Manuela Gretkowska w Bolesławcu

Manuela Gretkowska w Bolesławcu
fot. Krzysztof Gwizdała Znana pisarka i polityk spotka się z bolesławianami w środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
istotne.pl literatura, galeria format, feminizm, gretkowska

W środę 3 czerwca w Galerii Format (Miejska Biblioteka Publiczna) odbędzie się spotkanie z Manuelą Gretkowską, powieściopisarką, scenarzystką, felietonistką, eseistką i współzałożycielką Partii Kobiet.

Gretkowska ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (w tym czasie współpracowała z pismem „BruLion”). W 1988 roku wyjechała do Paryża, gdzie studiowała antropologię średniowiecza w Wyższej Szkole Nauk Społecznych.

Na początku lat 90. wróciła do Polski. Została zastępczynią redaktor naczelnej „Elle”, a następnie dyrektorem literackim tego pisma. Na swoim koncie ma felietony m.in. do „Cosmopolitan”, tygodnika „Wprost”, „Polityki” czy „Cogito”.

Jako pisarka zadebiutowała w 1991 roku powieścią „My zdies' emigranty”. Do tej pory wydała m.in. zbiory: opowiadań („Namiętnik” 1998), reportaży z podróży po świecie („Światowidz” 1998) i felietonów („Silikon” 2000). W 2001 r. ukazuje się szczególna książka pisarki – „Polka”. Utwór, będący dziennikiem ciąży autorki, otrzymał nominację do nagrody literackiej Nike.

W 2003 roku ukazuje się wspólne wydanie dwóch minipowieści Gretkowskiej i jej partnera życiowego Piotra Pietuchy: „Sceny z życia pozamałżeńskiego”. Podczas gdy "Polka" była wnikliwą introspekcją psychiczno-biologiczną, "Europejka" z 2004 roku to swoista kontynuacja dziennika ciążowego pisarki. Gretkowska skupia się tutaj na analizie wrażeń i doświadczeń zewnętrznych; śledzi absurdy rzeczywistości, ale i wyczula na małe cuda codzienności.

Wydane w 2007 r. dzieło „Kobieta i mężczyźni” po raz kolejny opisuje trudne związki damsko-męskie. W tym samym roku artystka opublikowała "Na dnie nieba", a w 2008 r. ukazała się „Obywatelka”.

Początek spotkania o 18:00.

(informacja MBP/ii)