materiał promocyjny

Dziecko u psychologa, jak zachęcić najmłodszych do wizyty?

Oko dziecka
fot. freeimages.com (Kirsten Blackstock) Podjęcie decyzji o spotkaniu z psychologiem nie jest łatwe. Wiele dorosłych osób ma bardzo duże opory przed tym, aby zwierzać się obcym osobom ze swoich problemów. Nie powinniśmy się zatem dziwić, kiedy słyszymy od naszego dziecka kategoryczny sprzeciw na wiadomość, że chcemy zabrać je do psychologa.
istotne.pl 1 dziecko, psycholog, miasto legnica

Reklama

Czy dziecko w ogóle można zachęcić do wizyty u specjalisty i jak to zrobić?

Po pierwsze, kiedy wizyta jest konieczna?

Wielu rodziców jest przewrażliwionych i najchętniej z każdym kłopotem udawaliby się do poradni psychologicznej. Tymczasem należy pamiętać, że małe dziecko dopiero uczy się funkcjonowania w niełatwym dla niego świecie. Szukanie i wyznaczanie granic jest czymś zupełnie normalnym. Nie każde złe zachowanie oznacza, że wizyta u specjalisty – psychologa dziecięcego – jest konieczna. Wizytę warto jednak przemyśleć w sytuacji, kiedy złe zachowanie dziecka powtarza się, a Ty jako rodzic i opiekun obawiasz się, że nie jesteś przygotowany na trudności wychowawcze. Do specjalisty warto udać się zawsze wtedy, gdy dziecko nagle zaczyna się inaczej zachowywać; jest bardziej apatyczne, nie chce się bawić, unika kontaktu z rówieśnikami czy w ogóle z innymi ludźmi. Często również rodzice lekceważą głosy dochodzące do nich z zewnątrz; od nauczycieli i opiekunów ze szkoły, czy też od dziadków. Jednak, nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego powinniśmy zabrać dziecko do psychologa. Jeśli zauważamy, że nasz maluch jest dzieckiem bardzo inteligentnym również powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, aby wiedzieć, w jaki sposób pokierować jego umiejętnościami i zdolnościami.

Po drugie, rozmawiajmy – bez względu na wiek

To zrozumiałe, że większość dzieci nie będzie chciała odwiedzić psychologa. Im dziecko starsze, tym opory będą z pewnością większe. Jak zachęcić najmłodszych do wizyty? Ty jako rodzic najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, jakie argumenty mogą do niego przemówić. Na pewno unikać trzeba sformułowań, które mogłyby sugerować naszemu dziecku, że „coś z nim jest nie tak”. Wizyta u psychologa ma się kojarzyć, zwłaszcza maluchom, z rozmową, z kimś bardzo przyjaznym i miłym. Jeżeli jesteś przekonany o konieczności wizyty, nie musisz oczywiście pytać dziecka o zgodę, a jedynie opowiedzieć mu, że spotkanie takie jest zaplanowane. Koniecznie należy opowiedzieć dziecku, na czym taka wizyta będzie polegała. Nie dziwmy się, że maluch nie będzie chciał spotkać się z psychologiem, dodajmy – z zupełnie obcym dla niego człowiekiem – jeśli nie będzie wiedział, czym się zajmuje. Musimy zapewnić nasze dziecko, że będzie to zwykła rozmowa. Pamiętajmy, że mimo iż to my mamy decydujące zdanie, nie możemy zrobić niczego na co dziecko kategorycznie nie wyraża zgody. Spotkanie takie nie przyniesie bowiem żadnych korzyści.

Psycholog nie jest w stanie rozwiązać wszystkich naszych problemów i musimy o tym pamiętać. Jednak, z całą pewnością warto się do niego udać. Warto również próbować przekonać nasze starsze dzieci do wizyty, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Jako, że bardzo dużo gabinetów jest bardzo dobrze przygotowanych na wizytę najmłodszych (np. psycholog dziecięcy Warszawa) , ciekawym rozwiązaniem jest telefon do samego fachowca, który wytłumaczy jak przygotować dziecko.

Reklama