Najnowszy spektakl Teatru Odnalezionego w sezonie 2015/2016 – „Pierwszy Raz” Michała Walczaka

Plakat
fot. JCK Przedstawienie odbędzie się 19 grudnia o 19:00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kulury (ul. Bankowa).
istotne.pl 0 teatr, kultura, miasto jelenia góra

Reklama

michał walczak – pierwszy raz
reżyseria, scenografia – łukasz duda
ona – dorota wodzień
on – jakub mieszała
muzyka – b-complex
opracowanie muzyczne i plastyczne – magdalena rzeszutek
koprodukcja – teatr odnaleziony, jeleniogórskie centrum kultury
mecenas – miasto jelenia góra

Michał Walczak pisze o swojej sztuce, że „oparta jest przede wszystkim na ostrej, tragikomicznej przepychance międzypłciowej, z całym okrucieństwem i humorem wzajemnego niezrozumienia między nowoczesną ONĄ i nowoczesnym ONYM”.

„Pierwszy raz” Teatru Odnalezionego to na pozór komediowy spektakl, ukazujący bezsilną grę w dążeniu do doskonałości inicjacji seksualnej. W tym spektaklu spotykamy młodych bohaterów i śledzimy ich losy, podglądamy całą sferę ich sprzecznych uczuć i wciąż uczestniczymy w grach onej i onego. Do czego nas to doprowadza? czy jesteśmy w stanie zobaczyć siebie lustrzanym odbiciu ich zmagań? O tym warto przekonać się osobiście.


Teatr Odnaleziony. Twórczość teatru budzi często skrajne emocje – Odnaleziony albo się kocha, albo się go nienawidzi, ale gdziekolwiek on działa, tam dużo się dzieje, tam poruszane są ważne tematy, tam ludzie zostają zaczarowani, oczarowani i przeniesieni w krainę sennej rzeczywistości. Można nie lubić estetyki teatru, można kpić z tego, że posługuje się kiczem jako formą wyrazu, ale śledząc ewolucję tego tworu nie da się odmówić ogromnej odwagi oraz niesamowitego rozwoju w rekordowym wręcz tempie.


Michał Walczak (ur. 1979 w Sanoku) – polski dramatopisarz i reżyser. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 1998 r. Studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, następnie w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze oraz Reżyserii.

Zadebiutował w 2002 roku dramatem „Piaskownica”, za który otrzymał nagrodę w konkursie „My na progu nowego wieku”. Sztuka została wystawiona w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a reżyserem był Piotr Kruszczyński. Ten sam reżyser zrealizował „Kopalnię” – dramat napisany przez Walczaka na specjalne zamówienie. „Piaskownicę” wystawiono również w Teatrze Narodowym (reż. Tadeusz Bradecki). W 2005 roku zrealizowano na jej podstawie spektakl Teatru Telewizji.

Ponadto Walczak napisał dramaty „Rzeka”, „Kac” (Teatr Nowy w Łodzi, reżyseria własna), „Nocny autobus” (Teatr Stary w Krakowie, reż. Jarosław Tumidajski), „Całe życie Jarosława”, „Pierwszy raz” (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Tadeusz Bradecki). Od 2012 r. pisze teksty w cyklu przedstawień „Pożar w burdelu”. Jest też wraz z Maciejem Łubieńskim jego współtwórcą.

Bilety (20 zł; ulgowy kosztuje 10 zł i można go nabyć jedynie w kasie) do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na www.bilety.jck.pl. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00–18.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem.

JCK/ii

Reklama