Głosuj na salę terapeutyczną dla naszych dzieciaków

Konkurs
fot. facebook.com/todlamniewaznepl Od pewnego czasu pani Magdalena Maciaszek-Żelazo z ogromnym zapałem i determinacją walczy o grant Fundacji Aviva na wyposażenie sali do terapii Integracji Sensorycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgorzelcu.
istotne.pl 0 konkurs, niepełnosprawność, grant, miasto zgorzelec

Reklama

Pomóżmy jej, bo terapia sensoryczna to dla wielu dzieciaków z problemami rozwojowymi szansa na poprawę jakości życia. Żeby z niej skorzystać, potrzebują naszych głosów.

Pani Magda, mama dziewczynki korzystającej z terapii sensorycznej w zgorzeleckim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, zgłosiła Zgorzelec do programu realizowanego przez Fundację Aviva, która w ubiegłym roku uruchomiła cykliczny konkurs grantowy „To dla mnie ważne”. Nasza placówka zatrudnia bowiem terapeutkę Integracji Sensorycznej, ale nie ma odpowiednio wyposażonej sali do terapii, a konkurs Fundacji Aviva rozdziela granty na realizację pomysłów służących ważnym społecznie celom. Gdyby udało się nam zdobyć grant, można by taką salę urządzić i wyposażyć w zgorzeleckim ośrodku. Granty w tym konkursie przyznawane są na realizację tych pomysłów, które zdobędą największe poparcie wśród społeczności lokalnych i/lub wirtualnych. Dlatego potrzebna jest pomoc całej naszej społeczności.

Czy zgorzelecki wniosek ma szansę?

Dzięki uporowi, przebojowości i determinacji pani Magdy, projekt sali terapeutycznej dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego już jest dość wysoko, ale od dwóch powoli dni traci dobrą pozycję. Tylko od nas, mieszkańców, zależy, czy utrzyma się i powalczy o pieniądze, dzięki którym pani Dorota, terapeutka SI w zgorzeleckiej placówce, będzie mogła jeszcze lepiej pomagać dzieciom z naszego powiatu. Jeśli zagłosujemy wystarczająco licznie na salę terapeutyczną i może przekonamy do poparcia naszego projektu rodzinę przyjaciół i znajomych – na pewno się uda. Pomoc będzie nas kosztować tylko chwilę czasu. Głosuje się jeden raz, a z jednego adresu mailowego można oddać tylko jeden głos, dlatego dobrze byłoby zachęcić do oddania głosu jak najwięcej osób.

Zbliża się Dzień Dziecka – zróbmy wspólny prezent tym, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy!

Jak zagłosować?

Na stronie http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,212,sala-do-terapii-integracji-sensorycznej-zgorzelec.html lub http://todlamniewazne.pl/ w polu znajdź inicjatywę wpisujemy „Zgorzelec”

***
O konkursie „To dla mnie ważne”

Swój pomysł, w postaci inwestycji lub programu społecznego, może zgłosić do konkursu każda dorosła osoba. Fundacja liczy na pomysłowość i społeczną aktywność ludzi, ważne jest jednak przy tym, aby zgłoszona propozycja służyła dobru wspólnemu, a więc – aby korzyści z jej realizacji były odczuwalne dla szerokiej społeczności. Głosowanie na najciekawszą inicjatywę odbywa się w internecie, a do promocji projektu najczęściej wykorzystywane są media społecznościowe.

Pulę pieniędzy przeznaczonych na granty rozdziela jury, w skład którego wchodzą osoby cieszące się autorytetem i związane z Fundacją Aviva. Środki przyznawane są na realizację tych inicjatyw, które uzyskały największe poparcie w głosowaniu internautów.

Terapia integracji sensorycznej

Przetwarzanie sensoryczne (integracja sensoryczna) to skomplikowany proces, w którym układ nerwowy odbiera informacje ze wszystkich zmysłów (dotyk; układ przedsionkowy odbierający ruch; czucie ciała, węch, smak, wzrok i słuch), a następnie organizuje je i interpretuje je tak, aby wykorzystać je maksymalnie celowo i efektywnie w działaniu. U większości z nas proces ten przebiega automatycznie. Słysząc rozmowę czy śpiew ptaka, nasz mózg interpretuje te dźwięki jako mowę lub odgłosy zwierząt i w efekcie reagujemy na nie w odpowiedni sposób. Inaczej wygląda to w przypadku osób z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego, u których zarówno proces interpretacji odbieranych informacji, a co za tym idzie także reakcja na dostarczane bodźce jest nieprawidłowa. U wielu dotkniętych zaburzeniami osób występuje np.: nadwrażliwość na dźwięki, na dotyk, światło, ruch. Może się więc zdarzyć, że na normalne, codzienne sytuacje, które przeciętnemu człowiekowi nie sprawiają kłopotu, zareagują nadmiernym rozdrażnieniem, paniką, unikaniem dotyku czy kontaktu, wycofywaniem się, lękiem. Dysfunkcje integracji sensorycznej objawiają się także męczliwością, zbyt niską wrażliwością na ból, niskim poczuciem własnej wartości, opóźnieniem rozwoju mowy, rozwoju ruchowego, problemami z koncentracją i koordynacją ruchową etc. U tych, u których zdiagnozowano ten rodzaj zaburzeń, dobre efekty przynosi terapia. Stosuje się ją po to, aby poprawić ich codzienne funkcjonowanie. Wspomaga ona rozwój dzieci z trudnościami w uczeniu się, osób z ADHD, autyzmem, zespołem FAS, niepełnosprawnością intelektualną i innymi dysfunkcjami.

Dla zainteresowanych, więcej o integracji sensorycznej, objawach zaburzeń, terapii na stronie: http://www.integracjasensoryczna.org.pl.

Renata Burdosz

Reklama