Festyn Parafialnej Jedności odbył się w Różyńcu

Festyn Parafialnej Jedności odbył się w Różyńcu
fot. Tomasz Matyjewicz Całkowity dochód z niedzielnego festynu przeznaczony zostanie na remont posadzki w kościele filialnym w Różyńcu.
istotne.pl festyn, jerzy szmajdziński, religia, dariusz pawliszczy, różyniec

Festyny Parafialnej Jedności w Różyńcu mają już swoją bogatą, wieloletnią tradycję. Impreza swą oryginalną nazwę zawdzięcza faktowi, że tutejsza parafia łączy trzy miejscowości: Osłą, Różyniec i Stary Łom, położone w dwóch różnych gminach: Gromadce i Chojnowie gminie wiejskiej. Tegoroczny festyn odbył się 15 lipca na boisku sportowym w Różyńcu.

Drużyna z RóżyńcaDrużyna z Różyńcafot. Tomasz Matyjewicz

Imprezę tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana przez proboszcza tutejszej parafii, księdza Andrzeja Tomaszewskiego. Po mszy nastąpiło powitanie oficjalnie zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło prawdziwych VIP-ów, takich jak były minister obrony narodowej, poseł Jerzy Szmajdziński.

Jerzy Szmajdziński i uczestnicy festynuJerzy Szmajdziński i uczestnicy festynufot. Tomasz Matyjewicz

Lwią część programu artystycznego imprezy stanowiły tradycyjne występy okolicznych zespołów ludowych. Zaśpiewały i zagrały m.in. Niezapominajki z Osłej, Ale-Babki z Różyńca oraz Kalinki z Rokitek. Publiczności, jak zawsze, podobał się taniec w strojach z epoki w wykonaniu tancerzy z Klubu Tańca Narodowego przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury.

W trakcie festynu mieszkańcy naszej gminy i okolic mieli po raz kolejny okazję oglądać piękne, rasowe konie wierzchowe, rywalizujące w konkursach na dokładność przejazdu oraz wysokość skoku. Tym razem, zapewne z powodu palącego słońca na parkurze, ambicje dżokejów ewidentnie nie szły w parze z ochotą koni do skakania przez przeszkody, przez co poziom zawodów nie należał do najwyższych.

Dżokej na koniu przeskakuje przeszkodęDżokej na koniu przeskakuje przeszkodęfot. Tomasz Matyjewicz

Wieczorny program imprezy wypełniły atrakcje przede wszystkim dla młodszej części publiczności. Sporą widownię zgromadziły pokazy tańca break dance w wykonaniu grupy tanecznej z Bolesławca. Jeszcze bardziej podobały się pokazy brazylijskiej capoeira, czyli jednej z odmian sztuk walki, połączonej z elementami tańca oraz egzotyczną muzyką. Ewolucje wykonywane przez tancerzy-wojowników co rusz nagradzane były oklaskami przez zgromadzoną młodzież. Imprezę zakończyły oryginalny taniec brzucha oraz zabawa taneczna przy muzyce zespołu Axel.

Pokaz capoeiraPokaz capoeirafot. Tomasz Matyjewicz

Całkowity dochód z tegorocznego festynu przeznaczony będzie na remont posadzki w kościele filialnym w Różyńcu. Organizatorami imprezy byli: ks. Andrzej Tomaszewski, Wójt Gminy Gromadka Dariusz Pawliszczy, Rady Parafialne Osłej, Różyńca i Starego Łomu oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Gromadce.

Msza polowaMsza polowafot. Tomasz Matyjewicz

(informacja i zdjęcia Tomasz Matyjewicz/GA)