Symboliczne bramy do parku w Legnicy

Wystawa
fot. UM Legnica W najbliższy czwartek 19 lutego o godz. 16:30 w Galerii Ring (Rynek 12) zaprezentowana zostanie wystawa pt. „Brama do parku w Legnicy”, o której opowiedzą jej uczestnicy – wykładowcy i studenci (obecnie już absolwenci) kierunku rzeźby wrocławskiej ASP.
istotne.pl 0 galeria, wystawa, park, tadeusz krzakowski, miasto legnica

Reklama

Przed kilku laty do podjęcia inicjatywy, np. konkursowej, opracowania koncepcji symbolicznych bram prowadzących do zabytkowego legnickiego parku, zachęcał środowiska artystyczne prezydent Tadeusz Krzakowski. Chodziło o stworzenie dodatkowych elementów architektonicznych, wzbogacających program rewitalizacji parku, akcentujących główne parkowe wejścia. Na tę propozycję odpowiedziała Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Plon pracy studentów możemy oglądać na wystawie, przygotowanej przez Galerię Sztuki.

Prace powstały na zajęciach z projektowania rzeźby w architekturze i urbanistce prowadzonych ze studentami IV roku rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem wykładowców: Waldemara Szmatuły, Tomasza Niedziółki, Christosa Mandziosa, Tomasza Tomaszewskiego, Karoliny Szymanowskiej i Piotra Wesołowskiego.

Przed studentami postawiono problem stworzenia „bramy” do parku w Legnicy. W tym celu odbyli oni wraz z prowadzącymi wizję lokalną w mieście oraz zapoznali się ze studium dotyczącym rewitalizacji terenów parku.

Rzeczą istotną przy tworzeniu propozycji przestrzennych były różne lokalizacje i charakter miejsc. Odnosi się to do samej przestrzeni parku, kompozycji terenu, składowych, takich jak: polana, aleja, kompozycja zieleni niskiej i wysokiej, rzeka, wał, most itd., a także do związków z najbliższym miejskim sąsiedztwem i jego charakterem. Ważna też była historia miejsca, zwłaszcza niedawny huragan i wiatrołomy, które nadwerężyły drzewostan parku i użytkowy charakter miejsc, np. główne wejście, ważny ciąg pieszy, miejsce mające kontakt z zabudową śródmiejską lub położone na peryferiach parku i stykające się z dziką zielenią.

Prowadzący zachęcali studentów do wnikliwej, przestrzennej i historycznej analizy terenu i do poszukiwania niestereotypowych rozwiązań. Niekoniecznie musiało to oznaczać szukanie oryginalności na siłę, a raczej własną interpretację problemu wynikającą z przepracowania tematu. W efekcie powstał szereg projektów, a wybrane z nich możemy oglądać na legnickiej wystawie w Galerii Ring. Wstęp wolny.

Oto autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy: Małgorzata Biernacka, Paweł Czekański, Roland Grabkowski, Janusz Jasiński, Grzegorz Łoznikow, Wojciech Małek i Jagoda Siegień, Michał Niedziewicz, Ewa Stankiewicz i Szymon Wojtyła.

UM Legnica/ii

Reklama