Czy bolesławianie naprawdę chcą basenu na placu Popiełuszki?

Czy bolesławianie naprawdę chcą basenu na placu Popiełuszki?
fot. B.org 42% uczestników sondy jest zdania, że na terenie placu zdecydowanie powinien powstać basen. Aż 28% uważa, że lepszy byłby park z prawdziwego zdarzenia. Tylko 18% głosujących opowiedziało się za wybudowaniem galerii handlowej.
istotne.pl inwestycja, basen, pl. popiełuszki, samorząd, sesja rm

Na początku listopada pisaliśmy, że Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego placu Popiełuszki. Na najatrakcyjniejszym pod względem inwestycyjnym terenie inwestorzy mają postawić galerię handlową i park wodny. Poinformowaliśmy także, że kwestia zabudowy placu wywołała burzliwą dyskusję wśród rajców.

„Czy to jest właściwy sposób zagospodarowania? Czy to jest właściwy moment?” pytał podczas październikowej sesji Rady Miasta Cezariusz Rudyk z PO. Rajca przypomniał, jaki opór społeczeństwa za czasów prezydentury Józefa Burniaka wywołał plan wybudowania w centrum Bolesławca sklepu wielkopowierzchniowego. Dodał, że wtedy tej koncepcji sprzeciwiał się obecny prezydent Piotr Roman. „Czy merytorycznie uda się uzasadnić połączenie basenu ze sklepami wielkopowierzchniowymi? My takiego uzasadnienia nie znajdujemy” mówił Rudyk. – „Rozmawialiśmy i z urbanistami, i z architektami. Jest to karkołomne i strasznie trudne połączenie”.

Serwis IstotneInformacje.pl zapytał Czytelników, co powinno być na placu Popiełuszki. W sondażu oddano 2584 głosy. Ponad 40% głosujących uznało, że na terenie placu zdecydowanie powinien powstać basen. Aż 28% jest zdania, że lepszy byłby park z prawdziwego zdarzenia. Za wybudowaniem galerii handlowej opowiedziało się tylko 18% uczestników sondy.

O to, co powinno powstać na najatrakcyjniejszym pod względem inwestycyjnym terenie w Bolesławcu, zapytaliśmy też radnych. „Basen i sklep wielkopowierzchniowy. Taka jest koncepcja” powiedział nam Paweł Dul z Ziemi Bolesławieckiej. „Powstanie to, co będzie zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Zadecyduje o tym Rada Miasta” stwierdził wiceprzewodniczący Józef Pokładek.

Innego zdania jest Ewa Ołenicz-Bernacka z PO. „Uważam, że na placu Popiełuszki nie powinien powstać basen, ale obiekt użyteczności publicznej. Lepiej byłoby, gdyby została tam wybudowana galeria z prawdziwego zdarzenia” zaznaczyła radna. „Nie tylko z atrakcyjnymi sklepami, ale także z kawiarniami. Miejsce, które stałoby się centrum spotkań” dodała.

Co konkretnie zostanie wybudowane na placu Popiełuszki i kiedy – wciąż nie wiadomo.

(informacja ii)