Dzieci ze Lwowa będą w Bolesławcu – szukamy noclegów i posiłków

Dzieci ze Lwowa będą w Bolesławcu – szukamy noclegów i posiłków
fot. kronika Dwanaścioro wyjątkowych dzieci spędzi 20-dniowe wakacje w Polsce. Dwa dni będą w Bolesławcu. Szukamy dla nich posiłków. Jeśli ktoś chce, może gościć dziecko u siebie w domu przez cały okres jego pobytu w Polsce.
istotne.pl witas, ukraina, lwów

Uzdolnione dzieci z Ukrainy o polskich korzeniach przyjadą do Bolesławca w lipcu tego roku. Dwudniowy pobyt w naszym mieście to część ich wakacji w Polsce. Wyjeżdżają na nie w nagrodę za zdobyte laury w konkursach artystycznych propagujących kulturę polską.

W Bolesławcu, dzięki staraniom Józefy Witas, członkini stowarzyszenia „Via Sudetica”, mają zapewnione atrakcje i noclegi. W jej imieniu zwracamy się z prośbą o zorganizowanie posiłków dla naszych gości. Jest to dwadzieścioro dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Podczas dwudniowego pobytu w naszym mieście potrzebować będą śniadań, obiadów i kolacji. Dzięki Stowarzyszeniu Komandosów zorganizowany zostanie dla nich spływ po Bobrze. Organizatorzy planują także ognisko.

Chętni z Bolesławca mogą też zaproponować cały 20-dniowy pobyt dziecka w swoim domu. Dzieci mają zorganizowany czas i spędzają wakacje głównie na wyjazdach. Dlatego opieka polega najczęściej na przygotowywaniu dziecku posiłku i dowiezieniu go rano i odebraniu wieczorem z miejsca zbiórki. Do tej pory, oprócz państwa Witas, dzieci gościła Mariola Krajewska z Bolesławca oraz Urszula Krzywdzińska z Nowogrodźca. Gdyby więcej rodzin z Bolesławca przyjęło dzieci, łatwiej byłoby zorganizować dowożenie ich i odbieranie każdego dnia.

Wszelkich informacji dotyczących pobytu dzieci w Bolesławcu udziela Józefa Witas: mail: ks.agora@ineria.pl. Telefon: 075 732 30 13, księgarnia Agora od 10:00 do 18:00.

Kira Gałczyńska i Oksana Sawczuk, ukraińska nauczycielka prowadząca kurs języka polskiego w Bereznem koło RównegoKira Gałczyńska i Oksana Sawczuk, ukraińska nauczycielka prowadząca kurs języka polskiego w Bereznem koło Równegofot. kronika
Andrzej Olejniczak (Muzeum Ceramiki) oprowadza dzieci po BolesławcuAndrzej Olejniczak (Muzeum Ceramiki) oprowadza dzieci po Bolesławcufot. kronika
Dyplom uznania dla Józefy i Marka Witasów za pracę przy akcjiDyplom uznania dla Józefy i Marka Witasów za pracę przy akcjifot. Krzysztof Gwizdała

(informacja GH/KG)