Zaczarowany kalendarz miejski 2015

Kalendarz
fot. UM Legnica Tłumy mieszkańców przybyły 12 grudnia do Galerii Piastów na inaugurację legnickiego Kalendarza Miejskiego na 2015 r. Legniczanie zachwycili się kalendarzem, którego nakład 2015 egzemplarzy rozszedł się w ciągu kilkudziesięciu minut.
istotne.pl 0 kalendarz, miasto legnica

Reklama

– Jestem legniczaninem i w naszym domu jest tradycją, że wieszamy na ścianie miejski kalendarz – mówi Andrzej Nadoliński, który na prezentację przyszedł z żoną Małgorzatą i synem Tomkiem. – Ten, który teraz dostaliśmy, jest bardzo piękny. W trochę przewrotny sposób pokazuje nasze miasto. Pobudza do refleksji i do uśmiechu.

Najnowsze wydanie kalendarza, który towarzyszyć będzie legniczanom w 2015 roku, ukazuje miasto widziane oczami jednego z mistrzów legnickiego Satyrykonu Floriana Doru Crihany. Znakomity artysta w swoich pracach przedstawiał już Wenecję, Paryż, Stambuł, Ateny i Brugię. Legnica stała się kolejnym miejscem, które wziął na swój warsztat. Poetyckie obrazy miasta przypominają o urodzie jego zabytków, parku i zieleńców, o wyjątkowych tradycjach oraz skomplikowanej historii, która jest naszym wspólnym dziedzictwem. Takiego artystycznego portretu miasto jeszcze nie miało. Oniryczny i symboliczny, a przy tym – pełen humorystycznych skojarzeń.

– Życzę, by ten kalendarz odmierzał szczęśliwe dni zarówno Państwu, jak i naszemu miastu – powiedział podczas prezentacji prezydent Tadeusz Krzakowski. – Jesteśmy dumni, że ten wybitny artysta umieścił Legnicę wśród elitarnych miast, które znalazły się na jego obrazach. Jego, podobnie jak nas – Legnica oczarowała.

We wstępie do legnickiego kalendarza prezydent napisał m.in.

Legnica w Kalendarzu 2015 to miasto zaczarowane, w którym teraźniejszość splata się z wizjami przeszłości. To miasto wyjątkowe, miejsce ważne na mapie Dolnego Śląska, Polski i Europy. Twórczo współtworzące dziedzictwo europejskie. Miasto, które w XX wieku stało się symbolem podzielonej Europy i które w ciągu ostatnich dwudziestu lat aktywnie stara się przezwyciężyć dziedzictwo okresu zimnej wojny.

Na malarską opowieść Crihany o Legnicy, który odwiedził miasto oraz zgłębił jego historię, składają się również opowieści legniczan zafascynowanych magią miejsca, w którym żyją. Legniczanie XXI wieku są dumni z tradycji oraz wielokulturowego dziedzictwa ich miasta, które uczą wrażliwości, otwartości i tolerancji. Legnica w obrazach rumuńskiego artysty staje się miastem mitycznym, idealnym wyobrażeniem, które żyje w sercach i pamięci jej mieszkańców.

Oddaję w Państwa ręce wydawnictwo, które jest wyrazem fascynacji jej autora oraz współpracujących z nim legniczan urokiem naszego miasta. Legnica zachwyca. Miasto odzyskuje dzisiaj swą dawną świetność, rozwija się i pięknieje. Zapraszam Państwa w piękną podróż po Legnicy, która od wieków łączy Wschód z Zachodem, Północ z Południem, historię ze współczesnością, mieście z którym każdemu jest po drodze.

Wydawanie artystycznych kalendarzy miejskich stało się już legnicką tradycją, a każdy z nich cieszył się uznaniem krajowej i zagranicznej publiczności. Zawsze mają one charakter promocyjny, trafiają do legniczan, lokalnych, regionalnych i krajowych instytucji, do ambasad i konsulatów oraz wielu kolekcjonerów zagranicznych.

Kalendarz na rok 2002 – pierwszy z serii – prezentował prace nagrodzone w dwudziestopięcioletniej historii Międzynarodowej Wystawy „Satyrykon”. Rok 2003 przyniósł wizerunki najciekawszych eksponatów ze zbiorów Muzeum Miedzi, zaś w 2004 w kalendarzu zaprezentowano kolekcję biżuterii nagrodzonej podczas legnickich wystaw srebra artystycznego. W 2005 roku karty kalendarza zdobiły plakaty „Satyrykonu” zaprojektowane przez najwybitniejszych twórców plakatu. Natomiast na kartach kalendarza w 2006 roku znalazły się poetyckie pejzaże miejskie pędzla Edwarda Mirowskiego. W roku 2007 na 12 fotogramach Piotr Krzemiński pokazał cenne zabytki architektury miasta. Legnicki Kalendarz Miejski A.D. 2008 nosił tytuł „Legnica – twarze miasta”. Prezentował 12 pań związanych z Legnicą, która jest piękna i tajemnicza, jak kobieta. Rok 2009 – to kalendarz ścienny zatytułowany „Śladami filmu Mała Moskwa Waldemara Krzystka”. Zawierał powstałe na planie filmowym fotogramy autorstwa Michała Dobrowolskiego, Wojciecha Skrzydlewskiego i legniczanina Grzegorza Spały. Rok później (2010) kalendarz poświęcony był parkowi Miejskiemu, który ogromnie ucierpiał w wyniku huraganu 23 lipca 2009 r. Przedstawiał 12 zdjęć parku (sprzed huraganu) dobranych stosownie do pór roku.

W roku 2013 na stronach kalendarza znalazł się dawnej Legnicy czar, uwieczniony na starych kartach pocztowych ze zbiorów Muzeum Miedzi. Rok 2014 był powrotem do tematyki szczególnie przez mieszkańców ukochanego legnickiego parku. Ukazywał zarówno przyrodę tego miejsca odbudowaną po huraganie z 2009 roku, jak i wiekowych świadków jego wspaniałej historii.

UM Legnica/ii

Reklama