Dwa koncerty zakończyły I dzień święta ceramiki

Dwa koncerty zakończyły I dzień święta ceramiki
fot. B.org Koncert Operowy artystów z Woroneża i występ rockowo-popowej grupy De Mono zakończyły pierwszy dzień 13 Bolesławieckiego Święta Ceramiki. De Mono zagrało na placu ks. Popiełuszki, artyści z Woroneża wystąpili przed Piwnicą Paryską.
istotne.pl ceramika, koncert, święto ceramiki, maria de mattias, via sudetica

Piątek był pierwszym dniem 13 Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Już od rana w centrum miasta stoiska handlowe wystawiali producenci ceramiki. Również od rana w rynku odbywała się giełda staroci. O godzinie 18:30 z placu zamkowego wyruszyła Ceramiczna Parada.

Mężczyzna zionie ogniemMężczyzna zionie ogniemfot. Marcin Zabawa
Uczestnicy paradyUczestnicy paradyfot. Marcin Zabawa
Ludzie na Ceramicznej ParadzieLudzie na Ceramicznej Paradziefot. Marcin Zabawa

Uczestniczyły w niej władze miasta i powiatu, producenci ceramiki, bolesławieccy artyści, ludowe zespoły, Drużyna Słowiańska "Bobrzanie", przedstawiciele rzemiosła, górnicy oraz zaproszeni goście m. in. z Lwówka Śląskiego, Węglińca i Zgorzelca. Największe wrażenie wśród bolesławian i gości wzbudziło przejście kilkadziesięciu glinianych postaci, które zamykały ceramiczny korowód. Parada przeszła przez Rynek, ulicę Sierpnia '80 i Asnyka, aż na plac ks. Popiełuszki.

Gliniane postacie w czasie paradyGliniane postacie w czasie paradyfot. Marcin Zabawa
Gliniane postacie w czasie paradyGliniane postacie w czasie paradyfot. Marcin Zabawa
Gliniane postacie na rowerachGliniane postacie na rowerachfot. Marcin Zabawa

13 Bolesławickie Święto Ceramiki otworzyli, rozbijając ceramiczne garnce na szczęście, Prezydent Bolesławca Piotr Roman i burmistrz norweskiego miasta Molde, Jan Petter Hammerø. Po oficjalnym rozpoczęciu święta ceramiki zgromadzonym przed sceną ludziom zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie. Wspólną fotografię wykonano z wysięgnika.

Prezydent Piotr Roman rozbija garnekPrezydent Piotr Roman rozbija garnekfot. Marcin Zabawa

Z opóźnieniem rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, rockowo-popowej grupy De Mono. W ponadgodzinnym koncercie muzycy zagrali swoje największe przeboje, m. in. "Znów jesteś ze mną", "Moje miasto nocą" i "Statki na niebie". Muzycy z zespołu nie chcieli, aby robiono im zdjęcia. Po występnie De Mono na scenie głównej rozpoczęła się taneczna zabawa Muzycznego Radia połączona z konkursami.

Wokalista grupy De MonoWokalista grupy De Monofot. Marcin Zabawa
Występ grupy De MonoWystęp grupy De Monofot. Marcin Zabawa

Występy na głównej scenie nie były jedyną atrakcją pierwszego dnia święta ceramiki. Tuż przed godziną 23:00 przed Piwnicą Paryską rozpoczął się koncert operowy.

Irina Romanowskaja i Igor DenisowIrina Romanowskaja i Igor Denisowfot. Krzysztof Gwizdała
Ludzie słuchający koncertu przed Piwnicą ParyskąLudzie słuchający koncertu przed Piwnicą Paryskąfot. B.org

Bolesławianie wysłuchali światowej klasy artystów z Narodowego Teatru Opery i Baletu w Woroneżu. Irina Romanowskaja (sopran) i Igor Denisow (baryton), Swietłana Aleksandrowa (fortepian) zachwycali i wzbudzali spontaniczne burze oklasków. Koncert zorganizowało stowarzyszenie Via Sudetica, a patronował mu Boleslawiec.org.

Irina Romanowskaja, Igor Denisow i Swietłana AleksandrowaIrina Romanowskaja, Igor Denisow i Swietłana Aleksandrowafot. B.org

(informacja i zdjęcia MZ/KG)