materiał promocyjny

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Pieniądze
fot. istotne.pl Franczyza to specyficzny rodzaj umowy, pozwalający na prowadzenie działalności na licencji innego podmiotu. Czy jednak ten model jest opłacalny i jakie korzyści z niego wypływają?
istotne.pl 1 pieniądze, biznes, miasto jelenia góra

Reklama

Na czym polega franczyza?

Franczyza jest dość powszechnie uznawana za dobry pomysł na biznes. Z uwagi na liczne korzyści zarówno dla franczyzobiorcy, jak i franczyzodawcy, cieszy się coraz większą popularnością i polecana jest szczególnie przedsiębiorcom, którzy nie chcą wiele inwestować lub nie posiadają zbyt dużego kapitału własnego i woleliby zdecydować się na bezpieczny model biznesowy.

Sama działalność biznesowa franczyza polega na użyczeniu franczyzobiorcy prawa do prowadzenia wybranej działalności pod szyldem rozpoznawalnej marki w sposób zgodny z jej standardami oraz wymogami. Do współpracy dochodzi na podstawie podpisanej umowy franczyzy, gdzie określone zostają wszystkie postanowienia oraz obowiązki obu stron. Całość odbywa się oczywiście za opłatą, której wysokość zależy od wybranego sektora, wielkości placówki i innych czynników. Wśród kosztów ponoszonych przez franczyzobiorcę wyróżnia się m.in. opłatę wstępną za pozyskanie praw i całego know-how, wpłaty bieżące na rzecz franczyzodawcy z uwagi na korzystanie z marki oraz wpłaty na fundusz marketingowy i wszelkie opłaty związane z prowadzeniem działalności, jak np. zatowarowanie czy zatrudnienie i pensja pracowników.

Biznes franczyza – czy to dobry pomysł na biznes?

Franczyzobiorca, decydując się na biznes franczyzę, uzyskuje bardzo wiele korzyści, które – najprościej ujmując – ułatwiają prowadzenie działalności oraz pozwalają na lepszy start przy jednocześnie mniejszym ryzyku niepowodzenia w porównaniu do zakładania własnej firmy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że franczyzobiorca, dzięki nabytej licencji, uzyskuje prawo do korzystania z logotypu marki oraz całego pomysłu związanego z kierowaniem tego rodzaju biznesem. Wlicza się w to więc nie tylko sama nazwa przedsiębiorstwa, ale także charakter jego wystroju, standardy produkcji czy obsługi klienta oraz szereg innych zasad i wymogów określanych przez franczyzodawcę. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ich przestrzegania, należy jednak mieć na uwadze skuteczność tego rodzaju działań – w końcu to w ten sposób franczyzodawca osiągnął swoją bieżącą pozycję na rynku.

Wszystko to sprawia, że franczyzobiorca nie musi posiadać przesadnie dużego kapitału na start. Do głównych kosztów zalicza się początkową opłatę licencyjną, okresowe wpłaty na rzecz franczyzodawcy w postaci stałej stawki miesięcznej lub procentu od obrotów oraz koszty związane z prowadzeniem każdego rodzaju działalności, np. zatrudnieniem i pensjami pracowników. Należy jednak zauważyć, że wysokość potrzebnego kapitału przy franczyzie jest wyraźnie niższa niż w przypadku w pełni samodzielnych działalności, co sprawia, że to naprawdę dobry pomysł na biznes. Ponadto franczyzobiorca zyskuje możliwość korzystania z preferencyjnych warunków dostaw czy współpracy z kontrahentami rekomendowanymi (lub wymaganymi) ze strony franczyzodawcy.

Franczyza nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. To nie tylko dobry pomysł na biznes, ale również inwestycja dosyć bezpieczna, co rzecz jasna nie zwalnia franczyzobiorcy z obowiązku podejmowania odpowiedzialnych decyzji czy rozważnego prowadzenia działalności. Osoby planujące otworzyć firmę z pewnością powinny rozważyć model franczyzowy.

Reklama