Msza bluesowa i koncert Ewy Urygi

Msza bluesowa i koncert Ewy Urygi
fot. Krzysztof Gwizdała Po nabożeństwie, którego muzyczną oprawę przygotowali warsztatowicze Festiwalu „Blues nad Bobrem”, Ewa Uryga dała koncert pieśni gospel. W repertuarze artystki znalazły się kompozycje Steviego Wondera.
istotne.pl blues nad bobrem, religia, ewa uryga

Bluesowa msza polowa została zorganizowana w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Kwiatowym w Bolesławcu. Warsztatowicze przygotowani przez Aleksandrę Sozańską-Kut wykonali pieśni religijne w aranżacji bluesowej i gospel. Rozpoczęto utworem „Być bliżej Ciebie”, potem zaśpiewano „Przed Bogiem staję się bosą” w aranżacji gospel.

Mszę przerwała burza i przeniesiono ją pod dach kościoła. Kolejne utwory trzeba było improwizować, m.in. przygotowywaną starannie przez warsztatowiczów słynną piosenkę „Lucky old sun” (znaną z wykonań Luisa Armstronga, Raya Charlesa czy Johnnyego Casha).

– Msza w tym roku była ekstremalna – mówi Aleksandra Sozańska-Kut. – Aranżacje były dokonywane w chwili ich wykonywania, co dowodzi, że poziom warsztatowiczów i ich umiejętności jest wysoki. Młodzież poradziła sobie wspaniale z nagłą zmianą programu i pogody. Paru utworów nie wykonaliśmy i już nie wykonamy w tym roku.

Po mszy koncert dała najlepsza polska wokalista gospel, Ewa Uryga. Zaśpiewała wraz z swoim znakomitym zespołem. Na basie grał Dariusz Ziółek, na perkusji Grzegorz Poliszak, a na klawiszach Piotr Wrombel. Artystka zaśpiewała dziesięć utworów. Każdy z nich poprzedzała polskim tłumaczeniem tekstów, które wykonywała w języku angielskim.

Ewa Uryga śpiewała o miłości i zaufaniu do Boga oraz o tym, że Bóg jest wszystkim w życiu wierzącej osoby. W repertuarze artystki znalazła się również piosenka Steviego Wondera „Free”. – Uważam, że Stevie Wonder jest prawdziwie mistyczny – powiedziała Ewa Uryga. – Odkryłam to, kiedy tłumaczyłam jego teksty. Piosenka „Free” (wolny) powstała w latach 70. Kiedy Stevie śpiewa „Wolny jak rzeka płynąca swobodnie przez nieskończoność” zawsze zastanawiam się, czym jest wolność Steviego Wondera.

Ewa Uryga poprosiła publiczność, by zaśpiewała wraz z nią „Alleluja” i bardzo chwaliła śpiew zgromadzonych w kościele słuchaczy. Koncert zakończyła bisem i owacjami na stojąco. Przedstawiając swoich muzyków dziękowała im, dziękowała publiczności, ale przede wszystkim dziękowała Jezusowi.

W salonach Empik można kupić jej najnowszą płytę „Jedno Spojrzenie”. Krążek zawiera utwory wokalne w wykonaniu artystki z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej, zespołu jazzowego oraz zaproszonych gości m in. Henryka Miśkiewicza, Andrzeja Lamperta, Zbigniewa Wodeckiego i Janusza Szroma.

Koncert został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

(informacja Grażyna Hanaf)

Zobacz także

Ewa Uryga – strona oficjalna