Dyplomatyczny blamaż PiS w sprawie Turowa

 • Od ponad 100 dni Mateusz Morawiecki zapewniał, że konflikt z naszymi czeskimi sąsiadami jest pod kontrolą a negocjacje idą w dobrym kierunku. 25 maja Piotr Muller informował triumfalnie w mediach społecznościowych, że „odbyło się spotkanie na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w którym zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu z Radą Europejską”. Chwilę później, Premier Czech Andrej Babis, w odpowiedzi zdementował informację polskiego rządu pisząc, że do żadnego porozumienia w sprawie Turowa nie doszło.

  Kiedy Lewica domagała się informacji na temat „wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów” punkt ten jakże niewygodny dla PiS został wykreślony z porządku obrad Sejmu w dniu 15 czerwca. Wówczas zapadła zasłona milczenia nad problemem, który dotyczy tysięcy mieszkańców regionu turoszowskiego. Sytuacji, w której znalazła się Bogatynia nie wyjaśniono ani posłom ani mieszkańcom.

  Mimo spotkań i negocjacji, skuteczność polskich dyplomatów, w tym członków delegacji rządowej wysłanej do Czech w osobie Sasina czy Kurtyki, Czesi nie byli skorzy do podpisania porozumienia ze stroną polską. Artur Soboń w jednym z wywiadów przyznał otwarcie, że Czesi mają zdecydowaną przewagę w negocjacjach, są jej świadomi i potrafią ją wykorzystać. Może gdyby PiS, na czele z Premierem, jeszcze w lutym kiedy Czechy wniosły skargę do TSUE zaczęli działać, dzisiaj nie byłoby kar i ryzyka zamknięcia kopalni?

  Jak trudna była sytuacja negocjacyjna, mogą świadczyć doniesienia medialne publikowane między innymi przez Dziennik Gazeta Prawna, który 13 września pisał otwarcie o impasie w negocjacjach i prawdopodobieństwie, że do podpisania umowy ze stroną czeską nie dojdzie.

  Warto więc zapytać w momencie, w którym Polska ma płacić 2,3 mln zł dziennie, czy za partactwo dyplomatyczne rządu w tej sprawie płacić powinien PiS czy my wszyscy? To prawie 70 mln zł miesięcznie! To tyle, ile potrzebne jest co miesiąc na podwyżki o 230zł dla pielęgniarek i medyków. Te 70 mln mogłoby posłużyć na wybudowanie 15 nowych żłobków i przedszkoli w regionie. W końcu tylko 4 dni kar, które Polska zapłaci to rok funkcjonowania szpitala gminnego w Bogatyni. To pieniądze nas wszystkich, które obecny rząd zwyczajnie wyrzucił w błoto.

  To co może dodatkowo złościć to milczenie PiSu w zakresie przyszłości regionu. Co z pieniędzmi na sprawiedliwą transformację? Co z edukacją i przemysłem nastawionym na górnictwo i wydobycie? Pozostawiono region samemu sobie bez zabezpieczeń i być może bez przyszłości, na którą tak mocno liczą mieszkańcy Bogatyni i okolic.

  Kliknij w obrazek, aby powiększyć.
 • poloskiarena1 (anwYW), 2021-09-21 16:19 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dobrze, że chociaż pi.siory teraz rządzą, bo po takim nakazie z UE, rudy by był już z kluczami od bramy ...u Merkel :D

 • ZK Polska, 2021-09-21 16:27 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Pisiory jak zawsze dają d**y, to fakt, ale co pan żeś tak ominął waszych przyjaciół z zachodu co nam karę wlepili i kopalnię chcą zamknąć?
  Przecież wyraźnie widać że szukają pretekstów aby górnictwa się pozbyć.

 • anonim (ANyExG), 2021-09-21 16:40 Cytuj Zgłoś nadużycie

  To wszystko świadczy o tym jacy debile nami rządzą.
  I na polecenie debili wstrzyknijcie sobie gó...no do pustych łbów.

 • kierowca TIR-a (ANx0XA), 2021-09-21 19:53 Cytuj Zgłoś nadużycie
  poloskiarena1 (anwYW) napisał(a):

  Dobrze, że chociaż pi.siory teraz rządzą, bo po takim nakazie z UE, rudy by był już z kluczami od bramy ...u Merkel :D

  Pewnie że dobrze ,a ojca znasz ? Popytaj matki ,mógłbym to być ja .

 • oloppp1 (anwYW), 2021-09-21 21:03 Cytuj Zgłoś nadużycie
  kierowca TIR-a (ANx0XA) napisał(a):

  Pewnie że dobrze ,a ojca znasz ? Popytaj matki ,mógłbym to być ja .

  Ty na pewno nie, z menelstwem się nie zadawała. :D

 • Marco (AEcDj3), 2021-09-22 00:33 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W samo sedno panie Robercie,też jestem tego samego zdania!!!

 • Reklama

 • kierowca TIR-a (ANxU3f), 2021-09-22 07:30 Cytuj Zgłoś nadużycie
  oloppp1 (anwYW) napisał(a):

  Ty na pewno nie, z menelstwem się nie zadawała. :D

  Ona się nie zadaje ,ona daje ,nie za darmo .

 • anonim (vZi6W), 2021-09-22 20:03 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Pisiory i tak zamkną tą kopalnie. Przecież właśnie tego chcą. A teraz palą głupa ze niby Czechy. Tak tak napewno

 • anonim (vkJk0), 2021-10-16 01:56 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wy poza kamerami i blaskami fleszy oraz oczami ludzi nie kłócicie się, wy razem współpracujecie i chlejecie wódę, PiSowcy i POwcy z sejmu siedzą przy jednym stole i śmieją się z głupich ludzi, że jedna i druga strona w nich naiwnie wierzy, a frajerzy przy urnach wyborczych zapewniają im głosy. Bezmózgie PiSowcy gloryfikują PiS i im naiwnie wierzą, tak samo ta durna i głupia opozycja, wierzą że Tusk coś zmieni, że to, tamto i kto wie co jeszcze. Tak naprawdę wszyscy politycy pomiędzy sobą są w zgodzie, jedynie przed kamerami telewizyjnymi na siebie poszczekają, nie bądźcie durniami i nie dajcie się tak tym krwom podzielić!

 • ANTY PIS (A7bU9h), 2021-10-16 03:57 Cytuj Zgłoś nadużycie

  miejsce pisowców jest w więzieniach o zaostrzonym rygorze

 • Fur deutschland. Dla Niemców. (vZy3F), 2021-10-16 12:31 Cytuj Zgłoś nadużycie

  W Czechach wygrała Prawica ,sprawa Turowa będzie załatwiona , komuchy nie weszły do czeskiego parlamentu , Babisz będzie w łopozycji . Wiem zdrajcom Polski to nie pasuje .

 • anonim (vkcyJ), 2021-10-16 16:53 Cytuj Zgłoś nadużycie
  Fur deutschland. Dla Niemców. (vZy3F) napisał(a):

  W Czechach wygrała Prawica ,sprawa Turowa będzie załatwiona , komuchy nie weszły do czeskiego parlamentu , Babisz będzie w łopozycji . Wiem zdrajcom Polski to nie pasuje .

  A ty nie wiesz, że to wszystko jest szopką dla idiotów wierzących politykom? Lewica i prawica nie istnieje, wszyscy po prostu krzyczą durne hasełka aby frajerzy ich wybierali, a pomiędzy wyborami wjeżdżają w każdego z nas bez nawilżenia, zaś poza kamerami i mikrofonami siedzą przy jednym stole i chleją razem wódę.

 • Mazurek (vZxFc), 2021-10-16 16:57 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wiem o tym ,kolego .

 • anonim (ALlaCc), 2021-10-16 20:10 Cytuj Zgłoś nadużycie

  Turów to prastara osada piastowska ,a Mieszko tu witał ottona bo ten chcial kupic gród bo tu był wyngiel .A wyngiel przywieźli po wojnie i teraz w Sieniawce jest szzpital dla psychicznie i nerwowo chorych w którym pracuja ratownicy medyczni ,a Czesi i Przemyślidzi zakładali browary i benzyna była w studniach za darmo.

Reklama