Praca zdalna – zalety

Komputer na biurku
fot. whitepress.pl Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaspać do pracy? A może poranny budzik nieustannie doprowadza Cię do szewskiej pasji?
istotne.pl 0 praca, biuro, komputer, miasto jelenia góra

Reklama

Praca pięć dni w tygodniu po osiem godzin staje się rutyną, do której - mimo wszystko - ciężko jest się nam przyzwyczaić. Wyobraź sobie jednak, że istnieje możliwość pracowania przy jednoczesnym spaniu do południa i nagle okazuje się, że możesz bez problemu wyrzucić budzik do kosza na śmieci. Jesteś w stanie zgadnąć, o jakiej formie pracy mowa? Dokładnie tak! To oczywiście praca zdalna!

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna to nic innego, jak jedna z form pracy wykonywana bez obowiązku wizyty w siedzibie firmy. Pracownik, który pracuje zdalnie, wykonuje powierzone mu obowiązki np. we własnym mieszkaniu lub innym odpowiadającym mu miejscu. Taki rodzaj współpracy najczęściej określają umowy cywilnoprawne lub umowy o dzieło.

Nie każdy rodzaj współpracy może być wykonywany zdalnie, dlatego praca zdalna najczęściej towarzyszy takim zajęciom, które wymagają jedynie dostępu do komputera oraz sprawnego łącza internetowego. Praca zdalna będzie więc idealna dla zawodów takich jak: copywriter, grafik czy tłumacz.

Rodzaje pracy zdalnej

Inne nazewnictwa pracy zdalnej to m.in. telepraca lub e-praca. Wynika to z faktu, że zlecone przez pracodawcę zadania pracownik wysyła najczęściej w formie e-maili, choć kontakt jest też możliwy przy użyciu wszelkiego rodzaju komunikatorów.

Istnieją dwa umowne rodzaje pracy zdalnej – regularna bądź doraźna. W pierwszym przypadku godziny pracy są zazwyczaj stałe. W drugim – praca zdalna jest wykonywana ze względu na wystąpienie czynnika niespodziewanego, który wymaga obecności pracownika we własnym domu.

Dodatkowo, wyróżnia się trzy podstawowe kategorie pracy zdalnej ze względu na ilość czasu, w którym pracownik pracuje poza siedzibą. W pierwszym przypadku jest to praca permanentna – oznacza to, że wszystkie zlecone zadania pracownik wykonuje poza murami firmy. Praca naprzemienna charakteryzuje się tym, że jest wykonywana zamiennie – w domu lub biurze. Z kolei praca uzupełniająca wymaga od pracownika obecności w siedzibie, lecz w wyjątkowych przypadkach przyzwala się na wykonywanie części obowiązków poza firmą.

Zalety pracy zdalnej

Możliwość pracy we własnym domu posiada wiele zalet, o których marzą pracownicy zatrudnieni na etat. Wiele korzyści otrzymują także pracodawcy, którzy taki rodzaj pracy oferują! Dlaczego warto szukać zatrudnienia we własnym mieszkaniu?

  • Wygodnie – Nie oszukujmy się - to największa zaleta pracy zdalnej. Nie wymaga ona od nas wychodzenia z domu, stania w kilometrowych korkach, długich i denerwujących dojazdów ani obecności stawienia się na określoną godzinę w firmie. Pracownicy zdalni mogą wykonywać swoje obowiązki zarówno o siódmej nad ranem, jak i podczas późnych godzin nocnych. Mogą pracować w domu lub w każdym innym dogodnym miejscu, oszczędzając przy tym mnóstwo cennego czasu.
  • Tanio - Praca w domu to oszczędność nie tylko czasu, ale i portfela – zamiast kolejnych kosztownych gotowych posiłków w bufecie czy fast-foodach, możemy w spokoju ugotować coś we własnym mieszkaniu. Za pieniądze miesięcznie wydawane w tego typu miejscach pracownicy zatrudnieni w siedzibach i wszelkiego rodzaju biurach płacą majątek! Pomijając kwestie jedzeniowe – zaoszczędzamy także mnóstwo pieniędzy na zakup paliwa do samochodu czy nawet karty miejskiej.
  • Dobrze płatne – Praca zdalna niekiedy idzie w parze z wyższym wynagrodzeniem, które często wynika z faktu, iż pracodawca zaoszczędza sporo na tym, że nie musi płacić za dodatkowe miejsce pracy czy sprzęt, w jaki musiałby wyposażyć pracownika etatowego. Nie jest to jednak konieczność – w tym wypadku decydującą stroną jest wyłącznie pracodawca.
  • Życie prywatne – Niewątpliwą zaletą pracy zdalnej jest możliwość dbania o tzw. „work-life balance”, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym. Godziny spędzane w siedzibie firmy, z dala od domu i rodziny, nie wpływają dobrze na kontakty międzyludzkie. Praca w domu umożliwia zacieśnianie więzi rodzinnych i pozwala na spędzanie długich godzin z bliskimi.

Jeżeli jesteś pracodawcą albo pracownikiem, a może po prostu pracujesz przy wielu projektach i chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak się odnaleźć przy takim sposobie pracy a może i jej delegowania. Mamy dla Ciebie ciekawą solucję - sprawdź szkolenia z zarządzania projektami na stronie Valkir.pl. Poznasz tam, narzędzia, sposoby i niezbędne praktyki, które pomogą Tobie przy planowaniu i wdrażaniu w życie samych najlepszych rozwiązań.

informacja zlecona

Reklama