Poczta rozpoczęła kontrole w domach

Poczta rozpoczęła kontrole w domach
fot. B.org W Bolesławcu rozpoczęły się kontrole płatności abonamentu RTV. Jak informuje Rejonowy Urząd Pocztowy w Jeleniej Górze kontrolerzy mogą zapukać do każdych drzwi – zarówno instytucji, jak i odbiorców indywidualnych.
istotne.pl kontrola, krrit, abonament, rtv, poczta polska

Kontrolę przeprowadzają urzędnicy Poczty Polskiej, posiadający stosowne upoważnienia. Przychodzą oni do domu i patrzą, czy mamy radio lub telewizor. Jeśli zobaczą odbiornik pytają o książeczkę opłat. Kontrolerami mogą być listonosze, jednak to rzadkość. Ważna jest informacja, że nie mamy obowiązku wpuszczać kogokolwiek do domu, poza prokuratorem, komornikiem lub policją z odpowiednim nakazem.

Grożą kary

Za niezarejestrowanie i uchylanie się od płacenia abonamentu grozi wysoka kara finansowa stanowiąca trzydziestokrotność miesięcznej opłaty obowiązującej w dniu stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika RTV. Przykładowo – jeżeli miesięczny abonament wynosi 15.40 zł to kara wyniesie 30 x 15.40 zł czyli 462.00 zł.

Poprawić ściągalność

Pracownicy poczty nie chcą ujawniać efektów przeprowadzanych kontroli, co pozwala sądzić, że nie są one zbyt skuteczne. Tymczasem ustawodawca nie może się zdecydować na zmianę zapisu o abonamencie RTV. SLD chciałby, żeby każdy musiał płacić z góry, chyba że udowodni, że nie ma odbiornika.

SLD planuje również, że kontrolerzy będą powoływani przez Ministerstwo Infrastruktury. W projekcie ma znaleźć się też zapis zmuszający operatorów telewizji kablowych do zamieszczania na drukach opłat dla klientów informacji, że opłata za telewizję kablową nie zwalnia z płacenia abonamentu RTV.