Kamera - Rynek bolesławiecki

Przesuń palcem w lewo lub prawo, by oglądać kolejne zdjęcia

Kamera - Rynek bolesławiecki
Kamera - Rynek bolesławiecki

Widok w kierunku zachodnim.

Starówka to perełka architektoniczna i wizytówka Bolesławca. Miasto zwyciężyło w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich (2011 rok) na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Ciekawy architektonicznie ratusz obecny kształt uzyskał w połowie XVIII wieku. Dwuskrzydłowy budynek ma smukłą wieżę nakrytą barokowym hełmem. Ciekawym wystrojem zewnętrznych ścian budynku są portale przeniesione tam ze zniszczonych kamienic. Plac wokół Ratusza otaczają odbudowane i zrekonstruowane w latach 50. XX w. kamienice. Największe wrażenie robi kamienica z XIX wieku (pierzeja północna) w stylu ludowego art deco. Obok jest restauracja „Pod Złotym aniołem”, w miejscu tym podobno jadł sam napoleon Bonaparte, a w 2014 roku z powodzeniem poddała ją Kuchennej Rewolucji Magda Gessler.

Rynek wygląda zjawiskowo nocą, co też widać w naszej kamerze. W 2008 roku na wyższych kondygnacjach kamienic zamontowano ponad 200 projektorów. Bolesławiecki rynek stał się jeszcze piękniejszy. Oświetlone są też partery kamienic, rynek, bazylika i zasadzony w Rynku drzewostan. Nasza kamera, przekazująca obraz Rynku, zamocowana jest na szczycie Bolesławieckiej Bazyliki Mniejszej.