Oskarowa Matura - Informacje

 • Grażyna, 2006-02-01 21:00 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W sobotę 11 lutego o godzinie 12:00 zapraszamy do Akademii Filmowej pod hasłem: Oskarowa Matura, czyli technika interpretacji dzieła filmowego w prezentacji maturalnej z języka polskiego. Podczas spotkania prezentowany będzie film, a po filmie wykładowca objaśni, jak wykorzystać dzieło filmowe w prezentacji tematu na ustnej maturze, jak formułować wnioski, wpleść motywy filmowe w tematy integrujące literaturę i sztuki wizualne. Praktycznie poradzi, jak przygotować się do prezentacji oraz odpowie na pytania zwiazane z maturą ustną z języka polskiego.Organizatorem projektu jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury. Partnerem jest portal www.boleslawiec.orgZaplanowane zostały trzy edycje Akademii - 11 lutego, 11 marca i 8 kwietnia. Bilet w karnecie na trzy spotkania: 5 złotych. Bilet na jedno spotkanie: 8 złotych.W programie film: "Kodeks 46" w reżyserii Michael'a Winterbottom'a (Wielka Brytania, 2003, Romans/Science-Fiction, czas 92 minut). Wykładowcą będzie pani Małgorzata Juda-Mieloch, doktor nauk humanistycznych, która m.in. przygotowuje młodzież do egzaminów na studia wyższe, maturalnych i gimnazjalnych.

 • Anonymous, 2006-02-16 01:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Pierwsze spotkanie w ramach Oscarowej Matury odbyło się 11 lutego 2006.Własne oceny uczniów dotyczące wybranych przez siebie dzieł literatury, sztuki, czy filmu, nie poparte argumentami i ogólnymi kryteriami mogą doprowadzić do oblania egzaminu. To jedna z wielu rad wkładowczyni projektu. Pani Małgorzata Juda- Mieloch podczas wykładu przestrzegała: Czytajcie dokładnie polecenia, jeżeli wasz temat brzmi: Przytocz dzieła literatury, nie proponujcie każdej lektury, jaka wam się spodobała, temat wymusza na zdającym zajęcie się pozycjami ocenianymi według kryteriów specjalistów, jako dzieła. Może to być książka z listy lektur podstawowych, mianowana do nagrody literackiej Nobla, czy taką nagrodą uhonorowana. Nie zawsze jest nią wasza ulubiona lektura, czy film.Dlaczego warto uczestniczyć w organizowanych przez BOK zajęciach?Na listach tematów ustnych prezentacji w waszych szkołach jedna czwarta tematów wymusza lub sugeruje wykorzystanie filmu!Program z języka polskiego koncentruje się na literaturze. Uzupełnimy waszą edukację. Na Forum szukajcie niebawem bryku z wykładu „Oscarowej matury”. Zadawajcie pytania. Na każde odpowiemy.

 • Grażyna, 2006-02-19 22:20 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bryk. Jak wykorzystać film w prezentacji maturalnej z języka polskiego?Film można wykorzystać w prawie wszystkich prezentacjach:- jako ciekawy kontekst do tematu z literatury, np.:„Wędrówką życie jest człowieka”. Rozwiń temat na przykładzie wybranych utworów literackich. Prezentując taki temat, można wykorzystać film drogi, bardzo popularny gatunek filmowy: „Telma i Luiza” R. Scotta; „Prosta historia”, czy „Dzikość serca”- filmy D. Lynch’a; Rain Man (1988) Barry’ego Levinsona; „Dzienniki motocyklowe” Waltera Salles’a o młodości Che Guevary. Zajrzyj też na: http://www.jezyk-polski.pl/pts/dzialy/pielgrzymki/szylak.html Filmy drogi i filmy o podróżach. Jerzy Szyłak. Uniwersytet Gdański.Oraz film „Jazda”, który zagramy 8 kwietnia w ramach Oscarowej matury.- jako uzupełnienie i wzbogacenie tematu zawierającego określenia „inne dziedziny sztuki”, lub „różne teksty kultury” np.:Sen jako temat i jako sposób widzenia rzeczywistości. Omów zagadnienie na wybranych przykładach z literatury i sztuki.„Kodeks 46” M. Winterbottoma- prezentowany na Oscarowej Maturze; "Matrix" Andy'ego i Larry'ego Wachowskich, patrz: http://www.wszpwn.com.pl/default.asp?section=KLUB&ID=4707Filmy Federico Felliniego, których wyznacznikiem jest balansowanie na granicy jawy i snu, czyli poetyka oniryczna,- jako jeden z tematów podstawowych np.:Wizerunek ludzi najuboższych w literaturze i filmie. Rozwiń temat, analizując wybrane dzieła literackie i filmowe.„Chłopi” i „Lalka”, ale też „Przeznaczone do burdelu” Zany Briski i Rossa Kaufmana film wyświetlany w ramach projektu „Każdy sam najlepiej wie, co go kreci, a co nie!”; „Oliver Twist” R. Polańskiego; „Dzielnica”- w ramach Oscarowej Matury 11 marca.- jako temat główny np.:Filmowa kariera dramatów W. Szekspira. Analizując wybrany utwór, przedstaw jego różne adaptacje filmowe.W następnym filmowym bryku informacje o tym jak wykorzystać film w prezentacji i opracowanie tematu z Forum: "Co traci a co zyskuje dzieło literackie, będące przedmiotem adaptacji filmowej. Rozpatrz problem opierając się na dwóch konkretnych przykładach". Tekst opracowano na podstawie wykładu pani Małgorzaty Judy- Mieloch.

 • Grażyna, 2006-03-01 23:11 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bryk nr 2Ekranizacja: jak wykorzystać film w prezentacji. Kryteria oceny adaptacji filmowej dzieła literackiego. Oceniając adaptację dzieła literackiego bierzcie pod uwagę:Konkretyzację bohatera- jak został przedstawiony wizualnie, jak psychologicznie, czy tak jak odebraliście go czytając książkę, czy może otrzymał inny wymiar, inną osobowość, a reżyser pominął pewne cechy charakteru na rzecz innych, bo inaczej niż wy zinterpretował działania bohatera i jego osobowość. Badajcie, czy bohater jest z tzw. krwi i kości, czy jest tylko papierowym, czyli sztucznym tworem bez własnych poglądów i życia. Czy jakiś bohater drugoplanowy nie został pominięty lub nie zagrał bardziej decydującej roli niż w książce? A jeżeli tak, to w jakim celu dokonano zmian.Sposób prezentacji fabuły- jakie wątki wyróżniono, jakie wycięto, jakie sceny w ogóle się nie pojawiły. Jakie dialogi dopisano, jakie opuszczono? Książki wielowątkowe są bardzo trudne do przeniesienia na ekran, dlatego reżyser realizuje tylko wybrany przez siebie motyw, w opowieści o miłości, wojnie i trudnych relacjach z bliskimi, reżyser i scenarzysta mogą wybrać tylko temat miłosny na tle wojny. Ważne jest też tło zdarzeń, a ekranizacja jest zawsze jakąś wizją reżysera na temat książki. To jego własna opinia. Warto znać dorobek reżysera, jego sympatie i wcześniej realizowane filmy.Dobrym przykładem jest film „Aleksander” choć nie jest ekranizacją powieści, a interpretacją postaci historycznej. Jest wyborem dokonanym z wielu tekstów o Aleksandrze Wielkim, który był w nich prezentowany jako niepokonany wojownik, wizjoner nowego świata, romantyczny podróżnik, zdobywca coraz to nowych krain albo wiecznie niezaspokojony i głodny nowego szaleniec uzależniony od kaprysów matki. Olive Stone w swym filmie z 2004 r. wybrał interpretację tej postaci zaczerpniętą z pism Ptolemeusza i dodał swój własny obraz Aleksandra. Nieśmiertelnie dzieła teatralne Szekspira, Moliera, Ibsena mają właśnie tę siłę ciągle świeżej możliwości interpretacji bohatera, jego postępowania, wyborów i zdarzeń, które go determinowały w zależności od sytuacji społecznej, politycznej i historycznej.Książka Dołęgi- Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy” doczekała się trzech wybitnych ekranizacji z Adolfem Dymszą z 1956 roku, z Romanem Wilhelmim z 1980 roku i z Cezarym Pazurą z 2002. Za każdym razem reżyserzy podkreślają mocno tło polityczne powieści interpretując ją w świetle aktualnych wydarzeń.Oceniając ekranizację przyglądajcie się wnikliwie wymienionym powyżej elementom. Powodzenia.

 • Grażyna, 2006-03-02 20:18 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Darmowa wejściówka na film i wykład Oscarowej Matury.Możecie wygrać wejściówkę logując się na Forum i pisząc swoje opinie i recenzje o poniżej podanych filmach wyświetlanych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego:4 marca, godz. 18.00, kino Orzeł, film "Witaj, nocy"9 marca, godz. 18.00, kino Orzeł, film "Rok diabła" Najciekawszy głos w dyskusji lub opinia zostaną nagrodzone wejściówką dla dwóch osób na film "Dzielnica" i wykład w ramach Oscarowej Matury, która odbedzie się w dniu 18 marca, o godzinie 12.00 w kinie Orzeł.

 • Grażyna, 2006-03-18 08:48 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Na dzisiejszym spotkaniu w ramach Oscarowej Matury dowiecie się, jak wykorzystać multimedia w przygotowaniu prezentacji z języka polskiego. Między innymi powiemy:- jak umieścić w prezentacji fragment filmu,- jak dodać utwór muzyczny,- w jaki sposób graficznie przedstawić tekst, by był czytelny i przejrzysty.Zaprezentujemy przykładową prezentację, na podstawie której zanalizujemy budowę konspektu. Zobrazujemy, jak przygotować ramowy plan wypowiedzi, by był jak najbardziej pomocny podczas zdawania egzaminu.Pokażemy, jak dokonać opisu bibliograficznego dokumentów elektronicznych, muzycznych oraz literatury przedmiotu i podmiotu.Zapraszamy. Sobota 18 marca, godzina 12.00.

 • Krzycho, 2006-03-18 15:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dźwięk w prezentacji przygotowanej w Power Point.Podczas Oscarowej Matury jeden z widzów zadał pytanie: jak umieścić muzykę w prezentacji, by była ona odtwarzana cały czas, bez względu na zmianę slajdów?Przepraszam, że nie odpowiedziałem od razu. Teraz już sobie przypomniałem, jak można to zrobić.1. Do prezentacji wstawiamy plik dźwiękowy (menu WSTAW > FILMY I DŹWIĘKI > DŹWIĘK Z PLIKU). Program zapyta, jak ma być odtwarzany dźwięk. Możemy wybrać opcję AUTOMATYCZNIE.2. Ikonę wstawionego pliku, która pokaże się na środku ekranu, umieszczamy gdzieś w rogu slajdu, by nam nie przeszkadzała.3. Po przesunięciu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie i z menu kontekstowego wybieramy ANIMACJA NIESTANDARDOWA. Po prawej stronie pojawi się okno z nazwą naszego pliku.4. Klikamy w nazwę pliku prawym klawiszem myszy i wybieramy OPCJE EFEKTU. Pojawi się nowe okno.5. W zakładce EFEKT jest pozycja ZATRZYMYWANIE ODTWARZANIA. Zaznaczamy trzecie pole PO i wpisujemy jakąkolwiek liczbę większą, od ilości slajdów, np. 99. Klikamy OK.W ten sposób ustawiliśmy zatrzymanie dźwięku po 99 slajdach. Podejrzewam, że taka ilość zupełnie wystarczy i cała prezentacja zostanie wyświetlona na jednym podkładzie muzycznym.Chętnie udzielę odpowiedzi na inne pytania dotyczące programu Microsoft Power Point.

 • Paweł (ArAyZZ), 2007-02-06 00:26 Cytuj Zgłoś nadużycie

  A jak zamieścić dźwięk w prezentacji, lecz aby to nie było hiperłącze do dźwięku. Interesuje mnie kopiowanie prezentacji, bez względu na późniejszą lokalizację zamieszczonego dźwięku ? pozdrawiam