W Świętoszowie będą dwa nowe mosty

W Świętoszowie będą dwa nowe mosty
fot. Starostwo Powiatowe W Świętoszowie budowane są dwa nowe mosty. Inwestycja warta ponad 5 milionów złotych ma zakończyć się w listopadzie.
istotne.pl wojsko, świętoszów, inwestycja, most

Nie ma już śladu po starym, stalowym moście w Świętoszowie. Żołnierze z jednostek saperskich z Głogowia i Niecka (woj. podkarpackie), rozłożyli go na części pierwsze. Już niedługo w miejscu starej, powstanie nowoczesna przeprawa, spełniająca wszystkie wymagane standardy techniczne.

Prace przy budowie mostu opóźniają złodzieje, którzy praktycznie co noc zakradają się na miejsce budowy. "Kradną wszystko, co zbudowane jest z metalu" mówi starszy kapral Jacek Nader. "Ostatnio, kiedy przyszliśmy do pracy zauważyliśmy, że nie ma stalowych obręczy, które obciążają kafar służący do wbijania podpór. Każda z nich waży ponad sto kilo. Jedna osoba nie da rady tego udźwignąć. Na szczęście obciążniki znaleźliśmy kilkadziesiąt metrów od miejsca budowy. Widocznie złodzieje opadli z sił i tam je porzucili" dodaje Jacek Nader.

Oprócz głównego mostu wymieniony na nowy zostanie także mały most. Pod nim ulokowany jest kanał doprowadzający wodę do elektrowni wodnej. Świętoszowskie mosty mają duże znaczenie komunikacyjne, gdyż znajdują się dokładnie na głównej drodze prowadzącej ze Świętoszowa do pozostałych miejscowości gminy i do centrum powiatu. Stan techniczny od lat nieremontowanych mostów był już bardzo zły. Organ zarządzający, czyli Zarząd Dróg Powiatowych już kilkakrotnie wyłączył je z eksploatacji i zamknął dla ruchu samochodowego. Okres użytkowania mostów skończył w 2000 roku i warunkowo był przedłużony do końca 2002 roku.

Konstrukcję nowego mostu władze starostwa otrzymały z Ministerstwa Obrony Narodowej. Pieniądze na jego budowę pozyskano z kasy rządowej. Koszt inwestycji przekroczy 5 milionów złotych, a planowany jej koniec przewidziano w listopadzie tego roku.

(informacja Starostwo Powiatowe w Bolesławcu)