkańskiej bawili się do trzeciej nad ranem. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu.

(informacja ii)

Zobacz także

GOKiS