Wycieczka nad Morskie Oko

Góry
fot. whitepress.pl Morskie Oko jest najbardziej popularnym i największym tatrzańskim jeziorem. Znajduje się ono w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 m n.p.m., u podnóża Mięguszowieckich Szczytów.
istotne.pl 0 schronisko, góry, miasto legnica

Reklama

Każdy kto odwiedza Zakopane i okolice, zazwyczaj kusi się na wycieczkę nad malownicze Morskie Oko.

Morskie Oko jest najbardziej popularnym i największym tatrzańskim jeziorem. Znajduje się ono w Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 m n.p.m., u podnóża Mięguszowieckich Szczytów. Każdy kto odwiedza Zakopane i okolice, zazwyczaj kusi się na wycieczkę nad malownicze Morskie Oko.

Podstawowe informacje

Morskie Oko jest jeziorem polodowcowym, karowo-morenowym, o owalnym kształcie. Powierzchnia jeziora wynosi 34,93 hektara, jest ono długie na 862 metry i szerokie na 568 metrów. Maksymalna głębokość jeziora to około 50,8 metra. Brzegi Morskiego Oka usłane są głazami, a dalej piaskiem oraz żwirem, jeszcze dalej ciemnym mułem. Woda w jeziorze ma charakterystyczną zieloną barwę.

Już w XVII wieku górale nazywali jezioro Białym Stawem. Ponadto można było spotkać się z takimi nazwami jak Rybi Staw, Rybie Jezioro. Nazwy te mają swoje uzasadnienie – Morskie Oko jest jednym z niewielu jezior w Tatrach, które są zarybiane w sposób naturalny (pstrągi). Na stałe Morskie Oko zasilane jest Mnichowym Potokiem oraz Czarnostawiańskim Potokiem, zaś okresowo kilkoma mniejszymi ciekami.

Wokół Morskiego Oka rośnie kosodrzewina z wielkimi limbami, brzegi porośnięte są bardzo rzadkimi w Polsce gatunkami roślin, wśród których warto wymienić gnidosza Hacqueta, wełnianeczkę alpejską, turzycę Lachenala czy bylicę skalną.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

po północnej stronie jeziora zlokalizowane jest schronisko PTTK, znajduje się ono na wysokości 1405 m n.p.m. Zostało ono wybudowane w roku 1908, a w latach 1988-1992 poddano je generalnemu remontowi. Właśnie to schronisko jest jednym z najstarszych w Tatrach i uznawane jest za jedno z najpiękniejszych. Jest ono doskonałą bazą wypadową między innymi na najwyższy szczyt Polski czyli Rysy, a także na Szpiglasową Przełęcz czy Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Jak dotrzeć?

Nad Morskie Oko wiedzie wiele szlaków turystycznych. Szlakiem czerwonym można dotrzeć asfaltową drogą z Palenicy Białczańskiej, szacowany czas przejścia to około 2 godziny 20 minut. Można podążyć również szlakiem czerwonym z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, szlakiem niebieskim przez Świstówkę Roztocką, szlakiem żółtym prowadzącym na Szpiglasową Przełęcz. 

Gdzie spać?

Ważnym wyborem będzie miejsce na nocleg. Nie brakuje w Zakopanem kwater prywatnych, pensjonatów czy luksusowych hoteli. Jednym z nich jest nowootwarty hotel w górach Aries SPA Zakopane (www.hotelaries.pl) dysponujący komfortowymi pokojami i basenem termalnym. Strudzeni pieszymi wędrówkami czy całodziennym szusowaniem na nartach odpoczynek znajdziemy w tutejszej strefie SPA & Wellness. Warto zobaczyć.

Reklama