Coraz więcej nowoczesnej biżuterii w Legnicy

Biżuteria
fot. Galeria Sztuki w Legnicy Legnicka Galeria Sztuki od początku swego istnienia specjalizuje się w wystawiennictwie awangardowej biżuterii artystycznej.
istotne.pl 0 biżuteria, galeria sztuki, miasto legnica

Reklama

Po 35 latach „srebrnych” pokazów, odbywających się dziś głównie w ramach Legnickiego Festiwalu Srebro, instytucja postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii. W 2004 r. rozpoczęła budowę stałej kolekcji pn. Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Złotniczej. Od początku postanowiono, że kolekcja będzie miała charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal Srebro. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze, w ten sposób gromadząc do tej pory już blisko 400 obiektów ponad 70 artystów z Polski i ok. 30 ze świata. W roku 2014, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego, zakupiono ok. 50 nowych prac 30 artystów. Ich publiczny pokaz miał miejsce w grudniu 2014 w Galerii Ring.

Rzeczywisty rozwój polskiej biżuterii autorskiej zaczął się w latach 70. XX w. (w dużej mierze wspierały go wówczas legnickie inicjatywy konkursowe i wystawiennicze). Od tamtej pory jest w rozkwicie, dorównując światowym trendom, a niekiedy je współkreując. Mimo to w Polsce współczesna biżuteria artystyczna wciąż jest niedoceniona jako samodzielna dziedzina sztuki. Na zachodzie międzynarodowe współczesne kolekcje są prezentowane w stałej ekspozycji w wielu najbardziej renomowanych galeriach i muzeach świata (np. w Pinakothek der Moderne w Monachium, Victoria & Albert Museum w Londynie).

Legnicką kolekcję stanowi współczesna, unikatowa biżuteria oraz obiekty i instalacje designerskie w funkcji biżuterii autorstwa najlepszych polskich i zagranicznych projektantów. Zbiór pokazuje ewolucję pojęcia biżuterii: od czystej ozdoby po nośnik konkretnej treści i wartości o społecznym znaczeniu. Jest usystematyzowany wokół dwóch porządków: chronologicznego i problemowego.

Legnickie pokazy wielokrotnie poświęcone były aktualnym problemom społecznym czy filozoficznym i estetycznym, generując zaskakująco oryginalne i świeże, aktualne i nowatorskie prace. W tym zakresie kolekcja i sposób jej uporządkowania może okazać się oryginalną i jedyną nie tylko w wymiarze Polski. Odrębnym działem kolekcji i ekspozycji stać się może użytkowy design małych przedmiotów realizowanych technikami złotniczymi. Niewykluczone, że w przyszłości ziszczą się marzenia gospodarzy Legnickiego Festiwalu Srebro i kolekcja doczeka się godnej – osobnej i stałej ekspozycji w mieście – tak by dostęp do tej spuścizny stał się powszechny.

Więcej informacji na stronie legnickiej Galerii Sztuki.

Galeria Sztuki/ii

Reklama