materiał promocyjny

Zasady segregacji śmieci według zmian w ustawie obowiązujących od 1 lipca 2017 roku

Segregacja śmieci
fot. eko-logis.pl Od lipca bieżącego roku zostanie wprowadzona zmiana w segregacji odpadów, która oznacza, że śmieci będziemy dzielić na przynajmniej cztery kosze. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) ujednolica porządkowanie odpadami dla całego kraju.
istotne.pl 1 śmieci, ekologia, miasto legnica

Reklama

Do tej pory do dyspozycji były trzy kosze, niebieski, zielony oraz żółty, lecz od 1 lipca pojawi się dodatkowo jeszcze jeden, brązowy pojemnik na odpady ulegające biodegradacji. Tak poszerzony system segregacji ułatwi recykling, który napędza gospodarkę kraju. Przypominamy więc o ogólnych zasadach wyrzucania śmieci.

  • Kosz zielony – wrzucamy do niego szkło, które od lipca będzie można podzielić również na bezbarwne oraz kolorowe. Dodatkowo, w zielonym worku powinny znaleźć się wszelkie pojemniki wykonane ze szkła, jak np. słoiki, szklane opakowania po produktach żywnościowych czy kosmetykach. Natomiast NIE WOLNO wrzucać żarówek, reflektorów, luster i szyb oraz szkła okularowego.
  • Kosz niebieski – służy on do wrzucania papieru, czyli zeszytów, opakowań z tektury, gazet, czasopism, ulotek oraz papieru biurowego. W niebieskim worki NIE MOGĄ natomiast znaleźć się ręczniki papierowe, zużyte chusteczki, papier lakierowany, kartony po napojach oraz worki po materiałach budowlanych.
  • Kosz żółty – jego zadaniem jest przechowanie metali i tworzyw sztucznych, do których przede wszystkim zaliczamy butelki plastikowe, nakrętki i kapsle oraz worki foliowe. Ważne jest, aby butelki oraz kartony po mleku czy napojach najpierw opróżnić, a następnie zgnieść. W żółtym koszu musza znaleźć się również opakowania po środkach czystości, puszki po konserwach oraz folie aluminiowe. NIE WRZUCAMY tutaj jednak opakowań po lekach, zużytych baterii czy puszek po farbach i lakierach.
  • Kosz brązowy – jest nowym pojemnikiem, który oznaczony będzie jako BIO. Znaleźć się w nim powinny odpady z warzyw i owoców, resztki spożywcze, gałęzie drzew, skoszona trawa, zgrabione liście oraz trociny i kora drzew. UNIKAĆ NALEŻY wrzucania ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, odchodów zwierząt oraz drewna impregnowanego.

Do żadnego z wymienionych koszy nie może trafić sprzęt elektroniczny, akumulatory, baterie oraz odpady po mocno chemicznych środkach, ponieważ produkty te uważane są za niebezpieczne i należy je oddać w specjalnych punktach.

Ministerstwo Środowiska przygotowało specjalne grafiki, które można pobrać na stronie naszesmieci.mos.gov.pl, pomogą one przy segregacji oraz dostarczą niezbędnych informacji.

Segregacja śmieciSegregacja śmiecifot. eko-logis.pl

Wiele produktów codziennego użytku, które wykonane są z papieru, metali, plastiku czy szkła można przeznaczyć na recykling, dzięki czemu ponownie mogą stać się cennym towarem. Szacuje się, że każdy człowiek wyrzuca średnio 56 szklanych opakowań w ciągu roku, które mogłyby zostać ponownie przetworzone. Natomiast przykładowo w skali całego świata, z butelek PET zebranych w ciągu roku i ustawionych jedna na drugiej, powstałaby wieża mierząca 28 mln km!

Podobnie mało optymistycznie wyglądają statystyki z przetwórstwa papieru. Warto pamiętać, że 100 kg naszych zeszytów, tektur i starych gazet to dwa drzewa średniej wielkości. W dodatku, jedno drzewo jest w stanie wyprodukować niezbędny do życia tlen nawet dla 10 osób.

Recykling i segregacja odpadów jest więc istotnym problemem gospodarki krajowej, a zmiany wprowadzone od 1 lipca 2017 roku mają ułatwić ochronę środowiska i zapobiec zaśmieceniu naszej planety.

Więcej na temat wywozu gruzu, odpadów i śmieci znajdziesz tutaj: http://www.eko-logis.pl/legnica/

Reklama