materiał promocyjny

Co to jest zawał serca? Jakie czynniki ryzyka warto ograniczyć?

Serce
fot. freeimages.com (wgroesel) Istnieje wiele schorzeń, które mogą zaatakować znienacka i być bardzo niebezpieczne w skutkach. Wymienić należy choćby zawał serca, który dotyka częściej panów, niż kobiet. Co warto na ten temat wiedzieć?
istotne.pl 1 zdrowie, serce, miasto jelenia góra

Reklama

Czym jest zawał serca?

Potocznie zwykło się też używać określenia atak serca. Mowa tutaj o niedokrwieniu, jakie jest spowodowane poprzez niedrożność żyły doprowadzającej krew do serca. W ten sposób zostaje zaburzony transport tlenu, a w konsekwencji ta część organu, do której krew nie docierała przez dłuższy czas, może ulec obumarciu. Warto zapoznać się również z sygnałami jakie towarzyszą rozwijającemu się schorzeniu http://dbamoserce.pl/10-nietypowych-sygnalow-zawalu/.

W końcu wspomniany narząd jest mięśniem, który jak każdy inny wymaga do pracy odpowiedniej porcji krwi. Myśląc o tym, jakie są objawy zawału serca, trzeba powiedzieć wyraźnie, że jest to przypadłość, na którą pracuje się latami. Co to oznacza?

Jakie złe nawyki wpływają negatywnie na nasz organizm?

Zmiany miażdżycowe mogą być bardzo niebezpieczne. To nic innego jak stopniowe zwężenie żył, przez które nie może swobodnie przepływać życiodajna krew. Podwyższony tak zwany zły cholesterol, nadciśnienie tętnicze, zbyt duża masa ciała, papierosy i alkohol w dużych ilościach, to gotowy przepis na poważne problemy ze zdrowiem i wątpliwa przyjemność przekonania się na własnej skórze, jakie są objawy zawału. Z pewnością nikt nie chciałby się do takiego stanu doprowadzić. Dlatego rzeczą, jaką trzeba zrobić, to przede wszystkim rzucić palenie, wyrzucić z diety zbyt dużą ilość tłustych potraw, ograniczyć alkohol. Tyle na pewno możemy dla swojego organizmu uczynić.

Oczywiście dochodzi także kolejna kwestia, a mianowicie siedzący tryb życia oraz duża ilość stresów. Tutaj jednak nie zawsze mamy możliwość, aby zmienić taki stan rzeczy. Niestety często nie jest łatwo znaleźć inną pracę, na przykład spokojniejszą. Nawet jeżeli wyeliminujemy jeden albo dwa czynniki mogące spowodować u nas objawy zawału, to już i tak dobrze. Ważne jest, żeby w ogóle wykazywać wolę zmiany, choć w części swojego dotychczasowego, niezdrowego trybu życia. To na pewno wyjdzie nam na dobre nie tylko, jeśli chodzi o profilaktykę zawałową, lecz także wpłynie pozytywnie na nasz organizm i samopoczucie.

Trzeba jasno sobie powiedzieć, że nikotyna, alkohol, czy zła dieta ogólnie nie są czymś wskazanym, gdy chodzi o utrzymanie ciała w dobrej formie. Dlatego im wcześniej zmienimy złe nawyki, tym lepiej. Z pewnością też nie powinno się bagatelizować silnych bólów w okolicy klatki piersiowej, czy za mostkiem, duszności, bardzo złego samopoczucia, wymiotów i uczucia lęku, ponieważ takie właśnie mogą być objawy zawału serca. Należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza albo wezwać pogotowie. W żadnym wypadku nie leczmy się na własną rękę. Im szybciej zostaniemy przebadani, tym lepiej.

Więcej na Dbamoserce.pl

Reklama