Znalazłeś na swoim ciele kleszcza? Zbadaj go i sprawdź, czy był nosicielem choroby!

Kleszcz
fot. whitepress.pl Lubisz spędzać czas w lesie, zbierać grzyby, podglądać zwierzęta, czy po prostu wędrować po szlakach turystycznych i leśnych ścieżkach?
istotne.pl 0 zdrowie, kleszcz, miasto legnica

Reklama

Nie zapomnij, że w trawie bądź na drzewach liściastych czają się kleszcze! Te małe, niepozorne pajęczaki mogą narobić niezłego bałaganu w twoim życiu.

Kleszcz pospolity to niewielkie stworzenie z rodziny pajęczakowatych. Nienapity osiąga zaledwie 4mm długości i łatwo go przegapić. Kiedy napełni się krwią może zwiększyć swoją objętość nawet 200 razy. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta, dlatego po powrocie z leśnego spaceru trzeba nie tylko dokładnie obejrzeć swoje ciało, ale zadbać też o domowego czworonoga.

Co zrobić, kiedy znajdziemy na ciele kleszcza? Najprościej jest złapać go pensetą i wyciągnąć ku sobie bez obracania go. Miejsce po kleszczu dezynfekujemy jak każdą ranę. Jeśli kleszcz przebywał w ciele człowieka krócej niż dobę, nie zdążył wyrządzić żadnej szkody. Dlatego właśnie tak ważne jest kontrolowanie czystości ciała pod kątem kleszczy.

Czy każdy kleszcz jest źródłem groźnych chorób? Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie każde spotkanie z kleszczem musi się skończyć zakażeniem boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Nosicielami chorób jest około 30% wszystkich kleszczy. Z jednej strony jest to wiadomość pozytywna – znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania, z drugiej czeka nas kilka tygodni niepewności. Standardowe badanie na obecność boreliozy w organizmie człowieka wykonuje się najwcześniej cztery tygodnie po ukąszeniu przez kleszcza. Nie jest to rozwiązanie komfortowe, w czasie gdy choroba jest utajona, powoli zaczyna zbierać żniwo.

Czy można wykryć boreliozę wcześniej? Nie można szybciej sprawdzić, czy jest się zakażonym, ale dzięki specjalistycznym badaniom, można sprawdzić, czy kleszcz był nosicielem groźnego wirusa. Profesjonalne badanie kleszcza w stosunkowo krótkim czasie da odpowiedź na pytanie, czy był on nosicielem i musimy podjąć leczenie, czy też możemy spać spokojnie. Taką usługę świadczy laboratorium Blumed Lab. Zamówienia na badanie kleszcza można składać poprzez stronę https://zbadajkleszcza.pl. Cena badań zaczyna się od 149 zł.

Kleszcza do badań można oddać w czterech punktach odbioru kleszcza w Polsce w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. Jeśli nie możemy dostarczyć kleszcza osobiście, mamy możliwość wysłania go do laboratorium we Wrocławiu przesyłką kurierską bądź pocztową. W tym celu wyjętego z ciała kleszcza należy zabezpieczyć na czas transportu, najlepiej wkładając go do pojemnika na mocz i umieszczając na wilgotnym waciku, co uniemożliwi jego wyschnięcie. Do przesyłki koniecznie należy dołączyć swoje dane kontaktowe wraz z numerem telefonu i adresem e-mail. W dniu wykonania badania nadawca zostanie powiadomiony o wyniku właśnie drogą mailową.

Badanie kleszcza można przeprowadzić w kierunku czterech potencjalnie roznoszonych przez niego chorób: boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy i babezjozy. Najpowszechniejsze i najczęściej roznoszone przez kleszcze są pierwsze dwie z tych chorób.

Czy warto płacić za takie badanie? Tak, zdecydowanie warto. Szybkie wykrycie ryzyka zakażenia pozwala na podjęcie natychmiastowej i skutecznej terapii, podczas gdy standardowe procedury wykrywające chorobę po czterech tygodniach, przewidują długotrwałe i nie zawsze skuteczne leczenie.

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie wolno zapominać o profilaktyce. Przed wędrówką po lesie czy łące warto spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze, nie wolno zapominać o nakryciu głowy (kleszcze lubią atakować skórę głowy, zwłaszcza u dzieci), długich rękawach i nogawkach od spodni. Po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić swoje ciało. Kleszcze lubią miękkie fragmenty skóry, najbardziej podejrzane są miejsca pod pachami, w zgięciach kolan, pachwiny oraz okolice miejsc intymnych.

informacja zlecona

Reklama