Najważniejsze jest dobre nawijanie

maszyna
fot. whitepress.pl Każdego dnia spotykamy się z gilzami, rolkami czy szpulkami. Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z nich korzystamy. Dopiero wówczas, gdy rozwinie się rolka ręczników papierowych albo nici, nagle zauważamy istnienie tych przedmiotów.
istotne.pl 0 miasto lubin

Reklama

Zobacz co warto wiedzieć o dobrym nawijaniu.

Gilza, szpulka, rolka – co warto wiedzieć?

Zanim jednak powiemy o tym jak ważne jest odpowiednie nawijanie materiałów, warto byłoby poznać podstawowe pojęcia z tej dziedziny. W tematyce nawijania i rozwijania najczęściej usłyszymy o gilzach. Są to papierowe lub tekturowe tuleje , na których nawijany jest wybrany materiał. Możemy je spotkać w każdym domu. Gilza to nic innego jak tekturowa rolka pozostająca na końcu papieru toaletowego, ręczników papierowych czy folii aluminiowej. Kolejnym pojęciem jest szpulka. Z nią również mamy często do czynienia. Na szpulkach nawijane są najczęściej nici, żyłki i druty. Ostatnim pojęciem jest rolka. Rolką nazywamy całość tzn. gilzę owiniętą wybranym materiałem. Możemy więc mówić o rolce papieru toaletowego czy rolce folii śniadaniowej.

Równe nawijanie – to największy sekret

O tym co się stanie, gdy ręczniki papierowe są nawinięte nierówno lub zbyt luźno możemy się niekiedy przekonać kupując wadliwe rolki. Rozwijane ręczniki są pogniecione a nierzadko nawet podarte. Dlatego też bardzo ważne jest, aby maszyny, które nawijają papier na gilzę były bardzo dokładnie ustawione. Do tego celu wykorzystywana jest regulacja taśmy (więcej na ten temat http://www.ibd-wt.de/pl/uslugi-i-produkty/regulacja-tasmy.html). Dzięki specjalistycznym czujnikom ultradźwiękowym oraz urządzeniom monitorujących wstęgę papieru, materiału czy folii nawijanej na gilzę, jest duże prawdopodobieństwo, że rolka, która znajdzie się u nas w domu będzie gładka i dokładnie nawinięta.

Element technicznyElement technicznyfot. whitepress.pl

Wprawdzie można sobie pomyśleć, że przecież nie jest to zbyt ważne czy rolka ręczników papierowych będzie idealnie zwinięta czy nie. Warto jednak pamiętać, że w ten sam sposób nawijany jest papier, z którego powstają książki i czasopisma, materiał na nasze ubrania czy plastry na opatrunki. W przypadku tych produktów złe nawinięcie na gilzę może skutkować koniecznością zniszczenia całej partii nawiniętego materiału.

Reklama