Józef Burniak straci mandat radnego

Józef Burniak straci mandat radnego
fot. B.org Wrocławski Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze i uznał Józefa Burniaka winnym protekcji. Lewicowy radny straci mandat.
istotne.pl sąd, józef burniak, kazimierz sas, pwik bolesławiec

Na początku tego roku w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze zakończył się proces przeciwko dwóm działaczom bolesławieckiego SLD – Kazimierzowi Sasowi i Józefowi Burniakowi. Oskarżeni byli o to, że wspólnie domagali się szeregu korzyści, w zamian za pomoc prezydentowi Piotrowi Romanowi w komunalizacji państwowej części Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.

Sąd uznał, że czyn Burniaka i Sasa miał jedynie nieznaczną szkodliwość społeczną, wspierali bowiem Piotra Romana przy komunalizacji mimo niepodpisania z nim porozumienia. Ostatecznie sąd warunkowo umorzył postępowanie karne na próbny okres dwóch lat.

Portal IstotneInformacje.pl sprawdził doniesienia gazety "Nowiny Jeleniogórskie", które wcześniej tu prezentowaliśmy. Po decyzji Sądu Apelacyjnego i uprawomocnieniu się wyroku Józef Burniak straci mandat.

Ordynacja wyborcza stanowi jasno, że osoby, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne, nie mają prawa wybieralności, a utrata wybieralności jest równoznaczna z wygaśnięciem mandatu.

"Przygotowuję wniosek do prokuratury w sprawie Piotra Romana" powiedział Józef Burniak w rozmowie z portalem IstotneInformacje.pl. Józef Burniak uważa, że mandatu nie straci.

(informacja KG)