Otwarto wystawę Zygmunta Sarny

Zygmunt Sarna
fot. istotne.pl Obrazy i metaloplastykę Zygmunta Sarny, laureata prestiżowej nagrody "Nikifor Dolnego Śląska 2007", zaprezentowano w galerii Młodzieżowego Domu Kultury. Ekspozycję można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.
istotne.pl 0 wystawa, malarstwo, sarna, mdk bolesławiec

Reklama

Wernisaż wystawy Zygmunta Sarny, na co dzień mieszkańca Olszanicy, odbył się 19 października w galerii Młodzieżowego Domu Kultury. Zygmunt Sarna jest m.in. zdobywcą pierwszego miejsca w prestiżowym konkursie "Nikifor Dolnego Śląska 2007". Jego ekspozycję zwiedzać można przez najbliższe dwa tygodnie.

Olszanicki artysta maluje od 16 roku życia. Miłość do sztuki rozbudził w nim wrocławski malarz, który przyjechał do Olszanicy, aby odnowić tamtejszy kościół. To właśnie on spostrzegł, że Zygmunt Sarna ma talent.

fot. Marcin Zabawa

Sarna jest malarzem-amatorem. Nigdy nie uczęszczał na profesjonalne zajęcia plastyczne. Co nie zmienia faktu, że zdecydowanie można określić go mianem artysty wszechstronnego, podobnie jak jego mistrza – wielkiego Leonarda da Vinci. Mieszkaniec Olszanicy bowiem nie tylko maluje, ale również rzeźbi, fotografuje, wykonuje odlewy w betonie i gipsie. Ważną rolę w jego pracy artystycznej odgrywa także metaloplastyka.

fot. Marcin Zabawa

Pytany o źródła inspiracji, Zygmunt Sarna odpowiada: "życie samo podsuwa tematy". Niemniej prace zebrane na bolesławieckiej ekspozycji pokazują, że dla twórcy bardzo ważna jest sztuka sakralna. Innym często powtarzającym się motywem obrazów Sarny są zabytki. Nie brak też odniesień do współczesności. Jedna z prac nawiązuje do niedawnej tragedii w kopalni "Halemba".

fot. Marcin Zabawa

"Chcę się poświęcić sztuce" wyznaje olszanicki malarz. – "Chcę być przykładem i wzorem dla innych, że można coś zrobić, tylko trzeba dużo chęci i pracy. A praca czyni mistrza. Będę dążył do świty najlepszych". Ponadto w przyszłym roku Sarna zamierza otworzyć pracownię, aby przed wszystkimi zainteresowanymi odsłaniać tajniki malarstwa. "Będę malował tak długo, jak długo będę żył" – zapowiada malarz.

(informacja GA)

Reklama