Adam Ciemięga stracił mandat

Adam Ciemięga
fot. Marcin Zabawa Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu Adama Ciemięgi. Na czwartkowej sesji ogłoszono także powstanie nowego klubu – Powiat Bolesławiecki XXI.
istotne.pl 0 cezary przybylski, samorząd, ciemięga

Reklama

O tym, że radny Ziemi Bolesławieckiej Adam Ciemięga, lekarz z Zebrzydowej, będzie musiał oddać mandat, pisaliśmy w sierpniu. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się w czwartek 18 września, radni przyjęli uchwałę w tej sprawie. 10 z nich głosowało za, 9 wstrzymało się od głosu.

Na Ciemiędze ciąży prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie, który zapadł we wrześniu ub.r. Wszystko zaczęło się w 2004 r. Lekarz został oskarżony o przywłaszczenie 8 tys. zł należnych SP ZOZ w Nowogrodźcu. Według śledczych, Adam Ciemięga w publicznej przychodni robił badania kandydatom na kierowców, tyle że... prywatnie.

Na początku 2005 r. odbyła się pierwsza rozprawa. Tę Adam Ciemięga przegrał. Złożył apelację. Potem sprawę jeszcze dwukrotnie rozpatrywał Sąd Rejonowy w Bolesławcu. W 2006 r., kiedy Adam Ciemięga wystartował w kolejnych wyborach do Rady Powiatu i ponownie został wybrany, jego sprawa nadal była w toku. Gdy lekarz po raz trzeci odwołał się od wyroku pierwszej instancji, Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze warunkowo umorzył postępowanie.

Adam Ciemięga oświadczył, że nie wiedział, iż stracił prawo wybieralności. „Pragnę zaznaczyć, że przez ten rok solidnie pełniłem obowiązki radnego” powiedział. „Uczestniczyłem we wszystkich sesjach, komisjach. Wykonywałem ten mandat w dobrej wierze” dodał.

Adam Ciemięga pojawił się na czwartkowej sesji. „Nie mam powodu, żeby się chować” podkreśliłAdam Ciemięga pojawił się na czwartkowej sesji. „Nie mam powodu, żeby się chować” podkreśliłfot. Gerard Augustyn

Lekarz pojawił się na czwartkowej sesji. „Nie mam powodu, żeby się chować” podkreślił. – „Mam duży dystans do tej sprawy”. Jak zaznaczył, ustawa regulująca ordynację wyborczą do samorządów budzi kontrowersje, a zwłaszcza zapis o wygaśnięciu mandatu z powodu wyroku warunkowo umarzającego postępowanie. Być może tą kwestią zajmie się Trybunał Konstytucyjny. „W świetle prawa nie jestem osobą skazaną” podkreślił Adam Ciemięga. Dodał, że nie wyklucza powrotu do polityki, jeśli będzie miał taką możliwość. Póki co jednak chce zrobić sobie przerwę.

Podczas czwartkowej sesji Rada Powiatu podjęła też uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Tadeusza Węgrzanowskiego z PSL, który zmarł w tym roku. Jego pamięć uczczono minutą ciszy.

Po przegłosowaniu tej uchwały głos zabrał Adam Ciemięga, który przeprosił sekretarza Powiatu Bolesławieckiego i radnych. „Przykro mi, że stałem się źródłem kłopotu” powiedział z mównicy. – „Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to moje ostatnie wystąpienie przed państwem”. Józef Król zaznaczył, że Rada pożegnała jednego z najlepszych radnych: „Zawsze cechował się samodzielnością, odwagą i wielkim zaangażowaniem”. Natomiast przewodniczący Karol Stasik dodał, że Ciemięga nie dbał o własne interesy, ale o interesy swoich wyborców.

Nowy klub

18 września grupa radnych ogłosiła powstanie nowego klubu – Powiat Bolesławiecki XXI. W jego składzie znaleźli się działacze dotychczas związani z PiS (Krystyna Boratyńska, Elżbieta Armata, Jan Leon Stasiak, Henryk Jasiński i Robert Tomczyk) oraz Józef Król (wcześniej Ziemia Bolesławiecka) i Dariusz Galik (dawniej PO).

„Stowarzyszenie XXI ma szersze ambicje i plany, które mi odpowiadają” powiedział portalowi IstotneInformacje.pl Józef Król. „Chcę być w konstruktywnej opozycji. Razem może będziemy skuteczniejsi” dodał. Do nowo powstałego klubu być może dołączą też Krzysztof Konopka i Robert Rosiński z Ziemi Bolesławieckiej.

Będzie lądowisko?

Starosta Cezary Przybylski poinformował radnych, że złożył do wojewody wniosek o powstanie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Gromadce stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bliskość węzła autostradowego, infrastruktura oraz zapewnienie wójta Dariusza Pawliszczy, że przekaże teren nieodpłatnie – wszystko to sprawiło, że lokalizacja nie wzbudziła zastrzeżeń ani marszałka, ani wojewody, ani pełnomocnika Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. restrukturyzacji służby zdrowia. „Nie mamy konkurenta na Dolnym Śląsku” podkreślił Przybylski. Jeżeli inicjatywę poprze MSWiA i Ministerstwo Zdrowia, będzie to drugie lotnisko subregionalne.

(informacja GA)

Aktualizacja 2008-09-19 12:10
Oświadczenie Roberta Rosińskiego

W informacji o powstaniu nowego klubu pojawiło się również moje nazwisko. Chcę stanowczo zdementować wiadomość, jakobym zamierzał dołączyć do grona członków tego nowego klubu. Oświadczam, że byłem, jestem i zamierzam nadal być radnym Ziemi Bolesławieckiej i tylko Ziemi Bolesławieckiej.

Robert Rosiński

Reklama