Zaniedbany park miejski?

Zaniedbany park miejski?
fot. Grażyna Hanaf Nasi czytelnicy proszą o interwencję w sprawie parku Waryńskiego. Skarżą się, że centrum miasta jest upiększane, tymczasem wyposażenie parku, z którego korzystają liczni bolesławianie, wymaga renowacji.
istotne.pl dziecko, park waryńskiego

Do naszej redakcji przyszedł list, w którym Czytelnicy upominają się o remont miejskiego parku Waryńskiego, który jest miejscem wypoczynku licznych bolesławian. Skarżą się na zniszczone urządzenia na palcu zabaw dla dzieci, niszczejące siedziska amfiteatru oraz brak toalet. W swym liście piszą:

„W mieście, szczególnie w centrum, remontuje się chodniki, jezdnie i to bardzo dobrze. Natomiast park Waryńskiego jest zapomniany przez władze Bolesławca. I jako jedyny bodajże park w Bolesławcu jest tak zaniedbany. Brak na nim odpowiednich urządzeń do zabawa dla dzieci, huśtawki są stare i ciągle się psują. W piaskownicy nie wymienia się piasku, choćby raz w roku. Bywa, że dzieci bawią się w ziemi, zamiast w piasku. Jest zbyt mała ilość ławek. Ponadto brak w parku ubikacji (Toi-Toi), dzieci musza się załatwiać na trawie. Amfiteatr znajduje się również w opłakanym stanie, ławki są stare i częściowo zepsute. Według nas wiele imprez mogło by się odbywać tu, a nie na MOSiRe przy Spacerowej.[…] Dlaczego władze miasta nie przypomną sobie o miejskim parku i go nie zmodernizują? Jest to miejsce gdzie przychodzi bardzo dużo matek, dziadków z małymi dziećmi, dzieci z okolicznych przedszkoli oraz ludzi starszych. Prosimy Waszą gazetę o nagłośnienie tej spawy i spowodowanie, by władze (Prezydent) przypomniały sobie, że to też część miasta i mieszkają tu bolesławianie. A ten park to ulubione miejsce ich przebywania i odpoczynku.”

Park Waryńskiego służy mieszkańcom jako miejsce wypoczynku oraz jako plac zabaw dla dzieci. Organizowane są tu często miejskie festyny. Stan parku, zdaniem redakcji, nie jest zły. Ścieżki są zadbane, a trawa przycięta. Część ławek wymieniona na nowe. Plac zabaw nie ma wielu urządzeń, ale są sprawne i dobrze służą dzieciom. Piasek w piaskownicy jest świeży i jest go pod dostatkiem. Najgorzej prezentują się ławki amfiteatru. Drewniane siedziska są połamane, wystają z nich gwoździe, a stara farba się łuszczy i wygląda to bardzo nieestetycznie.

Uszkodzone siedziska w amfiteatrze w parku WaryńskiegoUszkodzone siedziska w amfiteatrze w parku Waryńskiegofot. Grażyna Hanaf
Część ławek w parku Waryńskiego została wymienionaCzęść ławek w parku Waryńskiego została wymienionafot. Grażyna Hanaf
Do dyspozycji dzieci jest między innymi zjeżdżalniaDo dyspozycji dzieci jest między innymi zjeżdżalniafot. Grażyna Hanaf

Naczelniczka Wydziału Komunalnego, Grażyna Strzyżewska, poinformowała nas, że wyposażenie parku (ławki, kosze na śmieci) oraz wyposażenie placu zabaw są naprawiane na bieżąco. – Pamiętamy o parku miejskim i staramy się na bieżąco dokonywać wszelkich napraw. Wiem, że ławki amfiteatru wymagają wymiany. Przebudowę siedzisk planujemy na 2011 rok. Jest to zadanie zapisane w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2010-2014. Mam też nadzieję na pozyskanie środków unijnych na modernizację parku Waryńskiego – mówi Strzyżewska. Naczelniczka zapewnia, że park Waryńskiego nie jest zapomniany, a poprawienie jego stanu i estetyki jest jednym z zadań Wydziału Komunalnego.

(informacja Grażyna Hanaf)