materiał promocyjny

Płyty indukcyjne – komfortowe, estetyczne, ale nie niezawodne

Płyta indukcyjna
fot. whitepress.pl Płyty indukcyjne pojawiają się w kuchni znacznie częściej niż kuchenki gazowe, które w ogóle odchodzą do lamusa, ale wypierają też ceramiczne płyty elektryczne. Zaawansowane technologicznie rozwiązanie jest wygodne i ekonomiczne, jednak niepozbawione ryzyka awarii.
istotne.pl 1 kuchnia, miasto jelenia góra

Reklama

Zanim wezwiesz fachowca

W sytuacji, gdy płyta przestała grzać, najpierw trzeba sprawdzić podłączenie do prądu. Być może został włączony timer, który po upływie określonego czasu spowodował wyłączenie kuchenki – zdarza się, że o takich rzeczach zapominamy. Przyczyny problemu należy szukać także w przegrzaniu płyty. Rekomendowane jest jej odłączenie od prądu. Trzeba poczekać aż urządzenie wystygnie i wówczas podłączyć z powrotem. Ponadto może okazać się, że wyświetla się jakiś błąd. Warto mieć pod ręką instrukcję urządzenia, ponieważ nie każdy problem wymaga wzywania specjalistów.

Nieprawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej

Wbrew pozorom złe podłączenie płyty indukcyjnej to nierzadki błąd, który zwykle wynika z nieuwagi i rutyny. Producenci nie stosują ujednoliconych oznaczeń kolorystycznych kabli, więc przy podłączaniu należy je sprawdzić. Jeśli próbuje się sił bez zaglądania do instrukcji, pomyłka jest wysoce prawdopodobna. Na prawidłowe podłączenie należy zwracać uwagę tym bardziej, że jego brak może skutkować uszkodzeniem płyty indukcyjnej.

Wybijanie bezpieczników

Zdarza się, że za wybijanie bezpieczników odpowiada płyta indukcyjna. Najbardziej prozaiczną przyczyną takiej sytuacji nie jest bezpośrednio płyta, lecz same bezpieczniki, które są za słabe. W instrukcji obsługi można znaleźć zalecane przez producenta wartości i ich należy się trzymać. Inne powody awarii to uszkodzone tranzystory i mostki prostownicze. Jakiś czas temu na rynku była dostępna seria płyt indukcyjnych, w której przepalały się tranzystory w momencie, gdy garnek stał na dwóch polach. Chociaż takie sytuacje nie powinny się zdarzać, zawsze bezpieczniej stawiać go na jednym polu.

Awaria modułu sterowania

W przypadku płyty indukcyjnej powszechnie występującymi awariami są problemy związane z modułem sterowania. Typowe usterki to wyświetlanie błędów i brak reakcji na dotyk. Jedno z pól lub więcej mogą przestać grzać, ale płyta może również wyłączać się samoistnie lub nie włączać się w ogóle. Wymienione usterki wymuszają wymianę modułów płyty indukcyjnej. Uszkodzenie nawet tylko jednego modułu może okazać się niezwykle kosztowne, a jego naprawa nieopłacalna, ponieważ zdarza się, że jego wartość jest wyceniana na 50% ceny całego urządzenia. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji, należy skontaktować się z ekspertami np. z RestartAgd.pl, którzy wskażą przyczynę awarii i dokonają wyceny. Należy pamiętać, że wymieniony moduł może funkcjonować bez żadnych problemów przynajmniej kilka lat, a nawet więcej, dlatego warto się zastanowić, czy naprawdę konieczny jest zakup nowej płyty indukcyjnej. Jeśli jednak nie działa cały moduł sterowania, trzeba po prostu udać się do sklepu.

Pękające szkło płyty

Pękające szkło płyty indukcyjnej nie pozostawia innej możliwości niż wymiana całej płyty. Jeśli stanowi przyczynę awarii, to nie ma innego rozwiązania, ponieważ koszt wymiany jest równy cenie zupełnie nowej płyty.

Reklama