Programy Zdzisława Abramowicza są coraz popularniejsze

Programy Zdzisława Abramowicza są coraz popularniejsze
fot. Krzysztof Klimek Zdzisław Abramowicz doszedł do wniosku, że jedna lokalna telewizja i gazeta to mało i od pół roku realizuje swój nowy projekt, program „Echa Przeszłości” w Telewizji Lubań Bolesławiec. Bolesławiecki Wołoszański chce zarażać swoją pasją historyczną jak najwięcej ludzi.
istotne.pl historia, zdzisław abramowicz, tlb

– Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ludzi zachęcać, aby zanim pojadą do Egiptu, Grecji czy na Wyspy Kanaryjskie, zobaczyli jak bogata w atrakcje i historie jest nasza ziemia – mówi Abramowicz. – Mamy piękną przeszłość i wspaniałe zagadki, pasjonujące i dramatyczne losy narodów żyjących na tej ziemi. Warto to znać i warto o tym mówić.

Od wielu lat Zdzisław Abramowicz realizował swoje programy historyczne w lokalnej telewizji bolesławieckiej. Dzięki propozycji współpracy z Telewizji Lubań Bolesławiec mógł wypłynąć na szersze wody. – Program w bolesławieckiej telewizji kablowej obejmuje niewielką grupę ludzi, bo telewizja ta ma ograniczony zasięg – mówi pasjonat historii. – Program „Odkrywamy Historię” w telewizji Azart-Sat mówi głównie o powiecie bolesławieckim i o tym mieście. TLB pozwala robić programy o Lwówku, Zgorzelcu, Pieńsku, Lubaniu czy Henrykowie, o całym regionie. To zupełnie inne tematy, inna skala i szerszy zakres.

Abramowicz podkreśla, że TLB daje mu możliwość dotarcia do większej ilości ludzi. W tej telewizji, dzięki innej formule ma też większy wpływ na ostateczny kształt programu. – To jest po prostu inna konwencja – mówi historyk.

Z telewizyjną produkcją programów historycznych Ambramowicz ma do czynienia od siedmiu lat. Pierwsze dwa odcinki cyklu „Odkrywamy Historię” w bolesławieckiej telewizji lokalnej zrealizował wspólnie z Katarzyną Biegasiewicz. Potem program współtworzył wraz z Izabelą Jurasik. Redaktorem naczelnym, który zdecydował o uruchomieniu produkcji cyklu w lokalnej telewizji był Bernard Łętowski. – Kasia Biegasiewicz dziś też pracuje dla Telewizji Lubań Bolesławiec, historia trochę zatoczyła koło – mówi Abramowicz.

Były radny i komendant bolesławieckiego hufca ZHP udziela się też w historycznych felietonach na łamach Expresu Bolesławieckiego. Wraz z Mariuszem Olczakiem napisał 6 przewodników historycznych po gminach regionu. Z wykształcenia jest teologiem i nauczycielem.

(informacja TLB/ KG)