Instrukcja obsługi skomplikowanej kobiety

Instrukcja obsługi skomplikowanej kobiety
fot. Krzysztof Gwizdała Felieton zainspirowany deklaracją mężczyzn pt. „My mężczyźni jesteśmy naprawdę prości”. Na tej podstawie powstała instrukcja obsługi skomplikowanej kobiety.
istotne.pl kobieta, grażyna hanaf

Znajoma wysłała mi linka do popularnego w sieci żartu, manifestu nieskomplikowanych mężczyzn. Mówi on o tym, że mężczyźni są bardzo prości, a my kobiety komplikujemy życie sobie i przede wszystkim im. Takie żarty zawsze są pełne stereotypów dotyczących zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są również spojrzeniem na siebie z dystansu, co dobrze robi obu płciom. Dlatego na podstawie wysłanego mi tekstu napisałam instrukcję obsługi skomplikowanej kobiety. Dla zabawy i dla żartu, nawet z samej siebie, kobiety niezwykle skomplikowanej.

 1. My kobiety jesteśmy naprawdę skomplikowane. Tak skomplikowane, że zagadka powstania wszechświata jest przy nas, jak babka z piasku usypana przez dwulatka przy Mont Evereście.
 2. Zrozumiemy każdą subtelną uwagę, podtekst, grę słów, przejęzyczenie i połączymy je z mową twojego ciała. Nie mów czego chcesz, my to dawno wiemy. I nie wróży ci to nic dobrego.
 3. Jeśli zadajemy ci pytanie, na które nie oczekujemy odpowiedzi, to nie oczekujemy tej odpowiedzi, której nam właśnie udzieliłeś, oczekujemy innej.
 4. Jeżeli prosimy cię o podanie nam chleba, a kiedy go podajesz, wybuchamy płaczem, to dlatego, że uważamy to za niezbity dowód na twoją zdradę. Nie ważne, że tego nie rozumiesz i nie wiesz jak to działa. Być może to dla ciebie zbyt skomplikowane.
 5. Zawsze ma sens pytać o czym myślimy. Wbrew pozorom będziesz zadowolony z odpowiedzi. Choć o seksie myślimy jedynie przez 0,5% czasu, to reszta jest myśleniem o tobie!
 6. Jeśli nie myślimy o tobie to również sypiamy z innymi facetami.
 7. To coś jak księżyc w pełni. Nie do uniknięcia.
 8. Ci inni faceci, co może cię zszokować, lubią z nami robić zakupy. Jeśli kłamią, wychodzi im to lepiej niż tobie.
 9. Gdy gdzieś razem wychodzimy, nie we wszystkim będziesz nam się podobał. Możemy się też za ciebie wstydzić, jeżeli części garderoby nie będą do siebie pasować, a woda kolońska, której użyłeś, będzie odstraszać znajomych. To nie tylko skomplikowane. To okrutne, że takie jesteśmy.
 10. Zarabiamy na siebie, więc ilość ubrań, a szczególnie butów, które kupujemy za nasze pieniądze, nie powinny cię interesować.
 11. Ilości męskich i żeńskich butów nie można poddać żadnej analizie. Zasada jest jedna. Masz trzy pary butów, nie kupiłeś więcej niż trzy pary spodni i masz do tego jeden garnitur, nie ma sprawy. Nie miej jednak nadziei, że się z tobą umówi jakaś fajna babka.
 12. Nie udzielamy prostych odpowiedzi, jak: Tak i Nie. Nie da się na wszystkie pytania odpowiedzieć w ten sposób. Spróbuj mi odpowiedzieć tak lub nie na pytanie: Co robiłeś przez całą noc i z kim byłeś?
 13. Jeśli rozwiązujemy jakiś problem, musimy o nim mówić, bo to jest właśnie dla nas rozwiązaniem problemu. Czy to takie skomplikowane?
 14. Ból głowy udajemy tylko wtedy, gdy nie jesteś dla nas atrakcyjny. To akurat już dawno powinno być dla ciebie proste. Chcesz kogoś takiego jak ty, kogo głowa nigdy nie boli? Zostań gejem. Faceci nie mają z tym problemów, jak sam twierdzisz.
 15. Jeśli powiemy coś, co może być zrozumiane w dwojaki sposób, to najlepiej gdybyś sam znalazł jeszcze ze dwie możliwe interpretacje, wtedy otrzymasz całokształt.
 16. Znamy więcej kolorów niż wy. Co to znaczy? Nasz świat jest bardziej kolorowy. Tylko tyle.
 17. Nie można lubić piwa tak jak się lubi torebkę. Piwo wypija się z kimś innym niż my. A to picie i towarzystwo, w którym nas nie ma, sprawia ci przyjemność. To jest złe. Torebka tylko sprawia przyjemność. I to jest dobre.
 18. Dopiero kiedy odpowiemy „Nic” na pytanie „Co ci się stało?” możecie się poważnie martwić, bo stało się coś strasznego!
 19. Pytaj mnie, czy cię kocham i zadawaj podejrzliwe pytania pomocniczo-sprawdzające, bo częściej zostajemy z tymi, których nie kochamy. Nie wiemy, czy kochamy na pewno i oszukujemy same siebie.
 20. Jesteśmy niezwykle skomplikowane i radzimy zabrać się za naukę i zdobyć o nas wiedzę. Niezrozumiane nie uprawiamy seksu, utrudniamy wam życie, mamy wieczne pretensje i w najlepszym wypadkach płaczemy histerycznie.
 21. Tak, mamy kłopot z realizacją swoich własnych potrzeb, albowiem zawsze ty, prosty mężczyzno, albo twoje dzieci jesteście dla nas najważniejsi. I to jest dopiero skomplikowane.

Manifest mężczyzn, który był wzorem dla powyższych stwierdzeń, można w prosty sposób znaleźć wpisując w Google: „My mężczyźni jesteśmy bardzo prości”. Nie jestem jedyną kobietą, która napisała na jego podstawie własny tekst. W sieci są też inne manifesty kobiet. Zapraszam do lektury.

Grażyna Hanaf