materiał promocyjny

Jak tanio i wygodnie ogrzewać dom?

Kamera termiczna
fot. kotly-bialek.pl Nie ulega kwestii, że najbardziej komfortowym sposobem ogrzewania domu jest instalacja elektryczna lub gazowa. Niestety koszty ogrzewania w sezonie są bardzo wysokie i na pewno w najbliższych latach będą jeszcze rosły. Pozostaje więc szukać rozwiązań wśród kotłów na paliwa stałe.
istotne.pl 1 ogrzewanie, miasto lubin

Reklama

Kotły na ekogroszek

Od dłuższego już czasu producenci kotłów centralnego ogrzewania oferują kotły z podajnikiem, które zwiększają komfort ich użytkowania. Tradycyjne kotły na paliwa stałe wymagają mozolnego rozpalania oraz dorzucania opału przynajmniej 2 razy na dobę ( w starych modelach nawet częściej). Dodatkowo mała sprawność cieplna powoduje, że zostają duże ilości popiołu, z których trzeba oczyścić piec.

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są kotły na ekogroszek z podajnikiem. Wyposażone są one w zasobnik, do którego wsypuje się paliwo. Za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego lub retortowego dozowane jest ono do paleniska. Cały system jest w pełni zautomatyzowany i kontrolowany przez sterowniki. Wystarczy tylko ustawić temperaturę i co kilka dni załadować podajnik. Częstotliwość załadunku zależy od temperatury w pomieszczeniach, stopnia ocieplenia domu i warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Koszty ogrzewania ekogroszkiem są niższe niż tradycyjnym węglem lub miałem, choć cena zakupu jednej tony jest nieco wyższa. Jak to możliwe? Ekogroszek wytwarzany jest z węgla dobrej jakości, dzięki temu jest bardziej kaloryczny. Podczas procesu produkcji zostaje poddany suszeniu i odsiarczeniu. Zwłaszcza to drugie jest bardzo ważne, dzięki temu do atmosfery przedostają się niewielkie ilości dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych oraz substancji smolistych mających wpływ na powstawanie szkodliwego smogu. Jak przypomina nam firma Kotly-Bialek.pl – Producent pieców CO, dzięki oczyszczeniu ekogroszku, podczas procesu spalania pozostają tylko bardzo niewielkie ilości popiołu.

Kotły z podajnikiemKotły z podajnikiemfot. kotly-bialek.pl
Piece centralnego ogrzewaniaPiece centralnego ogrzewaniafot. kotly-bialek.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na ekogroszek

Przed zakupem kotła koniecznie trzeba obliczyć jego moc. W zależności od technologii wykonania budynku i sposobu jego ocieplenia, przyjmuje się, że potrzeba 60-100 W mocy na każdy metr kwadratowy. Oczywiście trzeba przyjąć ok. 10% rezerwy. Piec o zbyt małej mocy nie będzie w stanie ogrzać domu do odpowiedniej temperatury, natomiast o zbyt dużej mocy spali więcej ekogroszku i temperatura w pomieszczeniach będzie zbyt wysoka.

Wybierając kocioł na ekogroszek warto wybrać ten, który posiada certyfikat kotła 5 klasy. Dzięki temu nie trzeba będzie za kilka lat wymieniać go na kocioł spełniający normy ekologiczne.

Kolejne istotne elementy to sterownik, podajnik i palnik. W każdym z tych przypadków jest kilka możliwości wyboru, kierować należy się przede wszystkim jakością, funkcjonalnością oraz prostotą obsługi. Należy pamiętać, że zakup kotła to spory wydatek, ale dokonywany raz na kilka lat.

Reklama