Od naszej aktywności zależy skuteczność w poszukiwaniu pracy

Logo Powiatowego Urzędu Pracy
fot. Powiatowy Urząd Pracy Społeczność w Polsce dzieli się na ludzi, którzy mają bardzo różne zdanie na temat poszukiwania pracy.
istotne.pl 0 praca, oferta, bezrobocie, miasto jelenia góra

Reklama

Jedni są przekonani, że wolnych etatów jest dużo, a bezrobotni wkładają zbyt mało wysiłku w poszukiwania. Dla drugich kwestia bezrobocia od wielu lat zostaje bez zmian, ponieważ mimo starań trudno im znaleźć stabilne zatrudnienie.

Choć zdania wśród społeczeństwa są podzielone najnowszy raport ekspertów ManpowerGroup wskazuje na to, iż Polska zajmuje czwarte miejsce wśród krajów Europy, Bliskiego Wschodu, oraz Afryki, gdzie pracę można otrzymać stosunkowo łatwo. Oczywiście raport jest uogólniony. Dotyczy całego kraju, natomiast poszczególne regiony charakteryzują się różnymi predyspozycjami, jeśli chodzi o wolne etaty w danych branżach, a także ich ilość. Bywa, iż aby otrzymać zatrudnienie trzeba całkowicie zmienić swoje życie np. podjąć decyzję o przeprowadzce rodziny, bądź też rozłące z bliskimi. Zanim jednak zdecydujemy się na ostateczny krok zróbmy wszystko, aby znaleźć pracę na miejscu.

Przygotowanie i aktywność

Sposoby na efektywne poszukiwanie pracy zawsze opierają się na dobrym przygotowaniu, oraz aktywności. W związku z powyższym na początek warto ustalić plan działania, który ma na celu określenie jaką pracą jesteśmy zainteresowani, jak również jakie kwalifikacje posiadamy. Niemniej ważnym elementem jest przygotowanie niezbędnych dokumentów tj. CV czy list motywacyjny. Im większe zaangażowanie w poprawność tych dokumentów, tym większe szanse na zainteresowanie pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna, to jeden z częstych etapów, jakie cenią sobie pracodawcy. Chcąc wypaść interesująco powinniśmy zapoznać się z zasadami zachowania podczas takiej rozmowy, które również zwiększają szanse na otrzymanie etatu. Warto wykorzystać wszystkie możliwe sposoby poszukiwania pracy, a mianowicie przyjrzeć się ofertom zamieszczanym w internecie, np. na stronie Jobsora, prasie, urzędzie pracy, a także zasięgnąć informacji od znajomych. Najrozsądniejsze okazują się być bezpośrednie kontakty. Wysyłanie CV drogą elektroniczną nie należy do złych rozwiązań, aczkolwiek osobista fatyga do danych firm zazwyczaj spotyka się z lepszym i szybszym sposobem na osiągnięcie zamierzonego celu. Zasada ABC od lat wydaje się jedną z najlepszych. Mówi ona o aktywności, czyli czynnym poszukiwaniu pracy. Bezpośrednim kontakcie w interesujących nas firmach, oraz cierpliwości, jaką musimy się wykazać zanim znajdziemy satysfakcjonującą pracę.

Poszukiwanie pracy, a rozwój

Podczas poszukiwań pracy nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnosić swoje kwalifikacje. Obecnie dostępnych jest wiele bezpłatnych kursów i szkoleń, które w efekcie poszerzają zakres umiejętności. Konkurencja na rynku pracy dotyczy nie tylko pracodawców, ale również potencjalnych pracowników. Im więcej udokumentowanych kwalifikacji posiadamy, tym nasza konkurencyjność w gronie osób starających się o dany etat jest większa. Czasami warto podjąć się stażu, który co prawda nie zapewnia zarobków na poziomie pracownika zatrudnionego na pełen etat. Niemniej jeśli pracodawca doceni nasze zaangażowanie mamy duże szanse na to, iż wraz z końcem okresu odbywania stażu zaproponuje nam stałą umowę.

Tekst zlecony

Reklama