Ponad 70 ha dla biznesu w Zgorzelcu. Witamy w nowej podstrefie LSSE

Podstrefa Zgorzelec
fot. LSSE Podstrefa Zgorzelec jest nowym obszarem inwestycyjnym na mapie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
istotne.pl 0 lsse, miasto zgorzelec

Reklama

Ponad 70 ha terenów zlokalizowanych w Zgorzelcu, decyzją Rady Ministrów, zostało włączonych do LSSE. To wyjątkowa oferta do prowadzenia biznesu w świetnie skomunikowanym, przygranicznym rejonie tej części Dolnego Śląska. We wtorek 10 listopada w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wraz z Rafałem Groniczem, burmistrzem Zgorzelca, zaprezentowali przedsiębiorcom i dziennikarzom nową podstrefę i zalety inwestowania w LSSE.

Podstrefa ZgorzelecPodstrefa Zgorzelecfot. LSSE
Podstrefa ZgorzelecPodstrefa Zgorzelecfot. LSSE
Podstrefa ZgorzelecPodstrefa Zgorzelecfot. LSSE

Zgorzelec to młode, dynamiczne, otwarte na zmiany miasto, warte polecenia przedsiębiorcom poszukującym nowych przestrzeni dla rozwoju swoich firm. Obszarem, na którym przedsiębiorcy znajdą świetne warunki do prowadzenia biznesu, jest ponad 70 ha położonych w pobliżu ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego i Słowiańskiej. Tereny te w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod inwestycje przemysłowe, bazy, składy i działalność usługową. Dzięki decyzji Rady Ministrów o włączeniu tego obszaru do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorcy, którzy zdecydują się właśnie tutaj prowadzić swój biznes, zyskają pełen pakiet zachęt inwestycyjnych, w tym zwolnienie z podatku dochodowego – maksymalnie do 45% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 2-letnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

– Inwestycje w strefie to jednak nie tylko działki i niższe podatki. To także ogromny potencjał gospodarczy regionu, wykwalifikowani pracownicy, wsparcie pracowników strefy i przyjaznych samorządów w prowadzeniu biznesu oraz dostępność komunikacyjna, która w Zgorzelcu ma wyjątkowe znaczenie. Miasto dzięki swojemu przygranicznemu położeniu ma bogate doświadczenia we współpracy zagranicznej. Od lat łączy przedsiębiorców z Polski i Niemiec, pomaga budować trwałe relacje biznesowe oraz dobre warunki do życia i inwestowania – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na podstawie średnich wyników uzyskanych w LSSE w 2014 r. szacuje się, że na nowo włączonych do Strefy gruntach w Zgorzelcu firmy mogą zainwestować 1 947 mln zł i stworzyć ok. 3 177 nowych miejsc pracy.

Zgorzelec ma atuty komunikacyjne, jakich nie ma żadna inna lokalizacja inwestycyjna na Dolnym Śląsku. Decydują o tym trzy przejścia graniczne łączące miasto z sąsiadującym Görlitz. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa E-40 (A-4), która poprzez Bautzen umożliwia połączenie z siecią autostrad niemieckich. Poza E-40, Zgorzelec znajduje się przy drodze nr 356 do Jeleniej Góry oraz przy trasie nr 352, która poprzez oddalone 12 km od miasta przejście graniczne Zawidów-Habartice prowadzi do Pragi. Miasto dzięki przejściu granicznemu posiada także kolejowe połączenia z siecią kolejową Niemiec. Przewaga dostępności komunikacyjnej to jeden z najczęstszych powodów, dla których inwestorzy wybierają dany obszar pod budowę swoich zakładów pracy.

Oferta zgorzeleckich gruntów inwestycyjnych przeznaczona jest nie tylko dla dużych, zagranicznych koncernów, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw krajowych, które poszukują miejsca do prowadzenia biznesu. Aby umożliwić im jeszcze łatwiejszy start, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna dysponuje ofertą budowy hal magazynowo-przemysłowych pod wynajem. W zależności od oczekiwań inwestorów takie hale mogą powstać w każdej podstrefie LSSE. W przyszłości także w Zgorzelcu.

Ofertą LSSE w Zgorzelcu zainteresowani są już pierwsi przedsiębiorcy. – Rozmowy z inwestorami są bardzo zaawansowane, jednak do czasu wydania zezwolenia przez strefę nie możemy mówić o konkretnych nazwach przedsiębiorstw. Teraz, po włączeniu zgorzeleckich gruntów do LSSE, nasza oferta będzie promowana i proponowana potencjalnym inwestorom także przez takie instytucje jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która z powodzeniem od lat przyciąga kapitał na Dolny Śląsk – mówi Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.


3 listopada br. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została rozszerzona łącznie o ponad 550 ha położonych w Iłowej, Zgorzelcu, Jaworze, Męcince i Miękini. Tym samym, zakończył się ostatni etap powoływania Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor, a legnicka strefa, po raz pierwszy w historii, przekroczyła swoim zasięgiem obszar Dolnego Śląska. LSSE to od teraz ponad 1763 ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowanych w 22 podstrefach.

LSSE/ii

Reklama